Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Muhammed Bozdağ

Muhammed Bozdağ, Yazılar, Röportajlar, Duyurular, Açıklamalar, Haftanın Konusu...

Allah, sanki bilmiyor mu?

6-Temmıuz-2013

 “Söylem: ‘Allah bizi hedeflerimize ilerletirken imtihanlardan geçiriyor. Sabrımızı, şükrümüzü, dürüstlüğümüzü, iyi niyetimizi sınıyor. Her fırsatı bir imtihanla gönderiyor ve imtihanları aştıkça da yeni fırsatlar seriyor önümüze.’ Soru: ‘Benim anlamadığım, neden dürüstlüğümüzü ve samimiyetimizi sınıyormuş Allah, sanki bilmiyor mu?’

Cevap: ‘Tabii ki Allah her şeyi ezelden bilir, bilmediği veya sonradan öğrendiği bir şey yoktur. Ancak Allah zamanın içindeki canlılar gibi, geçmişten geleceği veya gelecekten geçmişi değil, ezelden, yani zaman üstünden tüm zamanları bilir. Yani ‘olacak şeyi olacak olarak ve olmayacak şeyi de olmayacak olarak’ bilir. 

Allah’ın hakkınızda bildiği şey, sizin yapacağınız şeydir. Sınanmayacaksanız, Allah sizi sınanmayacak olarak bilir. Eğer Allah dürüst davranacağınızı biliyorsa, hayalen değil gerçekten de zamanın o yerinde dürüst davrandığınız ve davranacağınız içindir. Allah imtihanınız için çevresel şartları yaratıp üzerinize gönderir ve size verdiği sınırlı iradeyle de siz seçiminizi yaparsınız. Tüm bunlar da zamanlar üstünden Allah’a malum olur. 

‘Neden sınıyor bilmiyor mu?’ sorunuz bu anlamda doğru değil. Allah’ın bilgisi olanlara tabidir. Aksi takdirde Allah’ı ‘ her şeyi bilen olarak’ değil de ‘her şeyi zorunlu şekilde belirleyen’ olarak sanırsınız ki bu bizim inandığımız kader anlayışı değildir. İnsanın cennete veya cehenneme düşmesine sebep olan kendi iradesiyle yaptığı seçimlerdir, Allah’ın zorla belirlemesi değil. 

Ayrıca sınanmaların daha birçok başka sonucu da vardır: Mesela bu sayede siz de kendinizi keşfediyorsunuz. Bu sınanmalar sizi bir tohumda ölü gibi kalmaktan kurtarıp dal budak salmanıza yol açıyor. İçinizdeki gizem dışınıza taşıyor. Kendinizi gerçekleştiriyorsunuz. İyilik yapıp sahiplenme şansınız doğuyor. Günahlarınızı reddetme hakkınız kalmıyor. Ödül ve ceza yolu açılıyor. İlahi aşk kapısı aralanıyor. Kendinizi düzeltme ve gelişme şansını buluyorsunuz. Ölümsüzlüğe açılıyorsunuz. Sınanmalar olmazsa çakıl taşları gibi kalırız, hiçbir gelişme yaşayamayız.” Dr. Muhammed Bozdağ

Yetenek.com

Köşe Yazarları