Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Liderlik: İletişim, Öğrenme

Liderlik, iletişim, öğrenme yeteneklerine ilişkin haber ve yazılar...

Kariyerinizi derinden sarsacak 8 hata

27-Temmıuz-2006
Profesyonel olmak için sadece işi bilmek, deneyim sahibi, hırslı ve yetenekli olmak yetmiyor.
İşe uygun bir imaj sergilemeniz de çok önemli.
Kariyerinizi derinden sarsacak 8 hata 
Yetenekli, azimli, hatta teknik deneyimle daha önemli bir eleman da olabilirsiniz. Ancak profesyonel olmak için sadece işi bilmek, deneyim sahibi, azimli ve yetenekli olmak yetmiyor.       
İşe uygun bir imaj sergilemeniz de çok önemli.
Teknik açıdan başarılı pek çok çalışan, sosyal açıdan zayıf kalıyor. Kariyerinizi olumsuz yönde etkileyebilecek 8 hatayı mutlaka öğrenin
■ Saçınızla ya da üzerinizdeki takılarla oynamayın, ayaklarınızı sallamayın. Bunlar heyecanını kontrol edemeyen kişi görünümü verir.
■ Sık sık argo konuşmak, uygunsuz fıkralar anlatmak size itici bir izlenim de verebilir. Patronunuz gerekli ciddiyet ve olgunluğa sahip olmadığınızı düşünür.
■ İşe ve toplantılara sürekli geç kalmak saygısızlık olarak kabul edilir. Patronunuzun, iş arkadaşlarınızın öfkesini üzerinize çeker.
■ Eleştiriler karşısında mazeretler uydurmak ya da ters cevaplar vermek; sinirli ve ters bir insan olduğunuz izlenimini yaratır.
■ İşlerinizi bitirebilecek olmanıza rağmen ağırdan almanız, yeteneksiz biri olduğunuz izlenimi yaratır.
■ İsimleri, telefon numaralarını ve iş teslim tarihlerini unutmanız aşırı derecede unutkan bir kişi olduğunuzu düşündürecektir.
■ İşinizin yoğunluğundan dolayı yemek yiyemediyseniz ve çalışırken bir şeyler atıştırmak zorunda kaldıysanız bile asla telefon konuşmalarınız sırasında atıştırmayın ya da ağzınızda bir şey varken telefonu almayın.
■ İş hayatında yazım hataları, önemsiz gibi görünse de aksine çok önemlidir.
■ Sempati kazanmak için takındığınız 'genç' tavırlar arada sırada hoşa gidebilir. Ancak antipati de kazanabilirsiniz.

 

Yetenek.com

Köşe Yazarları