Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Sağlık: Beyin, Hafıza

Sağlıklı hayat, beyni ve hafızayı güçlendiren yollara ilişkin haber ve yazılar...

İyot eksikliği zeka geriliğine neden oluyor

12-Ekim-2006
Kişi, her gün alması gereker iyotu almadığında, yaşamın her döneminde çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşıyor.

İyot eksikliği zeka geriliğine neden oluyor

Metin FERAH/BOLU, (DHA)

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şubesi Müdürü Dr. Meltem Çağlar, iyot eksikliğinin zeka ve büyüme geriliğine neden olduğunu belirterek, “Kişi, her gün alması gereker iyotu almadığında, yaşamın her döneminde çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşır” dedi.

İyot yetersizliği durumunda düşük, ölü doğum, bebek ölümlerinde artma, zeka geriliği, sağırlık, cücelik, büyüme geriliği, öğrenmede güçlük, guatr, tiroid bezinin çalışmaması, zihnin yeterli çalışmaması ve güçsüzlük gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşılacağını söyleyen Dr. Çağlar, “İyottan yetersiz beslenen insanlar daha zor anlamakta, daha zor eğitilmekte ve işlerinde daha az üretken olmaktadırlar. Vücuda iyotun yetersiz alınması, vücutta bulunan tüm organların gelişmesi ve büyümesinde sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Boy uzaması duraklarken, kemik gelişimi de geri kalır” dedi.

Türkiye’de yılda 500- 600 bin ton tuz tüketiminin olduğunu, bunun 200 bin tonunun rafineri tuz, kalan 400 bin tonunun ise rafine edilmemiş tuz olduğunu belirten Dr. Çağlar, Türkiye’de her üç kişiden birinin, iyot yetersizliği ve ona bağlı sorunlardan etkilenmekte olduğunu belirtti. İnsan vücudunda çok az miktarda bulunan iyotun, normal büyüme ve gelişme için gerekli olan bir mineral olduğunu söyleyen Dr. Çağlar şöyle konuştu:

“Günde, bir toplu iğne başı kadar alınması gereken iyot, yaşam için çok önemlidir. İyot vücuda yenilen besinlerden ve içilen sudan alınır. Besinlerimizde ve içme suyumuzda yeterli iyot bulunmuyorsa o zaman vücudumuzun ihtiyacı olan iyotu soframızda iyotlu tuz kullanmakla sağlayabiliriz”

Yetenek.com

Köşe Yazarları