Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Toplum: Siyaset, Gelecek

Toplumsal, siyasi sorunlar ve gelecek öngörülerine ilişkin yazılar...

Başkalarının Avukatı Olabilmek

6-Ekim-2006
Av. Sefa Safi´nin kaleminden, ilişkilerimizle ilgili önemli bir analiz...

Av. sefa safi

BAŞKALARININ AVUKATI OLABİLMEK,

Çevremizde sıkca duyduğumuz  cümlelerdendir: “Bana bunu yapmıyacaktı, sildim onu”, “adam olmaz, çizdim onu”,”bir daha asla affetmem onu”, vs …

İhtimal, bu cümleleri kullananlar için de birileri tarafından bir yerlerde kullanılmıştır bu cümleler.

Maalesef bu cümleler hoşgörüsüzlük alametlerinden olmalarına rağmen, bunları kullananlar, insanları çizenler, silenler hoşgörüsüz olduklarının farkında değillerdir. Bir ihtimal çizmek, silmek, affetmemek güçlü kişilik belirtisi sayılmaktadır!!!

Oysaki modern psikolojide affedebilen, hoş görebilen insan tipi, güçlü, kendisine daha çok güvenli ve daha az kompleksli bir yapıyı göstermektedir.

Aslında, hemen tüm dinlerde ve insanın gelişimini önemseyen ezoterik ilimlerde “Kamil İnsan = Gelişmiş İnsan” olabilmenin en önemli koşullarından olan affedici ve hoşgörülü olabilmeyi ne kadar da az önemsiyoruz. Hayatımıza ne kadar da az yansıtıyoruz bu güzel erdemleri ...

Başkalarının kusurlarını ve açıklarını dillendirdğimizde acaba hiç düşünüyor muyuz kendimizin ne hatalar ve kusurlar işlediğini ve işleyebileceğini? Yoksa biz hatasız mıyız, kusursuz muyuz? Allah bizi övmüş de mi yaratmış? O kadar mükemmelsek bu dünyada işimiz ne?

Bütün bu soruların cevapları, yürekten ve objektif düşündüğümüzde bizleri bahis konusu erdemlere götürmelidir.

Son yıllarda yapılan tıbbi araştırmalar göstermektedir ki, düşmanlık, kin ve öfke devamlı derin stres sebebi olduğu için kalbe zarar vermekte olup kalp krizlerinin ciddi sebeplerindendir. Hoşgörülü ve bağışlayıcı olmanın ise kalp sağlığını olumlu yönde etkiliyeceği önemle belirtilmektedir.

Affedebilen ve hosgörülü olabilen insanların vücut iklimleri stresin yarattığı fırtınalardan uzaktır.

“Affedenin  affedileceği, merhamet edene merhamet edileceğini” beyan eden İslam dinine mensup olduğunu kabul edenlerce en kutsal ay sayılması gereken bu ayda, hiç değilse kendimize bir iyilik yapalım kızgın veya kırgın olduğumuz en az bir kimseyi affedelim.Dargın oldugumuz bir kimseye dost elimizi uzatalım. Hem kalbimiz rahatlasın hemde kamil insan olma yolunda mesafe alalım. Tabiki bu değerler bizim için önemliyse ...!

Önemli bir düşünürün söylediği gibi:” Kendimizin yerine başkalarının avukatı, kendi öz benliğimizin ise savcısı olabiliyorsak çok önemli mesafeler almışız demektir...

Yetenek.com

Köşe Yazarları