Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Toplum: Siyaset, Gelecek

Toplumsal, siyasi sorunlar ve gelecek öngörülerine ilişkin yazılar...

Felaketler yaklaşıyor

27-Temmıuz-2006
Deniz seviyesinin 1 metre yükselmesiyla Uruguay´ın 0.05 i, Mısır´ın 1 i, Hollanda´nın 6 sı ve Bangladeş´in 17.5 inin sular altında kalacağı tahmin ediliyor.

 

 

Felaket adım adım geliyor

 

 

• Geçtiğimiz 100 yılda sıcaklık 0.5 °C deniz seviyesi ise ortalama 15-20 cm yükseldi. 2100 yılına kadar da 15-95 cm yükseleceği tahmin ediliyor.

• Deniz seviyesinin 1 metre yükselmesiyla Uruguay'ın %0.05 i, Mısır'ın %1 i, Hollanda'nın %6 sı ve Bangladeş'in %17.5 inin sular altında kalacağı tahmin ediliyor.

• Deniz seviyesinin yükselmesi gel-git, kuvvetli dalga ve tsunami gibi olaylara sebep olacak. Kuvvetli dalgaların neden olduğu seller gelişmekte olan ülkelerde ortalama yilda 46 milyon insani etkiliyor. Deniz seviyesi yükseldiğinde bu rakam 92 milyona ulaşacak.

• Küresel ısınma ekonomiyi de etkileyecek. Kıyı bölgeleri sular altında kalacağından üretim alanları zarar görecek. Milyonlarca insan kıyı alanları ve küçük adalardan göç edecektir.

• İIklim değişimi insan sağlığını doğrudan etkileyecek. Sürekli sıcak hava, fırtınalar, seller, kalp, solunum yolu hastalıklarına neden olduğu gibi sel altında kalan bölgelerde göçlerle birlikte bulaşıcı hastalıklar artacak.

• Bazı bölgelerde yağış artarken bazı bölgelerde azalacak. Sağnak yağışların şiddeti artacak.

• 90'lı yıllar yakın tarihimizin en sıcak 10 yılı olarak kayıtlara geçti. Önlem alınmazsa güvenli limiti 30- 40 yıl içinde aşılmış olacak.Gelecek 40 yıl içindeki her 10 yılda 0.1 °C'den daha fazla bir miktarda küresel ısınmanın devam edeceği tahmin ediliyor.

• Isınma nedeniyle Avrupa'da ilkbahar ve yaz mevsimlerinin 1960'lı yıllardan bu yana 10.8 gün uzadı. 30 yıl öncesiyle karşılaştırdığımızda, ağaçlar 6 gün erken çiçek açıyor ve sonbaharın bir göstergesi olan yaprakların sararması 4,8 gün daha geç gerçekleşiyor.

Kısaca bunlar olacak

- Kasırga, tayfun, hortum ve yangınlar artacak

- Su sıkıntısı yaşanacak

- Mikroplar ve salgın hastalıklar yayılacak

- Yer kaymaları meydana gelecek

- Pek çok hayvan ve bitki türünün soyu tükenecek

- Kutuplardaki buz tabakalari eriyecek

- Küçük ada devletleri ve kıyı kesimlerindeki yerleşim birimleri deniz seviyesinin altında kalacak

 

 

 

Yetenek.com

Köşe Yazarları