Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Toplum: Siyaset, Gelecek

Toplumsal, siyasi sorunlar ve gelecek öngörülerine ilişkin yazılar...

Küresel ısınmanın dönüşü yok

27-Temmıuz-2006
Profesör Lovelock’a göre Dünya gezegeninin sonu yakın ve yüzyıl sona ermeden milyarlarca insan hayatını kaybedecek.
 

Küresel ısınmanın dönüşü yok

NTV Güncelleme: 15:48 TSİ 01 Şubat 2006 Çarşamba
- “Küresel ısınmanın artık geri dönüşü yok ve bu yüzden milyarlarca insan yüzyıl sona ermeden hayatını kaybedecek...” Bu çarpıcı görüş, dünyaca ünlü bilimadamı Profesör James Lovelock’a ait. Gaia teorisiyle 1970’lerde büyük yankı uyandıran Lovelock, artık dünyanın insanlık lehine kendini koruyamadığını, gezegenin sonunun yaklaştığını söylüyor.
Evrimci bilimadamı James Lovelock, 1970’lerde “Dünya gezegeninin canlı bir varlık olduğu ve yaşamın sürmesi için kendisini koruyabildiği terosini ortaya atmıştı. Lovelock’un “Gaia” adını verdiği bu teori birçok bilimadamı tarafından da kabul görmüştü.
Lovelock şimdi insanoğlunun yarattığı çevre kirliliğinin bu mekanızmayı tersine çevirdiğini ve dünyanın artık insanlık lehine kendini koruyamıyacağını düşünüyor. Profesör James Lovelock’a göre küresel ısınma artık geri dönüşü olmayan bir noktaya ulaştı ve dünyamız kısa bir süre sonra yaşanılamaz hale gelecek.
 

MİLYARLARCA KİŞİ ÖLECEK

Lovelock, küresel ısınma sonucunda bu yüzyıl bitmeden milyarlarca kişinin öleceği öngörüsünde bulunuyor. Bu büyük yıkımdansa sadece, daha dayanılabilir bir iklime sahip olacağı için kutuplarda yaşayanlar kurtulabilecek.
Avrupa’da sıcaklıkların 8 derece artacağını söyleyen Lovelock’a göre dünyanın birçok bölgesinde tarım yokolacak, milyonlarca hatta milyarca kişi de sussuz kalacak.
“Gaia’nın öcü” adlı yeni kitabında bu öngörülere yer veren Lovelock hükümetlere artık küresel ısınmaya karşı aldıkları önlemleri bir kenara bırakarak en kötüsü için hazırlık yapmalarını tavsiye ediyor.
Lovelock iki yıl önce de küresel ısınmayı durdurmanın tek yolunun nükleer enerji olduğunu söylemişti.

 

Yetenek.com

Köşe Yazarları