Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Sağlık: Beyin, Hafıza

Sağlıklı hayat, beyni ve hafızayı güçlendiren yollara ilişkin haber ve yazılar...

Bebekler matematikçi çıktı

24-Temmıuz-2006
Bilimciler bebeklerin yürümeyi ve konuşmayı öğrenmeden önce temel matematik yetenekleri geliştirdiklerini belirledi.
   
NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 20:21 TSİ 16 Şubat 2006 Perşembe
DURHAM - ABD’nin önde gelen araştırma kurumlarından Duke Üniversitesi uzmanları, 1 yaşını doldurmamış bebeklerin ‘iki-lik’ ve ‘üç-lük’ kavramlarını geliştirdiklerini vurguluyor. Araştırmayı yürüten Dr. Elizabeth Brannon, bebeklerin dış etkileri içselleyerek matematiksel kavramlaştırma yapabildiklerini söyledi. Sayısal içgüdünün evrimini araştıran bilim insanı, bebekler ile zeki maymun türleri arasında sayısal içgüdülerin benzeştiğini ifade ediyor.
Yetişkinler duydukları ve gördükleri nesnelerin kaç adet olduğunu kavrayabiliyor. Örneğin, bir yetişkin iki ayrı sesin iki ayrı kişiye ait olduğunu içsel olarak biliyor. Hayvanlar aleminde bunu başarabilen bir diğer hayvan da bazı akıllı maymun türleri. Bilim dünyası ‘matematik duyu’ olarak adlandırılan bu tür yeteneklerin, bir insanın gelişim sürecinde zamanla olgunlaştığını varsayıyordu. Ancak yapılan son araştırma bu duyunun daha küçük bebeklerde içsel olarak varolduğunu gösterdi.
Deneylerde 7 aylık bebeklere iki ayrı ekrandan birden izlettirilen bir videoda, ikili ve üçlü gruplar halinde kişiler izleyici bebeğe ‘bak’ komutu veriyor. Bebekler hoperlörden çıkan ses sayısıyla, ekrandaki yüz sayısını eşleştirmeyi başardı.
Not: Araştırmayı konu alan makale bilim dergisi Proceedings of the National Academy of Sciences’ta yayımlandı.10:20            11 Mart 2006 / Cumartesi        

 

Yetenek.com

Köşe Yazarları