Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Toplum: Siyaset, Gelecek

Toplumsal, siyasi sorunlar ve gelecek öngörülerine ilişkin yazılar...

Buzul erimesi hızlanıyor.

27-Temmıuz-2006
Grönland buzulundan Atlantik okyanusuna dökülen buz miktarının son beş yılda hemen hemen iki katına çıktığı, bu durumun okyanusların seviyesinin öngörülenden daha hızlı yükselmesine yol açacağını düşündürdüğü bildirildi.

 

Milliyet 17.02.2006

Buzullar sanılandan daha hızlı eriyor

ABD'deki Kansas Üniversitesi ile NASA "Jet Propulsion Laboratory" tarafından yapılan ve Amerikan Bilimsel Gelişme Birliği'nin (AAAS) St Louis'teki konferansında sunulan araştırmaya katılanlardan buzulbilimci Eric Rignot, buzulların buzlarını okyanusa dökme şeklinin, bir iç buzulun iklim değişikliklerine bağlı olarak nasıl değişim geçirdiğini anlamak için çok önemli bir faktör olduğunu belirtti.

Rignot, Grönland iç buzulunun azalması ve dünya çapında okyanusların seviyesinin yükselmesine etkisi konusunda tahminlerde bulunmak için şu anda kullanılan modellerin buz kütlelerinin denize düşme hızını hesaba katmadığını kaydetti.

Araştırmacılar, 1,7 milyon kilometrekare yüzeyi ve üç kilometrelik kalınlığıyla Grönland buzulunun tamamen erimesi durumunda okyanus sularının yaklaşık yedi metre yükselmesine neden olacağı ve yoğun nüfuslu kıyı bölgelerinin büyük bölümünün sular altında kalacağı tahmininde bulunuyorlar.

Araştırmacıların uydu yoluyla yaptığı hesaplamalara göre, Grönland buzulunun erimesi dünya çapındaki okyanus sularının yılda yarım milimetre yükselmesine neden oluyor. Araştırmacılar ayrıca, okyanusa düşen buzlar yüzünden kaybedilen buz kütlesinin 1996'da 90 kilometreküpten, 2005'de 224 kilometreküpe yükseldiğini belirtti.

Araştırmacılar, son 20 yılda Grönland'ın güneydoğu kesiminde hava sıcaklığının üç derece yükseldiğini de kaydetti.

Uydu gözlemlerinden edinilen bilgilerde ayrıca, Grönland'ın iki büyük buzulu olan Kangerdlugssaq ve Ilulissat'dan her birinin, 1960'lı yıllara göre, 14 ve 11 kilometre kadar azaldığı ortaya çıktı.

 

Yetenek.com

Köşe Yazarları