Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Liderlik: İletişim, Öğrenme

Liderlik, iletişim, öğrenme yeteneklerine ilişkin haber ve yazılar...

CIA tekniği; Sufi öğretisi

7-Aralık-2006
Enneagram, kişinin kendini tanıma yöntemi. Kökleri Orta Asya Tasavvuf geleneğine dayanıyor.
CIA tekniği; Sufi öğretisi

Enneagram, kişinin kendini tanıma yöntemi. Kökleri Orta Asya Tasavvuf geleneğine dayanıyor. Temelini dokuz farklı kişilip tipi oluşturuyor ve Sufi tekniği olarak niteleniyor. Bu tamamen bir psikolojik kişilik analizi.
Daha iyi iletişim kurmak, iş dünyasında başarıyı artırmak ve karşınızdakini tanımak açısından etkin bir yöntem olarak gösteriliyor.

Dünyada bu yöntemi keşfeden büyük şirketler ve gizli bir örgüt dikkat çekiyor. CIA Enneagram'ı kullanarak, dünya liderlerini izliyor. Sony, Hewlett Packard, Motorola ve Disney gibi dev şirketler ise elemanlarının eğitiminde bu Sufi yöntemine başvuruyor.

ENNEAGRAM'DAKİ 9 KİŞİLİK TİPİ

Enneagram'a göre insanlar temelde 9 farklı kişilik tipine ayrılıyor. Bu tipler; Mükemmelliyetçi, Sitemkar Verici, Başaran, Traji-Romantik, Gözlemci, Sadık Sorgulayıcı, Ehl-i Keyif, Reis ve Barışçı.

1-Mükemmeliyetçi; Hayatındaki herşeyin mükemmel olmasını ister. Neyin doğru, neyin yanlış olduğu konusunda derin düşünür. Objektif, dengeli, yargılayıcı ve mükemmelliyetçidir. Diğer insanları kendi kişiliğinde memnun olmadığı özellikleri ile yargılar.
Ünlü isimler: Nelson Mandela, Colin Powell, Margaret Thatcher, Harrison Ford, Jodie Foster.

2-Sitemkar Verici; Varolmak için diğer insanların kendisine ihtiyaç duymalarına gereksinir. Başkalarını aşırı düşünür, sevgi dolu, sıcakkanlı ve vericidir. Bir çoğu yalnızlıktan korkar. Başkaları için kendi isteklerinden vazgeçebilir. Bunu bazen aşırı bağımlılığa kadar vardırır.
Ünlü isimler: Hz. İsa, Prenses Diana, Madonna, John Travolta.

3-Başaran: Onun için hayatın anlamı çok çalışmak, üretmek ve başarmaktır. Kendisini hep başarısı ve toplumdaki rolü ile yargılar. Gerçekçi, doğru sözlü, saygılı ve rekabetçidir. Kişiliğinden çok başarıları ile sevilmek ister.Neşeli kendine güvenli ve liderdir. En büyük korkusu ise başarısızlıktır. Bunun için kendine bile yalan söyleyebilir.
Ünlü isimler; Tom Cruise, Demi Moor, Sharon Stone...

4-Traji-Romantik; Derin duyguları anlamak ve anlaşılmak ister. Hayatında duyguları ve hayalleri başroldedir. Yaratıcı, ilham verici, sanatçı ruhludur. İdealist, zevkli ve güzelliğe tutkundur. Duygusal çalkantılara açıktır ve aşırı tepkiler verir. Sahip olmadıklarına odaklanınca kötümser ve kırıcı olur.
Ünlü isimler; Van Gogh, Ingmar Bergman, Johnny Deep...

5-Gözlemci; Dış dünyaya karşı mesafeli ve içe dönüktür. Hayatla baş edebilmek için her şeyi bilmek ve anlamak için objektif bilginin peşindedir. Diğer insanlar tarafından incitilmekten korkar. Panik yaratan durumlarda sakin, objektif, aklı-selim ve bilge davranır. Soran yaşadığında, dünyadan kopup, antisosyal olabilir.
Ünlü isimler: Buddha, Agatha Christie, Alfred Hitchcock...

6-Sadık Sorgulayıcı; Hayatın tehlikesini sezer, endişe eder ve güvenliğe ihtiyaç duyar. Korku temel duygusudur ve buna aşırı tepkiler verir. Çoğunlukla sorumluluklarına düşkün, sadık ve idealisttir. Kendisini bir davaya veya gruba adamaya eğilimlidir. Sözünü tutar, çalışkan ve koruyucudur. Kronik endişe durumunda kurban rolünü oynamaya eğilimli.
Ünlü İsimler: George W.Bush, Adolf Hitler, Mel Gibson, Julia Roberts.

7-Ehl-i Keyif; Hayatta mutlu olmaya odaklıdır ve acıdan kaçar. Gelecekle ilgili bir çok seçeneğinin olmasını ister. Cömert, neşeli ve olumludur. Buna karşılık zaman zaman, narsist ve açgözlü olabilir.Hayatında korku egemendir, bunu pozitif davranıp, neşelerini koruyarak aşmaya çalışırlar.  İç dünyasına, duygularına karşı sağır ve yadsıcıyı olabilir.
Ünlü isimler: Jim Carrey, Jack Nicholson, Goethe

8-Reis; Her daim güçlü ve kontrolün elinde olmasını ister. Dinamik, dürüst, açık sözlü ve bağımsız bir kişiliktir. Adalet duygusu gelişkin, zayıfı korumada cesurdur. Sevgisini koruma duygusu ile ifade eder. Dışarıya karşı yansıttığı güçlü imajının altında kırılgan bir çocuk ruhu taşır.
Ünlü isimler: Fidel Castro, Gandhi, Ernest Hemingway, Sean Penn

9-Barışçı; Anlaşmazlıktan kaçınır ve tüm tarafları uzlaştırmak ister. Sevgi dolu, alçak gönüllü ve güven vericidir. Aşırı hallerde inatçı, tembel ve ölü ruhlu olabilir. İnsanları dinleme ve anlama yeteneği gelişmiştir.  Hayatının öncelikleri konusunda hata yapar ve ayrıntıya çok dalar.
Ünlü isimler; Abraham Lincoln, Ronald Reagan,Clint Eastwood.

(Kaynak: Aktüel)

 

Yetenek.com

Köşe Yazarları