Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Liderlik: İletişim, Öğrenme

Liderlik, iletişim, öğrenme yeteneklerine ilişkin haber ve yazılar...

İyi lider olmanın sırrı iyi yöneticilik

24-Temmıuz-2006
Yeni Zelanda Auckland Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Romie Littrell, iyi bir lider olabilmek için öncelikle iyi bir yönetici olunması gerektiğini söyledi.
İyi lider olmanın sırrı iyi yöneticilik          
Yeni Zelanda Auckland Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Romie Littrell, iyi bir lider olabilmek için öncelikle iyi bir yönetici olunması gerektiğini söyledi.      
07 Temmuz 2006 14:05
 Prof. Dr. Littrell, İzmir Ekonomi Üniversitesinin konuğu olarak katıldığı konferansta, ''liderlik'' ve ''yöneticilik'' kavramlarının ulusal ve etnik kültürden bağımsız olamayacağını belirtti.
Her kültürün, kendine özgü lider ve yönetici tipi yarattığını ifade eden Prof. Dr. Littrell, şöyle konuştu: ''Lider, grup üyelerine ilham veren, motive eden, hedef gösteren ve vizyon oluşturan kişidir. Aynı hedeflerin, vizyonun grup üyeleri tarafından içselleştirilmesi sağlanmalıdır. İş dünyasında lider konumda olan kişi, bütün çalışanlarının uyumunu sağlayan ve motive eden kişidir. Yönetici ise planlama, bütçe ve organizasyonu yapan kişidir.''
Prof. Dr. Littrell, çeşitli tarihlerde İstanbul'da bazı çalışmaların Türk lider tipinin ''otoriter'' olduğunu ortaya çıkardığını belirterek, ''Bu güçlü liderlik tipidir. Çevresindekilere danışmadan karar alır, baskı oluşturur ve otokratik davranışlar sergiler'' dedi.
Bunun ''Pederşahi'' liderlik olarak adlandırılabileceğine işaret eden Prof. Dr. Littrell, bu durumun arkasında Türkiye'de çok güçlü olan ''baba'' figürünün bulunduğunu söyledi. Liderleri grupların seçtiğini, bu ikili arasında karmaşık bir ilişki bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Littrell, ''İyi bir lider olabilmeniz için öncelikle iyi bir yönetici olmanız gerekir. Çoğu zaman liderlerin iyi yöneticilik özelliği yoktur. Liderlerin aynı zamanda iyi yönetici olmaları nadirdir. Liderler grup tarafından seçilir ve onlar tarafından indirilir'' diye konuştu.
(aa)

 

Yetenek.com

Köşe Yazarları