Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Liderlik: İletişim, Öğrenme

Liderlik, iletişim, öğrenme yeteneklerine ilişkin haber ve yazılar...

Yurdışında davranış önerileri

27-Temmıuz-2006
Türk Müteahhitler Birliği (TMB), uluslararası pazarlarda temaslarda bulunan işadamlarına, uyulması gerekli kurallar konusunda internet sitesi aracılığıyla tavsiyelerde bulundu.
İşadamlarına "Yurtdışında davranış" önerileri...
TMB'nin, ''www.tmb.org.tr'' adresinden ulaşılabilen internet sitesinde, ''Bunları biliyor muydunuz?'' başlığıyla yer alan yazıda, işadamlarının, gittikleri ülkelerdeki muhataplarıyla yapacakları görüşmelerde başarılı olabilmeleri için dikkat etmeleri gerekli hususlar sıralanıyor.
Almanya'da, randevulara 'dakik olunmasının' öneminin asla unutulmaması istenen yazıda, eve yemeğe davet edildiğinde götürülecek çiçeğin, tercihen paketi açılmış olarak ev sahibesine takdim edilmesi gerektiği vurgulanıyor.
Yazıda, tanışma sırasında önce bayanlarla selamlaşılması ve tokalaşmak için onların ellerini uzatmalarının beklenmesi öneriliyor.
Fransa'da, güney bölgesi dışındaki iş görüşmelerinde giyim tarzının önemli olduğu ve mutlaka resmi görünümlü takım elbisenin tercih edilmesi gerektiği belirtilen yazıda, işadamlarına, Amerika'dan farklı olarak insanlara ilk isimleri ile hitap etmekten kaçınmaları tavsiye ediliyor.
Yazıda, İngilizlerin iş yemeklerini ve işle ilgili kutlamalarını çoğunlukla öğle yemeklerinde yaptıklarına işaret edilerek, şerefe kadeh kaldırmanın çoğunlukla resmi yemeklere özgü olduğu, ev sahibi şerefe kadeh kaldırdığında, işadamlarının da kadeh kaldırmaya hazırlanması gerektiği yer alıyor.
Yazıda sıralanan diğer ülkeler ve iş görüşmelerinde dikkat edilmesi gerekli kurallar ise şöyle:
İtalya: İtalyan iş adamları modaya uygun ve kaliteli giyime önem verirler. Randevularınızı mutlaka makul bir süre önceden alın. Bürokrasiye ve uzun süren formalitelere sabırla katlanmaya hazır olun.
Japonya: Usulünü tam olarak bilmediğiniz Japon adetlerini taklit etmekten kaçının. Örneğin kimin kime, ne zaman ve kaç kere eğilmesi gerektiğini bilmeden Japon muhatabınızın sizi eğilerek selamlamasını taklit etmeyin. Japonlarda kartvizit önemlidir. Muhataplarınıza kartvizitinizi verirken isminiz üste gelecek şekilde iki elinizle tutarak ve üst rütbeli olanlardan alt rütbeli olanlara doğru sırayla takdim etmelisiniz.
Bir Japon size kartvizitini verdiğinde, onu iki elinizle tutarak ve karşınızdakinin ünvanını önemsediğinizi ifade edecek şekilde ilgiyle incelemeniz önemlidir. Alıp cebinize atmak asla doğru olmaz.
Japonlarla yapacağınız iş görüşmeleri öncesinde konunun ayrıntılarına kadar inecek sorulara hazırlıklı olun. Japon iş adamları, bir konuda her hangi bir taahhüde girmeden önce uzun incelemelere ve düşünmeye ihtiyaç duyarlar. Çoğunlukla üstlerine de danışmaları gerekeceği için toplantı veya görüşme sırasında süratle karar vermeleri genellikle mümkün olmaz.
Rusya Federasyonu: Kişisel ilişki kurun. İnsani tarafınızı, içtenliğinizi, duygularınızı, ümitlerinizi ilişkilerinize yansıtmaya çalışın. Ulusal gururlarına önem verin. Nihai kararı karşı tarafa bırakmamaya çalışın. Konuşma sırasında el temasına girmelerini, dokunmalarını güvenin belirtisi olarak algılayın. Demokrasi tecrübelerinin sınırlılığı nedeniyle eşitlikçi yaklaşım, objektivite ve açıklık beklentilerinizde ölçülü olun. Anlamadıkları konuyu anlamış gibi yapabileceklerini ve hoşunuza gidecek şeyleri söyleyebileceklerini dikkate alarak, her söylenen veya işitileni doğru kabul etmek yanılgısına düşmeyin.
Katı otoriteye ve bürokrasiye olan karşıtlığınızı sık sık dile getirin. Resmi direktif ve kararlar çerçevesinde aktaracağınız konulara güvensizlikle yaklaşabilecekleri için, şahsi görüş ve önerilerinizin daha büyük değer taşıdığını unutmayın. Savaşla ilgili konularda hassas olduklarını dikkate alın. Herhangi bir konuyla ilgili olarak sıkı ve sağlam durduğunuzu, mümkün olduğunca yumuşak ve nazik bir biçimde yansıtın. Gururlarına düşkün olmaları nedeniyle, kartlarınız güçlü ise bunu çok fazla gözlerine sokmayın.
Suudi Arabistan: Selamlaşma sırasında erkeklerin birbirlerini öpmeleri doğal karşılanır. Ancak kadınları öpmekten kaçının. Tokalaşma sırasında ellerini önce kadınların değil erkeklerin uzatmaları gerekir. Size ikram edilen bir içeceği reddetmenin muhatabınıza hakaret olacağını unutmayın.
 

İŞTE BAŞARI

Hayatta İlerle ve İlerlet Bayan. prof herbert N. Casson Hayat yayınları
 
1-İşine sarıl
iş değiştirip duruyorsanız iyi yapmadığınızdandır. Hangi işi yapıyorsunuz. hedefiniz onu en iyi yapan olmalıdır. Sizden istenenle asla yetinmeyin. İlk hedef iş değiştirmek değil, işinizi en iyi şekilde yapmaktır. Şu anda işinizin bur numarası değilseniz başka bir işin bir numarası olamazsınız.
İşiniz üzerinde düşünün. Ahlaksız mı, çevre nefrete mi dayanıyor. Katı biçimde gelişme engelleniyor mu? Hemen o işten kurtulmanın yollarını arayın. Ama zorlukları, sevmediğiniz iş olması, size para kazandırmaması kesinlikle ayrılmanın gerekçesi olmamalıdır.
2-İşini öğren
İşinle ilgili her şeyi öğren. Sana öğretilerler, işini yapmak için gerekli asgari şeylerle asla yetinme. İşinin her şeyini biliyor musun. Gerektiğinde hepsini tek başına yapabilir misin... Başkaları nasıl yapıyor.
3-İşini geliştir:
Senin işyerinde bilinmeyen, aynı işi yapan başkalarının daha iyi ne yaptığını araştır.
4-Gelişmeleri kıyasla
Senden önceki ne kadar kazandırıyordu. Sen ne kazandırıyorsun. Farkı gör ve kaydet. Kendine aylık ve yıllık gözlem planları oluştur. Geçen ay ne kadar sattın. Şimdi ne kadar satıyorsun. Geçen yılki imajın nasıldı, şimdi nasıl...
5-Yedek işler edin
Tüm yeteneklerine rağmen o işten atılabilirsin. Sektör batabilir, daha büyük rakip pastayı kapabilir ve firman batabilir. Kullandığınız teknoloji eskiyebilir. Eksi bir dikiş makinesi fabrikası araba ürerciliğine geçmişti. O yedek iş başlarda hobindir. Bir gün dev bir sıçramaya yol açabilir.
Mecliste çalışan arkadaş... dürüstüm diye yığınlarca görev yüklediler üstüme. Millet yatıyor, pastayı kapıyor ve ben çalışıyorum. sonunda kaçtım. Öbürleri oturuyor ve ben oturuyorum.
6-İş arkadaşlarınla geçin
Gıybet yapma. Gıyaplarında kötüleme. Her sözün karşına çıkabilir. Eksiklikleriyle ilgilenme. Sen işine bak. Herkesle iyi geçinebilirsin. Benim en büyük hatam işe kapılıp çevremdeki insanları göremem olmuştur. Sevgiyle selamla, ziyaretlerine git, Önemli günlerinde bulun. Bunu işinin bir parçası gör.
7-Yeni görevlere istekli olun
İşyerinde yeni bir görev doğabilir. Yapabilir misiniz? İş yükünüzü arttıracak olsa da istekli olun. Çünkü o iş size yeni bir iş öğretecek. Yeni bir ise sizi bir gün başka bir işe sıçratacaktır.
Kurduğumuz radyoda kumanda masasında çalışan bir arkadaşımız, teknik işlerle ilgilendi. Başka yapacak kimse olmayınca gönüllü olarak yapmaya girişti. Derken işi öğrendi ve ona yaptırdılar. Sonra görevini yükselttiler. Daha da öğendi. Bir gün çok daha büyük bir kurumda işe başladı. Derken kendi işini kurdu ve dev bir şirketin gösteri organizasyonlarını satın aldı.
8-Tasarruf ediniz
İktisat başarının vazgeçilmez şartıdır. Bir akrabam iki yıl çalışmış, kazandığı ilk parayla da motosiklet almayı düşünüyordu. Daha büyük işlere sıçramak için sermayeniz olmalıdır. Sermaye ise kazanmaktan çok tasarrufla birikir. Sermaye kayıpları küçük delikler halinde gerçekleşir. Tasarruf bilinci... Tasarruf yapmayan insan, dikkatli bakarsa masraflarını yüzde otuz kısabildiğini görecektir. Aylık masraflara bakın. Elektrik, su, yakıt, yiyecek, giyecek.
9-Okuyarak gelişiniz
İşinizle ilgi ve kültürel amaçlı olarak sürekli okuyarak kendinizi geliştirmelisiniz. Neler oluyor dünyada, kavrayışınız nedir? İşinizin ve çevrenizin ne kadar farkındasınız? Dersler bu kavrayış enginliğini sağlamazlar. Dünyayı ve sektörlülerin gelişimini kavramanın en etkili yolu okumaktır. Okumak en büyük zevkinize dönüşmelidir.
10-İşinizi zevkleştiriniz
İnsan hangi iş olursa olsun her işten zevk alabilir. İşinizden nefret ederek yola çıkarsanız başaramazsınız. Eğer ahlaka yakışmayan, insanlığa zararlı bir işte çalışıyorsanız elbette sevmemeniz doğaldır. Hemen başka işe bakmanızı öneririm. Çünkü ahlak, dini değerler ve insanlığa faydalılık en vazgeçilmez, en derinden değerlerdir. Son nefesinize kadar yakanızı bırakmaz.
11-Sağlığınızı koruyunuz
Zaman zaman hastalanabiliriz. Ama düzenli sağlık yoksa tüm başarımız etkilenir. Düşüncelerimizi toparlayamayız. Enerjimizi hastalığa harcarız. Sağlıklı hayat için alınması gereken tedbirler var. Uyku, beslenme, spor, temizlik. Huzur, olumluluk.
12-İşyerinize ortak olunuz
Ortaklık ve hissedarlık o işe daha içten sahip olmanızı sağlar.
13-İşyerinize uyum sağlayın
Her işyeri kendi kurallarını ve ilkelerini oluşturmuştur. İşe başlama zamanı, çalışanların birbirlerine hitap biçimi,.. İşyerinin değerleri. Ahlaki değerleri nelerdir. Bunlar dini ve ahlaki değerlerinizle çatışmıyorsa uyum sağlayın. çatışıyorsa ayrılma arayışında olun.
14-Eleştiriye açık olun
Eleştiri insanı geliştirir. Eleştiriliyorsanız dişe dokunur bir şey yapıyorsunuz demektir. Siz de sizi geçenleri kıskananabilir, kıskançlık acısıyla aslında sizin de iyi olduğunu göstermeye çalışa.bilirsiniz. başkalarını da bu şekilde algılayın.

 

Yetenek.com

Köşe Yazarları