Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Bilgelik Kitapları

En değerli tarafınız ruhani yönünüzdür. Dr. Muhammed Bozdağ'ın kaleminin özgün, ilginç, şaşırtıcı, ruhani, duygusal ve sürükleyici üslubunu keşfedin: Yüzlerce baskıya ve yüz binlerce okuyucuya kavuşan kitaplar... Düşün ve Başar, Ruhsal Zekâ, İstemenin Esrarı, Yeni Sonsuzluk Yolculuğu ve Yeni Sevgi Zekâsı...

Okuyucular Ruhsal Zeka Hakkında Neler Yazdı?

15-Temmıuz-2006
Erol DİLEK, İstanbul: Ruhsal zeka hakkında ilk defa okuyorum. Beni bazen aldı götürdü. Bazen şaşırdım ve gerçekten çok etkilendim. Kendimi artık daha değerli hissediyorum.
Okuyucular Ruhsal Zeka Hakkında Neler Yazdı?
Okuyucu Yorumları
Posta kutumuza ulaşan binlerce mektup ve yorum için teşekkürler. Tümüne cevap veremedik ve tümüne de buraya yer veremiyoruz. Yayınlanmasına izin verilenlerden bir kısmını özetleyerek ve tarafsız biçimde aşağıya aktarıyoruz.
Murat ÖZDEK, Denizli: “Kitabınızda mutluluğu ve kanaati öğrendim. Şimdi kitabınızdan aldığım tadı başkalarının da almaları için kollarımı sıvayacağım.”
Kürşat YÜCE, Bursa : “Kitabınızı iki kez okudum ve pek çok kişiye de tavsiye ettim. Kitabı okurken önemli yerleri çizmek istedim; bütün kitabı satır satır çizmeye başladığımı gördüm. Yeni çalışmalarınızda da başarılar diliyorum.”
Zeynep Seda MOR, Sinop: “Farkında olmadığım bir çok şeyin farkına vardım. Zihnimde tutman gereken kısımları sık sık tekrarlayarak hayata geçirmeye çalışıyorum. Kitabı rehber hocamın tavsiyesiyle aldım, şimdide bir çok arkadaşıma tavsiye ettim; okumaya başlayanlar var. Bizi uyandıran, aydınlatan harika bir eser yazmışsınız. Muhammed Bozdağ’a teşekkürler.”
Emine KÜÇÜKÇINAR, Konya: “Nobel edebiyat-bilim ödülünü hak eden bir kitap. Geçirdiğim nodüler guatr rahatsızlığımı ve operasyondan alınan bu olumlu neticeyi önce Allah’a, peygamber efendimize ve sonra da kitabınıza borçluyum. Sevdiğim insanlara özellikle tavsiye ediyorum. Fakat ödünç vermeye çekiniyorum. Kitapla aramda çok farklı bir manevi bağ oluştuğu için kaybetmekten çok korkuyorum. Yazılanların doğruluğuna inanıyor, bunu hayatımda yaşıyor ve uygulamaya çalışıyorum inşallah. Tebrikler ve teşekkürler.”
Kibar AYAYDIN, Niğde: “Dilimize ve gönlümüze tercüman olduğunuz için teşekkür ediyorum. Kitabı okuduğum sıralarda çok yoğun bir duygu empatisine kapıldım; ruhumun pervaz ettiğini hissettim, Yüce Yaratıcının güzelliği düşüncesi karşısında göz pınarlarımın nasıl coştuğuna şahit oldum. Dışarıda kar yağıyor lapa lapa, müziğin ritmiyle ruhumun pervazlaştığına şahit oluyorum. Takdire şayan bir eser meydana getirmişsiniz. Bu tür eserlerin bereketli kaleminizden sudur etmesini dualarımla niyaz ediyorum. ”
Mecbure İNAL, Bursa: “Ruhsal Zeka kitabınızı okuduğumdan beri işlerimi severek yapıyorum; çiçeklerimi sevgiyle, zevkle suluyorum. Bu duyguların ömür boyu terk etmemesi temennisindeyim.”
Melih ARSLAN, Mersin: “Kitabınız çok ince bir düşüncenin eserini sergilemektedir.”
Emel SEVİNÇ, Kocaeli: “Bu güne kadar pek çok kişisel gelişim kitabı okudum. Beni etkilediler; ama bu etkiler hep geçici oldu. Bu yüzden onları rafa kaldırdım. Şimdi ise sizin kitabınızı elimden bırakmıyor; tekrar tekrar okuyorum. Elime aldığım ilk günden beri inanılmaz değişiklikler yaşadım. Hiç bu kadar büyük olabileceğimi düşünmemiştim. Size en güzel dualarla teşekkür ediyorum.”
Zeynep TAPAN, Ankara: “Gerçekten de bu güne kadar okuduğum pek çok kişisel gelişim kitabından çok farklı. İnşallah etkisi diğerleri gibi kısa süreli olmaz. Yalnız yazdıklarınızı hayatımızda uygulamaya çalışırken karşımıza çıkan caydırıcı dış etkilere karşı nasıl korunacağız? Bunları uygulamak ailemize ve yakın çevremize de bağlı değil mi? Sonuçta peygamberler kadar sabırlı değiliz ve olamayız. Ama tabii yazdıklarınızın çoğuna katılıyorum. İnşallah kitabı okuyan herkes radikal kararlar alıp uygulayabilir. Bu da Rabbimizin bunu dilemesine ve ‘ol’ demesine bağlı.”
Serdar ÇALIŞ, Adıyaman: “Bu kitap gerçekten harika. Bu güne kadar kafamda oluşan bir çok soruya cevap veriyor. Kitap akıcılığı ve içerdiği bilgiler açısından son derece mükemmel. ”
Filiz KARAGÜLMEZ Ankara: “Ben öncelikle eleştirimi yapayım: İlk başlarda defalarca yüzeysel bir şekilde elime alıp alıp bıraktım. İçimden sürekli bir şey, ‘bir iki satır oku yaa’ diyordu. Sonunda, önce gözlerimin neleri görmesi gerektiğini anladım. Düşüncelerimin nasıl düzeltileceğini ve kontrol edebileceğimi öğrendim. En önemlisi de kalbimin neler için çarpması gerektiğini öğrendim. Şu sözünüz sürekli zihnimde dolaşıyor: ‘Doğru hedefe yanlış yöntemlerle gidilmez.’… Hocam, inanın şimdi içimde küçük küçük alkışlar kopuyor ve bu coşkuyu size anlatabilmem mümkün değil. Hayırlı başarılar duasıyla, Allah sizden razı olsun diyorum.”
Döney BERBER, Belirsiz: “Neden bu kitabı yıllar önce okumadım diyenlerdenim. Tekrar tekrar okuyorum. Sizin gibi yazarlara çok ihtiyacımız var. Çoğu kişinin kitaplarınızı okumaya ve yararlanmaya ihtiyacı var. Özellikle her şeyin hızla değiştiği günümüzde…”
Erol DİLEK, İstanbul: “Ruhsal zeka hakkında ilk defa okuyorum. Beni bazen aldı götürdü. Bazen şaşırdım ve gerçekten çok etkilendim; çok basit bir yaşantım varmış. Kendimi artık daha değerli hissediyorum. Muhammed Bozdağ’a çok teşekkür ediyorum. Zaman zaman hayatım gözümün önünden geçti. Hatalarımı anladım ve onları tekrarlamamaya söz verdim. Şunu anladım ki neyi hak ediyorsak onunla karşılaşıyoruz. Kitabı herkese tavsiye edeceğim. Her okuyanın da tavsiye etmesini dileyeceğim. Tekrar tekrar teşekkürler.”
Erol ÖZTÜRK Tunceli: “Coşkulanmamak, etkilenmemek ve kitabı konuşmamak elimden gelemiyor. Şimdi yediğim bir gofretin ambalajını çöp kutusu bulamadığım için atamıyor ve onu cebime koymayı tercih etmenin ne anlam taşıdığını daha iyi hissediyorum. Sokakta yürürken annesinin kucağında bana doğru bakan bebeğe gönderdiğin gülümsemeye bebeğin verdiği karşılığın bende meydana getirdiği coşkuyu daha iyi anlamlandırıyorum. “Gevezelik ediyorsun’ denilecek kadar kitaptan çok bahsediyormuşum. Beni bu kitapla tanıştıran arkadaşa teşekkür ettiğimde şaşırıp ne yapacağını bilemeden gülmüştü. Bu teşekkür yazana ve dahası yazdırana da gidiyor. Zannedersem, bu kitabı anlayıp hayatlarını anlamlandıranların oluşturacağı bir kuşak doğacaktır. Böylece tatminsiz, mutsuz ve ne istediklerini bilmeyen insanlar topluluğu olmaktan kurtulmamıza vesile olacaktır inşallah. ”
Müge AKYOL, İstanbul: “Yaşamın bu kadar değerli hazinelerle var olduğunu, bizlerin birer muhteşem sanat eserleri konumunda olduğumuzu idrak etmek, varlığımızın anlamı üzerindeki ilahi sırların ayyuka çıkıp hayatlarımıza yansıması hepimizin miladı olmalı. Çalışmalarınızın ufku açık olsun. Benim hayatımın dönüm noktası olan kader anlayışını algılamam aydınlanmama sebep oldu. Benim aydınlığım, sizin gibi aydınlıkların vasıtası ile gerçekleşti. Görüşmek üzere.”
Ünal GÖKSOY, İzmir: “Kitap yarıya kadar mükemmel; yarıdan sonrası da iyidir. Ben tecrübelerimi iki kitap haline getirmek üzerinde çalışıyorum… Kaç kişiye kişisel gelişim listesi yapmışsam en başa Düşün ve Başar kitabınızı yazardım şimdi ikinci sıraya Ruhsal Zekayı yazıyorum. Bir gün karşılaşırız inşallah. ”
Tülay KOÇ, Hatay: “Bir okurunuzun dediği gibi, kitap hiç bitmesin istedim. Ben bir hekimim ve bu kitabı kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlarla birlikte reçete bile ettim. Çünkü gerçekten pek çok problemimize reçete oluyor. ”
Hüdaverdi KARADEMİR, Ordu: “Kitabınızın yayınlanan bir çok kişisel gelişim kitabı gibi olduğunu düşündüm ilk önce. Ancak hiç tahmin etmediğim birinin elinde görünce göz atayım dedim. Gerçekten de sürükleyici, içten, her cümlesi çok özenle seçilmiş, ufuk açıcı bir kitap olarak okudum. Diğer çalışmalarınızı merakla bekliyorum.”
Elif PEHLİVAN, Bursa: “Kitabı okurken, gerçekten içimden gelerek istediğim şeylerin gerçekleşmiş olduklarını frak ettim. Gerçekleşenleri ise gerçekleştikten sonra şükrünü unuttuğumu da fark ettim. ”
N.Himmet AYDEMİR, Kayseri: “İnancın, samimiyetin insan başarısında bu kadar etkili olduğunu tahmin etmiyordum. Bu kitap sanki benim için yazılmış gibi hissettim. Kitaptan öğrendiklerimi öğrencilerime de anlatıyorum ve daha çok hayret ediyorlar. ”
Mihriban ULUDAĞ, İstanbul: “Kitaplarınızı müşterilerimize tavsiye ediyoruz ve müşterilerimizden olumlu tepkiler alıyoruz. ”
Pınar ZIMBA, Sakarya: “Kitabınızdan sonra eylemlerimin gerekçelerini daha çok tartmaya başladım; ruhsal bağlantıları daha iyi kurabiliyorum.”
Satı YELEN, Çorum: “Kitabınız enfes. Kendimi kitabınızda buldum ve yeniden keşfettim diyebilirim.”
Cevat BUĞDAY, Denizli: “Çok etkileyici ve yeni ufuklar açıcı buldum. Tekrar beş altı defa daha okuyarak hayatıma yön vermeyi amaçlıyorum. İnşallah diğer sevdiğim dostlarıma da tavsiye edeceğim. Selam eder başarılarınızın artarak devamını Allah’tan dilerim. ”
Ahmet ÖLMEZ, Afyon: “İnsanın olaylara bakış açısını değiştiriyor. Daha önceden okumak isterdim.”
Hamza YILDIRIM, Artvin: “Yirmi iki yaşındayım. Bu güne kadar ruhsal alanda okuduğum ilk kitap. Bir kitabın beni bu kadar etkileyebileceğine inanmazdım. Bu kitap bana bütün hayatım boyunca rehberlik yapacaktır.”
Zehra OCAK, İstanbul: “Kitabınızı her kesime hitap edebilecek düzeyde başarılı buldum. Beni derin düşüncelere sevk ettirdiniz.”
Yusuf GÜLBASAN, Elazığ: “Şimdiye kadar okuduğum kitaplar arasında beni en çok etkileyen bu kitap oldu.”
Hakan Selim SAKA, İstanbul: “Bir hayat daha yaşama şansını bundan 5 yıl önce değişen şartlarımla kazandım. Değişiklik Risale-i Nur ile başladı ve devam ediyor. Daha nerelere gideceğimi ve daha ne şekilde karşılık göreceğimi bilmiyorum. Bunları bir daha fark etmemi sağladığınız için Rabbime şükrettim. Başarılarınızın devamını dilerim. ”
Fatih KURT, Kahramanmaraş: “Kişisel gelişimle ilgili bir çok kitap okudum. Okuduğum kitapların içinde en fazla bu kitaptan verim aldığıma inanıyorum. Yazarın seminerleri ve motivasyon kasetleri hakkında özellikle adresine bilgi gönderilmesini irca ediyorum. Uygun olduğum zaman katılmayı düşünüyorum. Cevap verirseniz çok sevinirim. Saygılarımla”
Sami UÇAN, Konya: “Her şeyden öte, insanlığı ölçü alıp ortaya böylesine bir eser çıkarmanız ve benim gibi yüz binlere çıkış kapısı sunmanız bizleri bahtiyar etmiştir. Eminim kitabınızı okuyanlar kabuklarını çatlatıp eski dünyalarına yeniden merhaba demişlerdir. Dualarımız sizinle. Yolunuz açık olsun.”
Gülnihal GÜL, İstanbul: “Sohbet eder gibi sindire sindire okuduğum terapi kitabı diyebilirim. Canımın sıkıldığı zamanlarda bana güven veren, kendimi iyi hissetmeme sebep olan, gülümseten, umut vaat eden bir kitaptı. ”
Fatma BAŞ, İzmir: “Bu kitabı okuduktan sonra varlığımın çok değerli olduğunu fark ettim. Günlük hayatımda yalnız olmadığımı ve olmayacağımı anladım; hayatıma manevi bir renk ve hava geldiğini hissediyorum. Yaşadığım olayların perde arkasını görmeye ve hissetmeye başladım.”
Emel BEYDOĞAN Kütahya: “Kitabı hazırlarken son derece samimi, gayretli ve itinalı çalıştığınızı fark etmemek mümkün değil.”
Nesrin KUDAY, Afyon: “Ruhsal Zeka ile bir çok şey daha anlam kazandı. Kendime güvenimin gelmesi, hayatının her anını anlamlandırma çabası, ne istediğini bilme, olayları yorumlayabilme, hedeflerime odaklanmam müthiş şeyler. … Eserlerinizden alıntılar yapıyor ve bunları sık sık tekrar ediyorum. Yıllarca alışılmış, bizi ilerlemekten alıkoyan kalıplardan kurtulmak ne kadar güzel. Özgürlük işte bu. Hayatta sevgiyi keşfetmek harikulade.Binlerce teşekkürler.”
Teslime YILDIZ, Ankara: “Yaşamıma önemli şekilde yön veren değerli eserlerin sahibine en derin şükranlarımı bu satırlar vasıtasıyla sunuyorum. Bu mutluluğu yaşatan ve hadsiz şükürlerimin tek ve gerçek sahibi Yüce Rabbim’in selamı üzerinize olsun. ‘Hayatın bu sisli yollarında, can çekişen yüreğime, bir yağmur damlası serinliğinde yetişen eserlerinizin devam etmesini diliyorum.’ Dualarınıza muhtaç kardeşiniz.”
Ali KÜTÜKTE İstanbul: “Hayatımda okuduğum en nadide kitaplardan biri. Kendime olan güvenimi inanılmaz ölçülerde arttırdı. Hayatta başarılamayacak iş olmadığını örnekleriyle ispat etti.”
Harun ALİOĞLU, İstanbul: “Kitaplarınız tek kelimeyle muhteşemdi, harikaydı, mükemmeldi. Önceden bu tür kitapları okumuştum, ama çok sıkıcı gelmişti. Bu tür kitapları okumayacağım dedim. Ta ki arkadaşlarım sizin kitapları tavsiye edinceye kadar. Ancak bunu da söyleyeyim, Ruhsal Zekanın ilk 60 sayfası biraz ağır geldi bana.”
Emine BATTAL, Rize: “Yazarın kitabıyla daha önce tanışamamanın ıstırabını yaşıyorum. Herkesin okumasını arzuladığım bir kitap. Bu formu doldurup gönderebiliyorsam, bu cesareti yazara borçluyum.”
Yılmaz SONBAY, Rize: “Bu sahada bizim lisanımızla söz söyleyen insan sayısı hayli az. Bu yüzden çalışmalarınızı takdirle karşıladım. Kitabın yazım amaçlarından biri de para imiş gibi geldi bana. Bu amacı hedeflerinizin arasından çıkarırsanız, daha başarılı olursunuz…. Selamlar”
Hüseyin BEKTAŞ, Bursa: “Sahasında büyük bir boşluğu doldurduğuna inandığım Ruhsal Zekayı okumaktan duyduğum sevinç kadar da üzüntü duydum. İsterdim ki böylesi güzel eserleri ortaokul yıllarımda okuyabileyim. Kitabınızı zevkle okudum ve meslektaşlarıma da tavsiye ediyorum.”
Ruhullah DERELİ, Isparta: “Tereddütle aldığım kitabınızı okuma esnasında sayfalar ilerledikçe, 20-25 yıl önce bu kitaba ulaşabilseydim diye düşündüm., Sizleri tebrik ediyorum.”
İsmail ÇAĞLIYAN, Bolu: “Kitap çiftçinin mahsulünü daha iyi büyüyebilmesi için üzerine serpilen kimyasal gübre ve yabani otlardan arındırılmak için sıkılan ilaç gibi, insanın ruhsal dünyasının aydınlanması, daha kuvvetli şekilde hayatın samimiyetle yaşanmasına, sosyal çevreye pozitif enerji yayabilecek karakterlere sebep olabilecek mükemmel bir eser. Ayrıca psikolojik arenada muhakkak uğranıp görülmesi gereken bir doğa harikası değerinde bir eser. Uyarıcı, yeri geldiğinde sakinleştirici, tıpkı ilaç değerinde. Yüce Yaratıcıdan başarınızın devamını, yeni eserlerinizi, sağlık ve mutlulukla dolu günlerin sizlerle olmasını dilerim. ”
Mehmet AYDIN, Trabzon: “Güzel gönlünüzle görmüş, güzel ellerinizle yaşmışsınız. Sizi nasıl takdir ettiğimi gönlünüze sorun. Kişi gelişimine katkı sağlamak ve bunun kitabını yazmak neymiş görsünler ve tüm dünya anlasın.”
Lütfi BİLGİN, Bursa: “Bu tür kitapları hafife almama rağmen, bu kitap beni gerçekten çok etkiledi. Anlatmak istediğini net, açık ve basit şekilde anlatıyor. Bu kitabın bir başka dikkat çeken özelliği ise kendini defalarca okutabilme özelliği taşımasıdır.”
Nebahat AYDIN, İstanbul : “İnsanın ilim sahibi olması için önce kendisini tanıması gerekir. Önce kendimizi tanımalıyız. ”
Hatice GÜRLER, Uşak: “Kitap bana İmam Rabbaninin şu sözlerini hatırlattı: “İstemek nail olmaktır. Allah kabul etmeyeceği duayı ettirmez. İstemek, yana yana dilemek, nail olmaktır. Istırabını çekersek muvaffak oluruz. Istırabını çekebilelim. Hakikate talep olalım. Allah verir.” Sanki bu sözün uzun bir açıklamasıydı. Bir de W. Somerts Mougham’ın ‘Yaşamın ilginç yanlarından birisi de en iyinin dışında bir şey kabul etmeyenlere en iyiyi vermesidir’ sözü... Kitabınız size neler kattı diye sorarsanız, şöyle derim: İnsanların bildikleri şeylerin zaman zaman hatırlatılması gerekir.”
Hadi GERGİT, Erzurum: “Okuduğum günden itibaren, benim ve ailemin üzerinde çok olumlu etkiler bırakan bu kitabın yazarına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yazdığınız bu kitap sayesinde bu dünya hayatını çok daha farklı anlamlarla yaşamaya başladık.”
Arif KARAKULLUKÇU, Manisa: “İmanı güçlendirici, özgüveni geliştirici, insanın kendini ve yaratılış sistemini keşfetmesi adına teşvik edici, ilmi değeri büyük olan bilgilendirici bir kitap. Konu başlıklarının çok olması nedeniyle, alt açıklamalar okunurken asıl tema unutulabiliyor. Kitabı okumama vesile olan Cemil Tokpınar’a bu vesileyle teşekkür ediyorum.”
Seher TEKİN, İstanbul: “Yazarın anlatımını çok çekici buldum. Bildiğim kişilerden ruhsal bunalımda olanlara bu kitabı öneriyorum. Kitabı daha iyi anlamak için baştan okuyacağım.”
Mahmuriye AYYILDIZ, Diyarbakır: “Öncelikle bu tür eserlerle tanıştırıldığımız için saygıdeğer yazarımıza teşekkürümüzü sunarız. Çünkü çağımızda artık televizyon karşısından dedikodu çığlıklarından, gürültülü eğlence mekanlarından ve birbirimizi yemeye çalışan leş kargalarından neredeyse bir farkımız kalmadı. Kendimizi az da olsa bu tür donanımlı bilgi kaynaklarıyla ilişkilendirip yönlendirebiliyorsak ne mutlu bize.”
Saliha YARBA, Batman: “Okuduğum tanım ve açıklamaların bir çoğunu hayatımda yaşadım. Kitabınız sayesinde hissettiklerime ve yaşadıklarıma tanım getirebildim. Bu tür tanımlamaların ve yeni keşiflerin kaset halinde de yayınlanmasını istiyoruz. ”
Hamdi Uğur EKMEKÇİOĞLU, Amasya : “İnsanın ruhsal boyutunun sınırsızlık içermesini öğrenmesi, hayata bakış açısını pozitif yönde değiştiriyor.”
Süheyla TURAN, Kütahya: “Kitabı her gün bölüm bölüm okumaya çalıştım ve okudukça öylesine çok şey yapacağımı hissettim ki... Yaratılan her şeye öylesine farklı bakıyorum ki... Gerçekten öylesine mükemmel ki... İçinde barınan cevherin dışarı çıkması için öylesine coşkuluyum ki... Yapabileceklerimi düşünmek, yaşıyormuşçasına hayal kurmak, verilen o inanılmaz aklımın şükrünü ne kadar yapsam azdır. Bunları hatırlattığı için Allah’a şükrediyorum ve sizden de Allah razı olsun diyorum. Sizi vesile kılması ne güzel. Her iki cihanda da mutluluk ve başarı diliyorum. Allah idrakinizi arttırır inşallah. Dualarımdasınız.”
Öner Yusuf TORAMAN, Ankara: “Sürekli değişen hayatımın akışında sizin kitabınıza rastladım. Gözlemlerinizden yola çıkarak oluşturduğunuz düşüncelerden son derece etkilendim. ”
Derya GÜVERCİN, Ankara: “Kitabı okumadan önce hayatı ne kadar boş bulduğumu fark ettim. Önceleri kendi kendime konuştuğumda cevapsız kalan pek çok sorum bu kitapta cevaplandı. Meğer biz ne kadar değerli canlılarmışız, ne kadar özgürmüşüz. Rabbimi ve bize sunduğu her şeyi çok seviyorum.”
Nazife ÇINAR İstanbul: “Ben çok kitap okumaya gayret eden biriyim. Ancak son yıllarda (özellikle son aylarda) çok değişik bir kitaba ihtiyacım vardı. Arkadaşlarıma soruyordum. Sürekli bir arkadaşım Risaleleri hediye etti. Ama maalesef dilinin ağırlığı beni çabuk yıldırdı. Sonra bir gün arkadaşlarımdan biri bana kitabınızı hediye etti. Kişisel gelişim kitaplarına hiç sıcak bakmamıştım ve hiç okumamıştım. Bana gerçekçi gelmiyorlardı. Ama kitabınızın Yüce Mevla’yla kurduğu bağ kitabınıza bağlanmamın asıl nedeni. Başucumdan ayırmayıp, tekrar tekrar okuyacağım. Kitabınızı her zaman görebileceğim bir yere koyacağım ki içindekileri hiç unutmayayım. Sağlıkla ve selametle kalın.”
Nazife ÇINAR, İstanbul: “Son dönemde çok değişik bir kitaba ihtiyacım vardı. Arkadaşlarıma soruyordum.... Bir gün arkadaşlarımdan biri kitabınızı hediye etti. Kişisel gelişim kitaplarına hiç sıcak bakmamıştım ve hiç okumamıştım. Bana gerçekçi gelmiyorlardı. Ama kitabınızın yaratıcıyla kurduğu bağ kitabınıza bağlanmamın asıl nedeni. Başucumdan ayırmayıp tekrar tekrar okuyacağım. Kitabınızı her zaman görebileceğim yere koyacağım ki içindekileri unutmayayım.”
Veli YEŞİLYURT, Isparta: “Bizleri yeni kitap, kaset ve CD’ler hakkında bilgilendirirseniz mutlu olurum. Kitaplarınızı okuduktan sonra her gün 50 sayfa kitap okumayı bana hedeflettiniz. Teşekkür ederim. ”
Aytek ÇOBAN İzmir : “Böyle bir kitap için size teşekkür ederim. İnsanlarla bir şeyler paylaşmaktan çekinen veya diyalogdan kaçan bir kişiliğim vardı. Ama ruhsal zeka sayesinde iletişimimi düşündüm; insanları incelemeyi öğrendim. Böyle yayınları sizden bekliyorum. ”
Ümit DEVECİ, Kırşehir: “Kitabın insana neler kazandırabileceğini eserinizde gördüm. Kader ve şarta bağlı kader konularında biraz daha kapsamlı bir kitap bekliyoruz. ”
Nesrin ULUDAĞ, Manisa: “Kitabın okumasını bitirdiğim gün Rabbime yöneldim ve sizin için dua ettim. Kendim için de Rabbimden sizle tanışmamı nasip etmesini diledim. İnşaallah sizinle tanışmak nasip olur, ilk defa bir yazarla tanışmayı çok istedim. ”
Ali Ercan AKSEKİ, Şanlıurfa: “Kitabınızın insanın kendine olan güvenini ve azmini arttırması ve coşturucu olması beni etkilemiştir.”
Egemen BAŞOL, Ankara: “Kitap yetenekleri nasıl kullanmamız gerektiğini ilmi ve akıcı bir üslupla anlatması açılarından çok farklı. ”
Ayhan YALÇIN, Almanya: “Zeka ve başarı konusuna yepyeni bir bakış açısı getirmişsiniz. Tavsiyeleriniz o kadar etkili ki, bazen kitabı kenara bırakıp faaliyete geçtiğim oldu. Ayrıca ‘Kaderin Sahibi, Hayatın Sahibi…’ gibi yaklaşımlarınız çok hoş. Eserlerinizi Almanca’ya çevirmeniz mümkün mü? Hayatınızdan verdiğiniz misaller çok enteresan.”
Nur Nurife YALÇIN, Ankara : “Kitabın yaşattığı güzellikler ve kazandırdığı özgüven vesilesiyle teşekkürler.”
Şule SARI, İstanbul: “Düşüncemi kurcalayan pek çok sorunun cevabını bu kitapta buldum.... Ayrıca Kader konusundaki açıklamalar, konunun algılamakta zorlanacağımız kadar derin olmasına rağmen müthiş aydınlatıcı. Size ve bu kitabı almam için tavsiyede bulunan kişilere teşekkür ediyor ve tüm bunların olmasını sağlayan Rabbime şükrediyorum.”
Meral SOMUNCU, İstanbul: “Kitap, etkileyici, teşvik edici, coşku verici özellikleriyle defalarca okuyabileceğim değerli bir eser. Zevkle okumaya başladığım bir kitap bana gittikçe sıkıcı gelir ve kitabı yorula yorula bitirirdim. İtiraf edeyim ki hiç sıkılmadan okuduğum ilk kitap Ruhsal Zekadır. Kitabı arkadaşlarıma seve seve önereceğim. ”
Nilay ÇEKİÇ, Ankara: “Kütahya’da yalnızken beni rahatlatan, hayata bağlayan, büyük hayaller kurmama vesile olan tek şeydi bu kitap. M. Bozdağ’ın daha fazla insana ulaşmasını isterdim. Allah onun yardımcısı olsun.”
Didem AYHAN, Bursa: “Zor günlerimden birinde, arabam arıza yapınca, otobüsle eve gidiyordum. Yanımda oturan bayanın kitabınızı okuduğunu gördüm. ‘Gururlu insanların gelecekleri karartılmıştır. Mücadele devam edebildiği sürece yenilgi yoktur’ Sözleri beni çok etkiledi. Yayınevi ve yazar bilgisini aldım. Bir kez daha şükrettim ve kitabın içeriğini anladıkça ilahi mesajı algıladım. ”
Adnan BİLİR, Adıyaman: ““Hani ALLAH İbrahim’e teslim ol demişti, İbrahim’de Alemlerin Rabbine teslim oldum demişti. Evet kitabınız teslimiyetin gerçek anlamını idrak etmeme vesile oldu. Allah’tan çalışmalarınızın benim gibi daha nice insana yararı olmasını dilerim. ”
Nazlı ÖZDEMİR, İstanbul: “… Kitabınızı tavsiye üzerine okumuş oldum. Size ait kitapların tümünü okumak istiyorum. Anlatılanlar çok güzel. Mevlam inşallah hayata geçirebilmemizi sağlar. … anlatılanların hepsini destekliyorum. İnsanlara hem fani ve hem de baki olan hayat için fayda sağladığınız için içtenlikle teşekkürlerimi borç bilirim. ”
Süleyman KARABOĞA, Manisa: “Anlatılanları her okuyucunuzun yaşadığını tahmin ediyorum. Fakat olaylara böylesine ruhsal ve derinden bakılması çok hoş. Özellikle inanma ve ruhsal etkileşim bölümlerinin beni birçok yönden eğittiğini düşünüyorum. Daha sonraki kitaplarınızı da ısrarla bekliyorum. ”
Güzide EREN, Adapazarı: “Aslında burada yazılanları az veya çok biliyoruz; ama uygulama aşamasında zorluklar var.”
Emre AKAR, Bilecik: “Bana ve diğer insanlara verilen akıl ve zekanın sınırsızlığı ifade ettiğini görmekteyim. Sağlam kişilik, sağlam başarıları doğurur. Ben bundan önce hayata karamsar tablolar çizmiştim. Ruhsal Zeka kitabınız kalbimdeki gözleri gösterdi. Herkese şunu söylemek isterim: Evet ben düşünüyorsam o zaman varım. Sizin de dediğiniz gibi, “bugün diktiğiniz ağacın yarın meyve vermesi imkansızdır.” Onun için de sabrımla hareket edeceğim.”
Vedat TAŞ, Samsun: “Başarılarınızın devamını diliyorum. Yeni kitabınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Ben Karadeniz’de Samsun’da olduğum için seminerlerinize katılmak işitiyorum. ”
Müge AKYOL, İstanbul: “Bazı insanlar yeryüzüne özel vazifeler için gönderilir. Başta kendileri bu görevin ne bilincindedir, ne de varlığının anlamını henüz idrak dahi etmektedir. Zamanı gelir; işaretler ve olaylar onu bu derin uykudan uyandırır. Uyanış başlamıştır. ”
Metin ÜLKÜ, Van: “Ben bu kitabı arkadaşımdan öğrendim. İlk okuduğumda bana karmaşık geliyordu. Fakat okumaya devam edince bir baktım ki insanlara değişik açılardan bakıyorum. Sadece insanlara değil, kainattaki her şey beni düşündürüyordu. Artık öyle olmuştu ki hangi konudan bahis etsek hemen ruhsal zekaya bağlıyorduk. Allah böyle bir hocayı bize tanıştırdığı için şükürler olsun.”
Mesut BOLAT, Ankara: “Ben bu sene üniversite sınavına girdim fakat tatmin etmeyecek bir puan aldım. Doğrusu, düzenli çalışma yapamıyordum. … bundan üç gün önce Ruhsal zeka kitabınız bana hediye olarak geldi. Böyle bir desteğe çok ihtiyacım vardı. Bu arada hedefim Gazi iken ODTÜ oldu hatta ODTÜ hedefimin bir başlangıcı olarak. … Sizden mümkünse haftalık, aylık bir çalışma planı rica ediyorum. ”
Aliye İÇER Hatay: “Ben kitabınızın her sayfasını ibret alarak ve şaşkınlıkla okudum. O dakikadan itibaren hayatıma uygulamaya başladım. Hayatıma yeni bir bakış açısı kazandırdı. Kitabı hızla bitirdim ve hemen o hızla sevdiklerime anlatmaya başladım. Mutlaka okumalarını tavsiye ettim. Bu kitapta anlatılan her şey çok doğru. Her kelimesinde ilahi kattan bir tokat yemişçesine irkiliyor ve bütün bunları nasıl fark edemediğime şaşırıyordum. Şimdiyse her şey çok daha farklı. Gelecek başarılı kitaplarınızı şimdiden almaya hazırım. Bu konuda anlatacak hikayem mutlaka olmalı. Şu an daha akıl süzgecinden geçirip analiz edemedim bir çok alayı. Bundan sonra hayatım çok farklı olacak. Teşekkürler Muhammed Bozdağ”
Muharrem YILDIZ, Ankara: “Ben ruhsal zekayı okuyuncaya kadar kişisel gelişim kitaplarının gereksizliğine inanırdım. Bu zamana kadar okuduğum kişisel gelişim kitaplarının hiç biri beni ruhsal zeka kadar etkilemeyi başaramadı. ”
Emine KURUOĞLU, Adana: “Benzer bir çok kitap okudum; fakat sizin kitabınız bir başkaydı. Okuduğum anda uygulamaya dökmek istediğim pek çok şey vardı.”
Adem ÇAĞIRMA Ordu: “Biliyorum, sizin kitaplarınız ders çalışma yöntemlerini anlatmak için yazılmamış; ama sizin kitaplarınızdaki teşvik ve tavsiyeleriniz sayesinde bu dönem takdir belgesi aldım ve bunun bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. … Diyebilirim ki, hırs, rekabet ve kanaat kavramlarının gerçek anlamını kitabınızdan öğrendim. … Düşün ve Başarı okuyan bir okuyucunun ‘başarı kitaplarının en iyisi’ sözüne ‘hadi canım’ demiştim. Şimdi ise ondan daha iddialı olarak aynını söylüyorum: ‘Evet en iyisi…’ Umarım bundan sonra yine sizin kaleminizden daha iyisini okuyabiliriz. ”
Yahya ÖZER, Ankara: “Binlerce kere teşekkür ediyorum ve yeni kitaplarınızı bekliyorum.”
Arzu KESKİN, Erzurum: “Bir gün bir arkadaşla muhabbet ederken benim çok karamsar olduğumu ve istediğim şeyler için çok mücadeleci olmadığımı söyledi ve bana bu kitabı önerdi. Erzurum’a gider gitmez kitabınızı aldım ve hemen okumaya başladım. İnanır mısınız, çok sinirli ve asabi bir insanım. Kitabın ilk 50 sayfasını o gün okudum, sabahleyin çok mutlu ve kararlı bir şekilde uyandım. Saçlarımın stresten dökülmesi bile azaldı. ”
Fatih KARPUZ, Trabzon : “Bize böylesine faydalı ve verimli bir eser sunduğunuz için size yüzlerce kere teşekkür etmek istiyorum. 1.11.2001 tarihi itibarıyla muhteşem kitabınızı bitirmiş bulunmaktayım. Şuna inanmanızı istiyorum ki bu günden sonra yaşantım eskisi gibi olmayacak. Yaradan sizden razı olsun. ”
Süreyya DEPREM, Osmaniye: “Böyle güzel eserleri çıkardığınız için çok teşekkür ediyorum. Bu kitap sayesinde bir çok yanlışlarımın farkına vardım. Kitabı okumadan önce bunalımdaydım. Ne yaptığımı ve ne yapacağımı bilmez haldeydim. Şu an çok iyiyim. Geleceğe daha olumlu ve de korkmadan bakabiliyorum. Bu kitaptan sonra benim gibi engelli bir insanın da bir şeyler yapabileceğine inandım. Kitabınız tek kelimeyle harika. İnanın, okurken heyecandan gözlerim doldu. İnsana güven veren, özellikle kendi yaşadığınız olaylardan ve de çevrenizdeki kişilerin olaylarından örnek veren anlatım şekliniz çok güzel. Yeni kitaplarınızı bekliyorum. ”
Mustafa TEMLİ, İstanbul: “Bu ana kadar okuduğum kitaplar arasında bende en fazla etki bırakan kitap bu oldu. Bu kitabı okuduktan sonra söylemlerimin çoğu değişti. Başarının tek kişilik çabayla değil, çevreyle ilişkili olarak geleceğini çok daha iyi öğrendim.”
Çiğdem CEYLAN, İzmir: “Bu değerli kitap ile hayata olan bakışım değişti. Kendime olan güvenim arttı. Çok önemli kararlar almamı sağladı. Diğer kişisel gelişim kitaplarından çok çok farklı ve çok güzel. Bu kitabı binlerce kez ardı ardına okuyabilirim. ”
Serpil ÖZKALPAK, Ordu: “Bu harika kitap için sizi tebrik ederim. İnsanın kendini ve iç dünyasını tanımasına yarayan bir eser. Önerim kitabınızın daha fazla reklamının yapılması, bu kitaba ihtiyacı olan bütün insanların bu kitabı almasıdır. Büyük başarısızlıklar yaşadıktan sonra bu kitaba ihtiyacı olan o kadar insan var ki...”
Ayşe SELİMOĞLU, Ankara: “Bu kitabı ben doktorumdan alıp okudum. Halen psikolojik tedavi görüyorum. Allah razı olsun. Kitabınızın bana çok faydası oldu. Benim için destekleyici oldu ve kendime güvenim arttı. Yaşamaya olan umudum gelişti. Evladını kaybetmiş bir anne olarak çok acı çektim. Seyfettin Bulut ile sizin bu kitabınız bana sanki deva oldu. İnşallah daha iyilerini yazıp bir çok insana deva olursunuz.”
Esra LEBLEBİCİ, Tokat : “Bu kitabı daha kendimden hissettiğimi söyleyebilirim.”
Sema BİLEKYİĞİT, Karaman: “Bu kitabı okuduktan sonra ders notlarım çok yükseldi ve arkadaşlarımla aram düzeldi. Öncekinden çok daha mutluyum. Size samimi duygularımla teşekkür ediyordum. ”
Zafer DOĞAN, İstanbul: “Bu kitabı okuduktan sonra içinde bulunduğum büyük boşluktan kurtulduğumu anladım. ... Kitapta da bahsettiğiniz gibi, gizli bir elin bana nasıl yardım ettiğini gördüm; çevreme bakışım değişti.”
Muhammet YILDIRIM, Trabzon: “Bu kitabı okumadan önce bazı şeylerin rastlantıdan oluştuğunu düşünüyordum. Fakat aslında herşeyin arkasında bir nedenin ve gizli bir gücün olduğunu anladım. ”
Vildan YEŞİLYURT, İstanbul: “Bu kitabı okumaya başlamadan iki ay önce bir psikologdan psikolojik yardım almıştım. Kendimi toparladım ve hedef belirledim. Tam ümitsizliğe girmek üzereyken Ruhsal Zeka ile tanıştım. Şimdi kitabınızı okuduğum her günün sabahı yepyeni biri olarak güne başlıyorum.”
Gürsel BEKTAŞ, İstanbul: “Bu kitabın bence en güzel tarafı, askercilik oynamamızın bize hiçbir yarar sağlamadığını yeniden ve arkamızdaki orduları göstererek fark ettirmesidir. Bu kitabın hayatımı değiştirdiğini çok büyük bir iç rahatlığıyla söyleyebilirim. Ayrıca bu kitapla tanışmama aracı olan Ayşegül Nalçacı’ya da teşekkürü bir borç bilirim. ”
Gülnur DEMİRCİ, Tokat: “Bu kitabın kaderin Sahibinin bana gönderdiği bir hediye olduğunu düşünüyorum. Yanımdan hiç ayırmıyorum. Bu kitap bir harika. Artık çok mutluyum. Çünkü etrafımda gelişen olayların farkındayım. Kitabı her okuyuşumda dikkat etmediğim bir düşünceyle karşılaştım. Teşekkürler hocam. ”
Filiz KURTARAN, İstanbul: “Bu kitap bana hediye edildi. Keşke okul yıllarımda okumuş olsaydım. Hayatımın çok daha farklı olacağına inanıyorum. Maddi ve manevi yönden çok etkileyici ve yönlendirici bir anlatım ve bilgiler içeriyor. Kitabı okurken hayatımın muhasebesini yaptım. Hatalar ve güzellikler neden sonuç ilişkileri hiç düşünemeyeceğim şekilde canlandı.”
Yeter ŞAHİN, Kayseri: “Bu kitap benim hayata bakış açımı değiştirdi. Ayaklarımın üzerine daha emin basıyorum. Kendime daha çok güveniyorum. Kendimi ve diğer insanları seviyorum. Dua etmenin ne kadar çok faydalı olduğunu öğrendim. Mutluluğu bir başkasının düşüncelerinde değil, kendi düşüncemde arayacağım. ”
Kübra YILDIRIM, Antalya: “Bu kitap şimdiye kadar okuduğum psikoloji kitaplarının en etkilisi ve en güzeli idi. Kitabı o kadar beğendim ki, kitabın bitmesini hiç istemedim. Bize bu kitabı sunduğunuz için çok teşekkür ederim.”
Sibel KÜSMEZ, İstanbul: “Bu kitapla elime hep sahip olduğum ama farkında olmadığım gizli bir gücün anahtarının verildiğini hissettim. İyi ki okudum. Şimdi bu kitabı okuyabilecek herkese tavsiye ediyorum. Başka eserlerinizi de merakla bekliyorum. Yolunuz açık olsun ki bizim ufkumuzu ve yolumuzu açmaya devam edin.”
Ömer ERTAŞ Van: “Bu kitapları yazıp da kendimizi keşfetmemizi sağladığınız için size ne kadar teşekkür etsem azdır. Hayatım için önemli saydığım dönemlerin birinde sizin kitaplarınızı okuduğum için Rabbime sürekli dua ediyorum. ”
Hasan YAVUZ, Ankara: “Bu tarz bir kitabı ilk defe Refik Akten hocanın tavsiyesi üzerine okudum. Gerçekten rahatladığımı ve inancımı kuvvetlendiğini hissettim. Kitap çok güzel ama son sayfalarda tekrar edilmiş. Bu sayfalar sıkıcıydı. Bu konuyla ilgili hikayelerim var inşallah maille size ileteceğim. ”
Huri AÇIKKAPI, Elazığ: “Ciddi anlamda hayata bakışım değişti. Her şeyi yüzeysel boyutuyla değerlendirmenin ne kadar yanlış olduğunu öğrendim.”
Oğuz AKGÜNER Osmaniye: “Çıkacak olan kitap fiyatları bir öğrencinin alabileceği düzeyde olursa daha iyi olur.”
Nurdan GÜNELİ, İstanbul : “Çok etkileyici bir kitap. Bilgilerin araştırmalarla ve örneklerle zenginleştirilmesi öğrenmeyi oldukça kolaylaştırıyor. Yazarı insanlara yeni ufuklar ve bakış açısı kazandırdığı için kutluyorum ve daha önce okumadığım için de üzülüyorum.”
Ali ÜNLÜ , Kayseri: “Derslerimin ve bir çok hayallerimin kötü gitmesi beni uçsuz bucaksız bir karanlığa itmişti. Çok başarılı olmak istememe rağmen bir türlü olmuyordu. Bu dünyada boşuna yaşadığımı, hiçbir şekilde başaralı olamayacağımı kabul etmeye başlamışken, kitabınızla tanıştım. Kitabınız şimdiye kadar yaptığım hatalarımı ve bundan sonra nasıl düzelteceğimi bana gösterdi. Artık içimdeki gücün farkındayım. Kendimi şu an sonuna kadar gerilmiş bir ok gibi hissediyorum. ”
Nihal APAYDIN, Ankara: “Diş hekimi olmayı çok fazla arzulamama rağmen sınıf öğretmenliğinde okuyorum. Buna uzun süre üzüldüm. Ama özellikle gerekçe gücünü okurken anladım ki en uygun olan mesleğe yerleştirilmişim.”
Cemile YALÇINKAYA, Deutcschland: “Dokuz yaşından beri Almanya’da yaşıyorum. Bu sene izinde kitabınızın ününü Gaziantep’teki ablamdan duydum. Coşkuyla okumuş; tüm dostlarına ısrarla tavsiye ediyordu. Evet ben de bu güzel eserden faydalandım. Ben de ısrarla tavsiye ediyorum. Başarınızın devamına duacıyım. Yurt dışında çok çileli insanımız var. Bu insanların bu gibi güzel eserlere ihtiyacı çok. Allah sevgisini ve nurunu kalplerimizden silmesin. ”
Hande YÜCEL, Ankara: “Düşün ve Başar’ı okuduğumda çok etkilenmiştim. Hayatımda yeni başlangıçlar oldu diyebilirim. Kendime olan güvenim arttı. Ruhsal Zeka’da da aynı başarıyı göstermişsiniz. Başarılarınızın devamını diliyorum.”
Elif Çiğdem SAĞIRKAYA, Denizli: “Eğer bir gün kargo ile size bir kitap gelir ve başlığı ‘Kuran Perspektifinde Coğrafya İlmi’ olursa şaşırmayın. İlk sayfayı açıp şöyle bir yazıyla karşılaşabilirsiniz: Manevi desteğinden ötürü Muhammed Bozdağ’a bu kitabı ithaf ediyorum.’”
Sinan ŞEN, İstanbul: “Eğer kitabınızı okumak nasip olmasaydı belki de şu an hala monoton bir hayat süren ve başarıdan ümidini kesmiş biri olabilirdim. Bu yüzden kendimi şanslı hissediyorum. Esrinizi biraz daha sade yazılabilirse daha iyi olabilir; ama yine de bu şekliyle mükemmel bir kitap. ”
M. Sami ULUS, Bitlis: “Eserini okurken, adeta kışın ölümcül hazanlı ortamının ümitsizlik girdabından kurtuldum ve benim için ümit meşalesinin parıldamasına vesile oldunuz. Eserinizle tanışmadan önceki klişeleşmiş köhne düşünceler artık yok ve benim için yeni ufuklar açtınız.”
Esra ERGEN, Ordu: “Fikrime bambaşka ufuklar açan, hayata olan sevgimi arttıran ve okurken bitmemesini arzuladığım bir kitap… Ruhsal Zeka kitabınız kesinlikle insanları maneviyat, şevk ve heyecan yakalayarak ataletten kurtulma ihtiyacına binaen … yazılmış gerçek bir eser. Sanki hayat seyriniz, geçirdiğiniz bütün imtihanlarınız ve kazanımlarınız bu kitapları meyve verdirmek için kaderin sahibi tarafından size özel olarak yaşatılmış… Hakikaten sahasında rakipsiz bir çalışma yapma doğrultusunda Alim-i Mutlaktan tam destek almışsınız.”
Seyhan AYDEMİR, Giresun: “Geleceğin psikoloji danışmanı olarak, kitabınız sayesinde kendimi ve diğer insanları başarıya ulaştırmada bana yardımcı olacak gerçek gücü keşfettim. Bu kitabı diğer arkadaşlarıma da anlatabilmek artık en büyük hedeflerimden bir tanesi.”
Yılmaz YAVAŞ, Kocaeli: “Gerçekte, önceleri önemsemediğim, fakat okudukça daha beğendiğim çok güzel ve eğitici bir kitap”
Emine IŞIK, Van: “Halktan biri olarak halkımıza ısrarla önereceğim. Ruhumuzda açılan yaralara deva olacak müthiş bir ilaç Ruhsal Zeka...Ruhsal Zeka öyle bir kıvılcım oldu ki birden bire kaynamaya, coşmaya başladım. Kişisel gelişimle ilgili 40 kadar kitap okudum. Fakat tamamiyle etkilendiğim ve hayata geçirebildiğim bu kitap oldu. Bu kitabı okudukça heyecanım artıyor, çarpıcı cümlelerle karşılaştığımda sanki kendimi yeniden keşfediyor gibi coşkuyla doluyordum. Okudum, eyleme geçirdim ve aldığım sonuçlardan inanılmaz etkilendim.”
Mehmet ÖZÜLKÜ, Konya: “Hayat okyanusunun ortasındaki bir gemi, kendisini de geminin bir yolcusu bilen ve geminin ne tarafa giderse o tarafa yönelmesi gerektiğini düşünen insanların özellikle okuması gereken bir kitap. Hayatımı iki kısma ayırıyorum: Ruhsal Zekadan önce ve Ruhsal Zekadan sonra...”
Fatih AKTAŞ, Muğla: “Hayatımda ikinci kez hiç üşenmeden okuduğum, belirli periyotlarla da okumaya devam edeceğim bir kitap. Bir kitabı ikinci kez okuma alışkanlığı bulunmayan birisi için, bir kitabı defalarca okuma isteği bana çok şaşırtıcı geliyor.”
Elif AŞIK, Bolu: “Hayatta bir çok hata yaptığımı ve yapacağımı biliyordum ama, hataları en aza indirmek ve kendimi geliştirmek istiyordum. Kitabınızı okuduğum için kendimi farklı hissediyorum. Farkı fark etmemde, gönül gözümün açılmasında, hayatı daha iyi anlamlandırmamda ve Yaratıcıya daha çok bağlanmamda yardımcı olduğunuz için ve kitaba gösterdiğiniz emek için teşekkür ediyorum. Düşünceniz ve kaleminiz dert görmesin.”
Oktay ÇELİK, Malatya: “Her evde bulunması ve her kişinin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Üniversite 1. Sınıfta insan ilişkilerinde çok zorluk çektim. Bende mi bir sorun var yoksa diğer insanlar mı? Bunu çözemedim; ama bu kitabı okuduktan sonra hem o soruların cevabını aldım hem de hayat nasıl yaşanılır öğrendim. ”
Sıdıka KÖSEOĞLU, Ankara: “Her insan yüreğinde bir kainatı yaşatırmış. Bu kitabı okuduktan sonra bunu ve kainatın dilini daha iyi anlamaya başladım. İçimdeki beni keşfime yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. ”
Kübra ZEGEREK, Erzurum: “Her şey sizin Ruhsal Zeka adlı eserinizi okumamla başladı. Bu kitabı bana bir alile dostumuz hediye etti. Kitabınızla buluşmadan önce küçücük olaylarla kendimi yıpratır, insana mutluluk verebilecek bir olayda bile, mutluluk bana layık değil diye düşünürdüm. … Stresten, duygusallıktan, mutsuzluktan kurtulabilmek için NLP’den … e kadar her türlü kitabı okudum. Ama hiç birini uygulayamıyordum. İstiyordum; ama başaramıyordum. Sizin kitabınız bunu başardı.”
Manas KANTEMİROV, İzmir: “Hiç böyle bir kitapla önceden karşılaşmadım.”
Nermin YAŞAR Gaziantep : “İçimdeki coşkuyu canlı tutabilmek için kitabı elimden bırakmamaya gayret ediyorum. Tekrar güzeldir; 180 kere de olsa sözü kitabınıza çok yakışıyor. En zor anlarımda duaya ve kitabınıza sarılıyorum. İnsanın ne kadar değerli bir varlık olduğunu anlamama yardımcı oldu.”
Pınar KOÇ, İstanbul: “İki kitabınızda inanılmazdı. Sizi ruhumla tebrik ediyorum. Yazdıklarınız insanı başarması için heveslendirip harekete geçiriyor. Bazı kitapları okuyunca, keşke bitmeseydi devam etseydi diye üzülürüz. İşte sizin kitaplarınız da öyleydi. Hemen bitmesin diye kitabın sonuna geldikçe okuma hızımı yavaşlattım. Okurken not almak için kağıt kalem aldım yanıma; fakat doğru düzgün not alamadım, çünkü her cümle not alınacak kadar önemliydi. Bizimle bilgilerinizi paylaştığınız için size çok teşekkür ediyorum. ”
Mehmet KARABAKAN, İstanbul : “İlk önce hayatımda okuduğum en güzel faydalı kitap olduğunu belirteyim. Bu güne kadar okurken bitmesini istemediğim tek kitap. İnsana yeni ufuklar açabileceğini yada yol gösterebileceğini ifade ederim.”
Seher UYSAL Bursa: “İnanın bu kitabın bitmesini hiç istemedim. İlk defa bir kitabı bu kadar ağırdan alarak her kelimesinin verdiği tadı hissederek okudum ve faydasını gördüm. Yeni eserlerinizi dört gözle bekliyorum. ”
Hülya- Şeref ARSLAN, Antalya: “İnsandaki kader anlayışını değiştiren ve insanın sanıldığından da öte, çok önemli bir yaratılışa sahip olduğunu fark ettiren, Yaratıcı ile insan arasındaki diyaloğun önemini hissettiren, şehadet aleminin ötesinde gayb aleminin esintilerini hissettiren bir kitap.”
Dilek OĞUZ, Ankara: “İnsanın hayatını en verimli şekilde geçirebilmesi ve mutlu ve huzurlu yaşayabilmesi için gereken şartları detaylı biçimde aktarmışsınız. Umarım yeni eserlerinizi okuma şansım olur.”
Fatma Nesrin KOCAL, İstanbul: “İsteklerimin inançlarım doğrultusunda gerçekleşebileceğine inandım. Artık yepyeni bir insan olarak yaşamaya başlamanın zamanı geldi.”
Ayşe OYANKAYA, Kütahya : “Kaderin beni mahkum ettiğini düşündüğüm bir kaç kişisel olumsuzluktan bu kitap vesilesiyle kurtulmaya başladım. Kendimi geliştirmek için birkaç başarı kitabı okudum; ama hiç biri beni bu kadar etkilemedi. Şu an kitabınızın içimde uyandırdığı derin duyguları anlatmaya kelimeler yetmez.”
Hüryan BURAN, Bursa: “Kesinlikle çok motive edici bir kitap. Hayatımda olumlu yönde birçok değişim meydana geldi. Kitaptaki önerilerinizi yerine getirdikçe, daha fazla gelişme göstereceğime inanıyorum. Hayattaki niçinleri kendime sordukça bir çok olayın gerçek nedenini daha iyi anlıyor, bana sunulan fırsatları daha iyi değerlendirmeye çalıyorum. ”
Murat SADIKLAR, İzmir: “Kesinlikle insanın hayata bakış açısını, hayat felsefesini değiştiren pozitif bir kitap. Bu kitapla birlikte derinliğimin arttığını hissediyorum. Artık başına gelen olayların gerçek iç yüzünü idrak edebilecek bir bakış açısına sahibim.”
Nurhan AKOĞUZ, Aydın: “Kimi zaman yüreğimin sızlamasına sebep olan; kimi zaman da ‘ne kadar da doğru’ diyerek hayretlere düşüren kitabınız yaşamımda iz bırakan eşsiz bir dost oldu benim için ve her zaman da başucumda olacak…. Sizden tüm kalbimle, kaybolup gitmekte olan gençlik için daha fazla çaba sarf etmenizi istiyor ve bunun için dua ediyorum. … Ben bana benden daha yakın ve her şeye gücü yeten Rabbim’in bizleri başıboş bırakmayacağını iyi biliyorum. … Bugün gülümseyebiliyor ve geleceğe dair hayal kurabiliyorum.”
Zehra BİÇER, Deutchland: “Kişisel Gelişim ile ilgili kitapları uzun zamandan beri okuyorum. Genelde kişisel gelişimle ilgili kitaplar Batı kaynaklı olduğu için inançları doğal olarak bizimkinden farklı. Bu yüzden alt yapısı sağlam olan bir çok kişiyi yanlış yöne sevk edebiliyorlar. Fayda yerine düzeltilmesi zor zararlar verebiliyorlar. Kitabınızın başında bu farkı güzel şekilde belirtmişsiniz. Hayatımda çözemediğim pek çok sorunun cevabını sizin kitabınızda buldum. ”
H. Hilal BAĞLITAŞ, Kayseri: “Kişisel gelişim kitaplarındaki önemli nokta yazarın yazdıklarını önce kendisinde uygulamasıdır. Siz ruhsal zekada gerçekten yaşamışsınız ve ona göre yazıyorsunuz. Kaçınılmaz olarak da kitabınız daha etkili oluyor. ”
Fatih KURT, Kahramanmaraş: “Kişisel gelişimle ilgili bir çok kitap okudum. Okuduğum kitapların içinde en fazla bu kitaptan verim aldığıma inanıyorum.”
Zuhal OĞUZ, Ankara: “Kitabı baştan sona büyük bir hayranlıkla okudum. Kendi kendime özümsemem ve hayata geçirmem belki de yıllar alacak. Bazı konuları hazır bir şekilde bir anda elde edebilmenin doyumsuz mutluluğunu yaşıyorum. Allah’a milyonlarca kez hamd ediyorum. ”
Sümeyye EKİNCİ, Kayseri: “Kitabı elime aldığım andan itibaren bir solukta okuyup bitirmek istedim ve elimden düşüremedim diyebilirim. Kitabı bitirdiğimde çok sevdiğim bir arkadaşımdan ayrılmış gibi oldum. Abartmıyorum; bence ruhsal zeka insan hayatında devrim yapabilecek nitelikte bir eser. Sadece hayatı değil, her şeyi yeniden keşfettim sanki. Dilerim bir gün tüm dünyaya sesinizi duyurabilirsiniz. ”
Gülay ÇAKMAKÇI, Denizli: “Kitabı okuduktan sonra hayata bakış açım değişti… Kitabınızı okuduğumda, yıllar önce kendime belirlediğim gerekçeyi hatırladım ve o gerekçenin gerçekleştiğini fark ettim. Kitabınızı bütün arkadaşlarıma önerdim. ”
Ümit Haluk PASLI, Trabzon: “Kitabı okuduktan sonra insanın ne kadar değerli bir varlık olduğunu ve nelere sahip olduğunu anladım.”
Şengül AKTULUN, Kayseri: “Kitabı okuduktan sonra küçük yüreğe fakat büyük bir ruha sahip olduğumun farkına vardım ve üstesinden gelemediğim sorunları çözmeye başladığımı gözlemledim. ”
Erdem AKDEMİR, Bursa: “Kitabı okuduktan sonra Mutluluğum kat kat arttı ve boşa geçirecek zaman olmadığını anladım. Artık geniş kapsamlı hedeflerim var.”
Seçil UYSAL, İstanbul: “Kitabı okumaya başladıktan sonra, insanlar sesimin telefonlarda daha canlı çıktığını söylemeye başladılar. Sokakta yürürken sanki altın ışıklar saçıyormuş gibi hissettim. Çünkü yolda kitabı düşünürken yüzümde oluşan içten bir gülümseyişle yürüyordum. Kitabın kapağından her içeri girişimde aynı heyecanı hissediyorum. Bu kitabın bana gönderilen bir armağan olduğunu düşünüyorum.”
Ahmet BAYRAK, Samsun: “Kitabı okumaya başlar başlamaz, kendimde çok önemli değişmeler gördüm. İdeal insan olmak isteyen herkese bu kitabı okumalarını öneriyorum.”
Yasir DONDURAN, İstanbul : “Kitabı önyargısız okuyan bir insan, ister istemez, ‘ben kimim, yaradılış amacım ne’ sorularını kendine soracaktır.”
Hatice SÖNMEZ Amasya: “Kitabın faydalı olduğuna inanıyorum. Devamının gelmesini diliyorum.”
Nurettin AYDOĞDU, Ordu: “Kitabın iç düzeni çok güzel. Çok faydalı bir kitap. Okuduğum kitapların içinde sorunlarımın çözümünü bu kitapta buldum. Teşekkürler. Her kesin faydalanacağı bir kitap olduğu için reklamının geniş çaplı yapılmasını istiyorum. ”
Nesrin ERYAZACIOĞLU, Bolu: “Kitabın teşvik edici olduğunu belirtmek istiyorum. Ayrıca, inanç, sevgi ve hoşgörü temalarıyla kişiyi özüne döndürmesi, iç muhasebesi ve bunlara bağlı olarak hadiselere karşı bakışının derinleşmesi ve tavırlarının değişmesi, kendisini yenilemesinin gerekliliğine ikna etmesi yönleriyle çok güzel bir eser.”
Nuray ÇIKRIK Trabzon: “Kitabınız baştan sona sıkılmadan okuduğum nadir kitaplardan birisi… Sizi gönülden kutluyorum.”
Dilek AKTAŞ, Bolu: “Kitabınız bende çok farklı duygular uyandırdı... Kitaplarınızı çok başarılı buluyor ve her insanın başvurabileceği eşsiz bir kaynak olduklarını düşünüyorum. Kitabı çevremdeki insanlara anlatıyorum.”
Esra ORCAN, Bursa: “Kitabınız beni hedeflerime ulaşabilmem için ayağa kaldırdı. Bir gün sonunda kalkacaktım fakat o zaman çok geç olacaktı. Yeni kitaplarınızda buluşmak dileğiyle...”
Mehmet TETİKOĞLU, Kütahya: “Kitabınız gerçekten mükemmel. İnsanlığa böyle bir katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim. Çok sade ve açık bir anlatımla kaleme aldığınız kitabınız okumaya değer.”
Nazife ŞAFAK, Kahramanmaraş: “Kitabınız hakkındaki düşüncelerimi buraya sığdırmam mümkün değil, ama tek kelimeyle harikulade. Kitabı tavsiye üzerine almadım. Kitapçıda dolaşırken ilgimi çekti. Zaten Duygusal Zekayı da yeni bitirmiştim. Ben sandım ki onun gibi bir kitap, okuyunca çok yanıldığımı anladım. Çok farklı. En önemlisi inanç açısından farklı. Gerçekten böyle bir kitabın kütüphanemde olması çok güzel, arkadaşlarıma anlatıyorum. Hepsi okumak için sıraya giriyorlar. ”
Şener SEVER, Erzurum: “Kitabınız ister istemez beni etkisi altında aldı. Çok güzel, çok uzaklara götürdü. Kitap için teşekkürler. ”
Kadriye UYUMAZ, Şanlıurfa : “Kitabınız tek kelimeyle harika, verdiğiniz örnekler muhteşem, onları en etkili ve gerçekçi hale getiren şey ise bizzat sizin tarafınızdan yaşanmış olmaları... , Rabbim yardımcınız olsun ve bize bunun gibi nice güzel eserler üreterek haydanabilmemizi nasip etsin.”
Ayşe SAVAŞKAN, Mersin: “Kitabınız, yani kitabımız sanki benim için yazılmış ve hep benim içimdekilere parmak basıyor.”
Ayşe AKINCI, Sivas: “Kitabınızda nazar ve ruhsal gücümüz hakkında büyük bir potansiyele sahip olduğumuzun farkına vardım. Bu kitabı tekrar okuyacağım. ”
Sevim GÜLER, İstanbul: “Kitabınızı başka bir kitap almak için gittiğim kitapçı tavsiye etti. Kitapta çok faydalandığım ve uygulamaya dökeceğim pratik bilgiler buldum.”
A.Sacid AKSOY, Eskişehir: “Kitabınızı beğenerek okudum. Fotografik hafızaya ilgi duyuyorum.”
Hülya UZUNÖZ, Bolu: “Kitabınızı bir arkadaşımın tavsiyesi ile okudum. Severek okuduğum ve beni manevi yönden geliştiğine inandığım kitaplardan biri. Kitaplarınızı okumaları için arkadaşlarıma da tavsiye ediyorum. ”
Ayşe SEZGİN, Gebze: “Kitabınızı bir kere okudum ve bir daha okumak istiyorum. Bu onu anlamadığımdan değil, her kelimesini aklımda tutmak istediğimden. Sanırım hayatımdaki gizli elin varlığını hissetmeye başladım. ”
Abdullah KODALOĞLU, Kütayha: “Kitabınızı ilk okumaya başladığımda çok fazla haz aldım. Ama son iki bölümü nasıl okuduğumu anlatamam. Onlar benim için aradığım hazine gibiydi.”
Aslı ŞAHİN, Kayseri: “Kitabınızı okuduğumda beni başka dünyalara götürdü. Kitabınızda dikkatimi çeken ve beni çok etkileyen olay çok azimli olmanızdı. Kendimi değiştirme kararı almama neden olan ikinci kişisiniz. ”
Elif URDOĞAN, Denizli : “Kitabınızı okuduktan sonra hayatımdaki değişiklikleri fark ediyorum. ”
Salih ERTÜRK, İstanbul: “Kitabınızı okumaya bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine başladım. Daha kitabı bitirmeden bir çok arkadaşıma tavsiye ettim. Böylesine başarılı bir çalışmayı okumaktan hoşlanmayan, okumanın faydasına inanmayan bizim gibilerin hizmetine verip kendi içimizdeki duyguları harekete geçirdiğiniz için Allah razı olsun. ”
Mehmet TÜRKER, Balıkesir: “Kitabınızı oldukça anlamlı ve o kadar da etkileyici buldum. İnşallah bu alandaki yazılarınıza devam edersiniz. ”
Dilber ŞEKER, Bursa : “Kitabınızı radyo 7 aracılığıyla tanıma fırsatını yakaladım.”
Serdar TORUN, Ankara : “Kitabınızın başında, kitabı okurken önemli yerlerin altını çizin demiştiniz. Bu kitapta önemsiz yer görmediğim için kitabın yaklaşık yüzde ellisini çizdim.”
Meltem CAN İstanbul: “Kitabınızın sayfalarını şöyle bir karıştırdığımda ilgili çekti. Fakat kitap alma niyetinde olmadığımdan almadan mağazadan ayrıldık. Fakat eve döndüğümde huzursuzdum ve kafamda hep kitabınız vardı. Aynı gün ani bir kararla tekrar dışarı çıktım ve Ruhsal zeka isimli kitabınızı satın aldım. Üç gün elimden bir türlü bırakamadım; çoğu bölümünü tekrar tekrar okudum. Anladım ki bu bana Kaderin Sahibinin bir yol gösterişiydi. Ben yıllardır bir şeyler karalar ama sonunu getiremezdim; yazmaya başlar, şüphe ve güvensizlikle bırakıverirdim. Anda almaya karar verdim. Kitabınızın tüm ayrıntılarında kendi hayatımı ve yanlışlarımı buldum. ”
İkbal GÜN, Sakarya: “Kitap beni çok fazla etkilemedi. Beni en çok etkileyen kitap Büyük Düşünmenin Büyüsü ve Simyacı olmuştu. Kitap çok güzel, öncelikle sizi kutluyorum. Gitmek istediğin yolda sana yol gösteriyor. Fakat ne yapılması gerektiği konularında daha somut bilgiler olabilirdi. Bir de İbrahim Refik, Başarı Haritası kitabında, ‘Tanımadığınız adama kitap tavsiye etmek, hastalığını bilmediğiniz hastaya reçete yazmak gibidir.’ diyor.”
Said ADAK, Afyon: “Kitap dönüp okuyabileceğim kitaplar arasında. Kitabın her parçasını hayatımın bir parçası haline getirmek idealindeyim.”
Elvan ÖZDEMİRLER Gaziantep: “Kitap hakkında söylenebilecek tek söz var: süper. Beni hayata döndürdüğünüz için size ne kadar teşekkür etsem azdır. Umarım bu kitaplarınızın devamı gelir. Lütfen bizim gibi insanları düşünün ve kitapları pahalı satmayın.”
Sebahat AYAN, Uşak: “Kitap tek kelimeyle mükemmel. Tek üzüldüğüm nokta bu kitabı çok daha önceleri okumamış olmam. Şunu da belirtmem gerekiyor: Bilmediklerimi öğrenince çok bocaladım. Yüce Allah insanlara bilmediklerini öğrenmeleri için peygamberler ve yetenekli insanlar gönderiyor. Bana yol gösterecek insan olarak Muhammed Bozdağ’ın gönderildiğine inanıyorum. Diğer kitaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. ”
Canan ÖNDER, Ankara: “Kitapla tesadüfen tanıştım. Fakat okuduğuma çok memnunum. Bu kitap benim için çok faydalı oldu. Olayları daha iyi değerlendirebilmeme yardımcı oldu. Birçok arkadaşıma kitabı okumalarını tavsiye ettim. Kitabın yazarıyla tanışmak isterdim. ”
İbrahim CANİK, İstanbul : “Kitaplarınızla hayatımda gerçekleşen yenilik ve değişim bana kısa zamanda çok şey kazandırdı. Bir an önce yeni eserlerinizi bekliyorum. ”
Asuman GÜMÜŞ, Bursa: “Kitapta bir çok sorunun cevabını bulduğumu söyleyebilirim. Eskiden Kader hakkında aklımda binlerce soru vardı. Ama bu kitap bu soruların cevabını çok iyi verdi. ”
İlay ERİŞ, İzmir: “Kitapta öyle cümleler vardı ki içimizden geçen onlarca anlamı, ya da bilip de adlandıramadığımız şeyleri bir çırpıda dile getiriyordu. Bu tür kitapların çoğu beni sıkıyor olsa da, bu kitabı okurken zevk aldığımı fark ettim. ”
Dr. Recai YAHYAOĞLU , İstanbul : “Mars’a gittiğinizi sandığımız yerde de olsanız mutlaka sizinle taşınacağım. Olağanüstü, sıra dışı ve mükemmel bir kitap yazmışsınız. Çok etkilendim. Sizinle; ülkemiz ve ülkenin insanları adına gurur duyuyorum. 2 sene önce Daniel Goleman’nın Duygusal Zeka adlı kitabını okumuştum. Sizin kitabınız çok daha harika ve tam bizim kültürümüze göre. ”
Rahime KAŞ, Eskişehir: “Mavi gökyüzünde yolunu kaybetmiş siyah bir yıldız gibiydim. Ne Ay’ı ve ne de Güneş’i fark edebiliyordum. Oysa ruhsal zeka siyah bir yıldızın parlamasına ve hayata sıkı sıkıya bağlanmasına yol açmıştır. Şimdiki durumumu okumamı tavsiye eden dershane hocam Ayhan Aydın’a, Ruhsal Zekaya ve iman gücüne borçluyum. ”
Yahya AKTU, Siirt: “Mutlaka ve kısa zamanda diğer kitaplarınızı yazmanızı tavsiye ediyorum. Ruhsal Zeka engin bir okyanustu. Melekut aleminde dolaşırken hemencecik bitti. Kendini sadece maddeden ibaret görmeyen insanların mutlaka okumalarını tavsiye ediyorum.”
Nilay GÜÇLÜ, Afyon: “Ne kadar anlatsam da bitiremem. Önce Yüce Kudrete, sonra bu kitabı hediye eden İbrahim Özkul hocama ve tabii ki Muhammed Bozdağ hocama sonsuz teşekkürler. Daha önce bu kitap tarzında pek çok kitap okudum. Hepsi de bir veya iki haftalık kısa bir etki bıraktı üzerimde. Ama ruhsal zeka bambaşka. Ruhsal Zekayı her ne kadar bitirmiş görünsem de ben artık onu yaşıyorum ve Allah’ın izniyle başkalarına da anlatacağım. ”
Gamze KURT, Ankara: “Ne zaman kendimi rotadan çıkmış ya da hızımı azaltmış hissediyorsam, kitabınıza sarılıyor ve kendimi şarj ediyorum.”
Mehmet Ali DUMAN, Bursa: “Negatif Limanlardan Pozitif Sulara, Sınırsız Güç ve Ruhsal Zeka... Bu okuduğum üç kitap beni etkiledi. Somut hikayelerin, olayların anlatıldığı ayet ve hadislerden oluşan kitapçık yayınlarsanız sevinirim.”
Ali Levent DAL, Mersin: “Okuduğum bu kitap beni çok etkiledi. Dilinizi çok beğendim. Duyduğum kişisel gelişim kitaplarının en iyisi diyebilirim.”
Arzu SARIOĞLU, Samsun: “Okuyanlar bana tavsiye ettiklerinde kitabı almayı çok istedim; ama bir yıl sonra nasip oldu. Kitabı okuduğumda çok etkilendim ve hatta içimde ikinci üniversite isteği uyandı. Umutsuzluğa düştüğümde kitabın bazı bölümlerini tekrar tekrar okuyorum.”
Şule ATATOPRAK, Ordu: “Önce yazarına, sonra da bu kitabı okumamı tavsiye eden arkadaşım Fatma’ya teşekkür ediyorum. Bu kitap yaşamım boyunca nerelerde hatalar yaptığımı ve neler yapmam gerektiğini öğretti. Bu kitabı okuduktan sonra hayatımda namaz kılmak gibi değişikler oldu... Bu kitabı büyük bir zevkle okudum. ”
Zeynep AKBABA, İstanbul: “Önceleri bu tarz kitapların faydalı olabileceğine inanmıyordum. Fakat kitabınızı kendime olan özgüvenimin en alt sınıra ulaştığı bir dönemde arkadaşımın tavsiyesiyle okumaya başladım. Şimdi ise, kitabı okurken yaşadığım coşkuyu her zaman koruyamamaktan korkuyorum.”
Okan ÇORUH, Sakarya: “Öncelikle böyle bir kitap yazdığınız için size bütün okuyucular adına çok teşekkür ediyorum. Kitabınız çok akıcı, bundan dolayı kitabı okurken hiç sıkılmadım. Bu kitabı okuduktan sonra hayatımda çok şeylerin değiştiğini hissettim. Hedeflerimi başaracağıma inanıyorum. Geleceğime ümitle bakıyorum. ”
Hülya MUTLU, Ankara: “Özellikle felsefe dersinde din felsefesi konusunu işlerken çok faydası dokundu. Öğretmenimle bu konuda uzun uzun konuştuk. Dinin sınırlayıcı olmadığını, aksine sınırsızlığa açılan kapı olduğunu, bu konuda insanların çok önyargılı davrandıklarını düşünüyorum. Kitabınız bunun için deyim yerindeyse biçilmiş kaftan.”
Sait ÇAMLICA, İstanbul: “Özellikle kader ve ilahi irade konuları anlatılırken tatmin edici oluşu çok güzel.”
Fatma BAŞ, İçel: “Rabbimle aramda sevgi bağını kuvvetlendirdi. Beni Rabbime biraz daha yakınlaştırdı. İnsanları sevdiğinizi, onların daha mutlu, daha verimli bir hayat yaşamaları niyetinde olduğunuzu kitabın her satırında hissettim. ”
Safiye TÜLÜ Mersin: “Ruhsal Zeka enerji yüklü bir kitap. Bu enerji o kadar güçlü ki herkese yetebilir. Yıllardır beynime kök salmış olumsuzlukları bu kitap sayesinde beynimden kazıdım. Aslında hayat yaşamaya değermiş. Hayatla savaşmayacağım; ona barışı sunacağım.”
Akif SEBAT, Ankara : “Ruhsal zeka kendini okutturan ve okuyucusunu coşturan, kısa zamanda bitirilen ciddi okuyucu için çok istifadeli müthiş bir eser. Kitabınızı, aldıktan 3 ay kadar sonra okuyabildim. 3 günde ve sonlarını bir gece sabaha kadar okudum. Sabah ezanı okundu. Böyle bir eseri okumanın müthiş bir zevkini o gece yaşadım. ”
Halime YAZICI, Trabzon: “Ruhsal Zeka kitabınızı çok beğendim. İnsanların hayatta istediklerini kendilerini ilahlaştırmadan yani ilahi gücün yardımıyla yapabileceklerini anlatıyorsunuz. Kitabınızı iki günde bitirdim. Aralıklarla tekrar okumayı ve uygulamayı düşünüyorum. ”
Mehmet ÖZER Manisa: “Ruhsal Zeka kitabınızla ilk tanışmam Van’ın Özalp ilçesinden bir polis memurunun tavsiyesiyle oldu. ‘Bu kitabı okuduğunda hayatın değişecek’ dediğinde içimde bir coşku ve heyecan uyanmıştı. Kitabı ondan alıp okumaya başladım. Okurken diyebilirim ki her sayfasında duygularım, heyecanım sevincim doruk noktasına çıktı. Okumakla kalmayıp kendi kitaplığımda mutlaka bulunmalı düşüncesiyle onu aldım. Ruhsal Zeka kitabınızı sevdiklerime, arkadaşlarıma ve yakınımdaki insanlara şiddetle tavsiye ettim. Rabbim sizden razı olsun. ”
Mahmut KONUKOĞLU, İstanbul: “Ruhsal Zeka kitabıyla tanışmam bir yakınım vasıtasıyla oldu. Yakınım kitabı okuduğunu ve olaylar bakış tarzının değiştiğini söylüyordu. Kişisel gelişim kitaplarına ilgili olduğumdan hemen alıp okudum. Gerçekten akıcı ve teşvik edici bir kitaptı. Yalnız Ruhsal Zeka kitabı alışageldiğim bir çok kişisel gelişim kitabından çok farklıydı. İlk defa bir kişisel gelişim kitabı okurken kendimle bu kadar yüzleştim. Bu kitabın bir başka yönü ise bu güne kadar okuduğum kitapların birleşimi gibi olmasıydı. Bir çok insana hayata yeniden başlama teşviki vereceğine inanıyorum. ”
Hadice ZÜMRE, Hatay: “Ruhsal zeka ruhumda fırtınalar koparan ve adeta kişiliğimi sarsarak yerine sağlam bir şekilde oturtan bir geziydi. Ruhumun derinlerinde kendimi ve bu sayede beni yaratanı daha iyi tanıdım. Kitap hayatıma çok büyük heyecan kazandırdı. Artık ideallerimi yüksek sesle söylüyorum. Çükü onları başaracağıma inanıyorum. ... Bu kitabı yazdığınız için sizlere teşekkürler.”
Nuray ÖZER, Ankara: “Ruhsal Zekayı hayranlıkla, coşkuyla, hiç sıkılmadan, herkese tavsiye ederek okudum. Bu kitabı tekrar tekrar okuyacağımdan eminim.”
Kadriye TUTAL, Bursa: “Ruhsal Zekayı okumaya başlamadan önce beni bu denli etkileyebileceğini ve 3 hafta gibi kısa bir sürede değişebileceğimi tahmin bile edemezdim. Kitabı okuyup uyguladıkça, anlatılması çok zor ama müthiş bir huzur duydum. Kitabın son sayfasını okuduğum gece elinden oyuncağı alınmış bir çocuk gibi üzüldüm. .... Ruhsal Zekayı tavsiye edip okumamı ve hayatımın olumlu şekilde düzeleceğini söyleyen İlknur-Mehmet çiftine çok teşekkür ediyorum. Artık hayatımda yarıştığım ve geçmek istediğim tek kişi benim. Ruhsal Zekayı okuduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.”
Sevcan DALKIRANOĞLU, Eskişehir: “Ruhsal Zekayı okurken Alice için üzülmüştüm. O, harikalar diyarında yolculuk etmişti. Ben orada manevi sevgilimle buluştum. Ve çok daha güzel diyarların kapılarını araladım. Kendimi o güzelliklere hapsettirebilmek için elimden geleni yapacağım. Eserlerinizin dilden dile, gönülden gönüle iletilmesini, paylaşımlarınızın hiç bitmemesini dilerim. ”
Kemal BAŞ, K.K.T.C.: “Ruhsal zekayı okuyorum. Kendimde çokça şeylerin eksik olduğunu anladım.”
Nursel KURT, İstanbul: “Sayın Bozdağ; bir kitap standına bakarken Ruhsal Zeka adlı kitabınız çok ilgimi çekti ve aldım ve benden önce üç kişi okudu. … Okuduklarımdan anladığıma göre … esas olan aklımızı kullanmamız ve Yüce Allah olmadan nefes bile alamayacağımızı bilmemizdir.”
Sevtap GÜNGÖRDÜ, İstanbul: “Size teşekkür ediyorum; sayenizde bu kitap benim başucu kitabım oldu. Ben bu tür kitapları çok okudum; ama bu kitap gibi kapsamlı ve düşündüreni okumadım.”
Derya DAĞ, Ankara: “Sizi hararetle tebrik ediyorum. Okuduğum ilk kitabınızdı ve diğer kişisel gelişim kitaplarının önüne geçtiğini söyleyebilirim. Size şu hadisi aktarıyorum: ‘Allah sizi kendisi için yarattığı şeye vakit ayıracak hale getirsin; kendinize zorla meşgale edindiğiniz şeyle sizi oyalamasın.’”
Ayşegül IŞIK, İstanbul: “Sizin bu kitabınızdan önce bazı gelişim kitapları okumuştum. Fakat o kitaplar beni fazla tatmin etmiyordu. Çünkü sizin kitabınızda yer verdiğiniz konuları dini referanslar doğrultusunda açıklamanız daha hoşuma gitti. Bu doğrultuda daha nice kitaplar çıkarmanız dileğiyle… ”
Aynur SARITAŞ, Afyon: “Son altı aydır kendime faydalı olacağına inandığım kitaplar arıyordum. Başka bir şehirde çalışmakta olan ablam ziyaretimize geldiğinde kitaplarınızı bana hediye olarak getirmişti. Doğrusunu söylemek gerekirse, kitapların isimlerini okuduğumda bana faysalı olacaklarına inanmamıştım. Ancak okuduğumda bu düşüncelerimin tamamen 180 derece döndüğünü gördüm.”
Hatice KANLITAŞ, Tokat: “Sonraya bırakma, ısrar edememe ve olayların gerçek anlamını kavrayamama gibi sorunlarım vardı. Şimdi artık çok daha azimli olmaya kararlıyım. Kitabınızı herkese tavsiye ediyorum.”
Nurhayat ŞAHİN, Samsun: “Şimdiye kadar okuduğum kişisel gelişim kitaplarının etkisi üzerimde bir hafta sürmüştür. Bunun sebebi bu kitapları çok yüzeysel bulmam ve ruhuma çok fazla hitap edememeleri, kısaca okuduklarımı içselleştirememem olmuştur. Ruhsal Zekayı tavsiye üzerine aldım. Bu kitap insanı maddesel boyuttan ve salt psikolojik terimlerin gölgesinden kurtarıp özündeki eşsiz güzelli, dolaysıyla Yaratıcının güzelliğini keşfetmesinde yardımcı oluyor. … Farkına varmadığım ve yeni öğrendiğim bilgiler beni heyecanlandırdı, şükrettim ve vesile olanlara dua ettim. Artık olayların arkasındaki sırları görmeye çalışıyorum. Bir çok bölümü çevremdeki insanlara anlattım ve kitabın okunmasını tavsiye ettim.”
Demet AKARÇAY, Bitlis: “Şimdiye kadar psikoloji kitapları okurken hep zorlandım. Okumam gerektiğini düşündüğüm halde nedense pek sevemedim o tarz kitapları. Ta ki sizin kitabınızı okuyana dek. Kitabınızı okuyunca neden diğerlerinden faydalanmadığını anladım. Okuduğum her bölümde hayatımdan parçalar bulduğumu söyleyebilirim. ”
Volkan BAYAR, Kocaeli: “Şu ana kadar pek çok kişisel gelişim kitabı okudum. Belirli bir süre sonra hepsinin aynı tadı verdiğini hissettim. Nedense hep bir şeyler eksikmiş gibi geliyordu. Kitabınızda manevi yönle ilgili eksikliğin giderildiğini gördüm ve bu yüzden kitabınızı çok büyük bir zevkle okudum. ”
Kasım DURMUŞ, Gaziantep : “Şu anda yaşadığımız Türkiye’de her kesim insanın şikayetçi olduğu bir durum var; bu durum sistemin çarpıklığı. Fakat bu sistemin zararlarının hep başkalarından kaynaklandığını söylemişiz; suçu başkalarının üzerine atarak hep şikayetimizi dile getirmişiz.”
Volkan ÖZTÜRK, İstanbul: “Şu beni çok mutlu ediyor: Artık kişisel gelişim ve ya psikososyal konuları kendi kültürümüzün insanından da okuyabiliyorum.”
Çiğdem BAŞER, Ankara: “Şunu itiraf ediyorum ki bana bir faydasının olmayacağını düşünerek almıştım. Bu kadar güvensiz ve karamsardım. Oysa okuduktan sonra hayatımın bu kadar değişebileceğine ben bile inanmıyorum. Artık kendimi seviyorum.”
Mevlüt BİLİM Kocaeli: “Tek kelimeyle mükemmel. Bana göre mükemmelliğini sağlayan şey, sizin kitabı kitap yazmak için yazmamanız, tamamıyla yaşadıklarınızı ve hissettiklerini yazmanızdır. Bu tür kitapların çok olması insanların istikameti daha kolay bulmalarını sağlayacaktır. Ayrıca kitap kendi karakterimi daha iyi anlamamı sağlamıştır. İnanıyorum ki bu kitabınızdan herkes kendi karakter analizini tespit edip istediği her şeyi başarabilir. Zaten her şey insanın kendisini tanımasıyla bitmiyor mu? Kendisini tanıyan, artık her şeyi tanır ve onun için yeryüzünde sebepler dairesinde engel olmaz. Başarısızlık olmaz. O artık engellerini başarıya giden merdivenin birer basamağı olarak telakki eder.
Necdet EREM, İzmir: “Uzun zamandır Nurların dışında herhangi bir kitabı zevkle okumamıştım. Galiba hissiyatımıza tercüman olma noktasında iyi bir frekans yakalamışsınız ki bu kitaptan sonra Düşün ve Başar kitabınızı da zevkle okudum. Çay sohbetlerimizde de sizden alıntılar yaptım. Ayrıca Ruhsal Zeka kitabını da dostlarıma bir başucu kitabı olarak tavsiye ettim. Eserlerinizden dolayı tebrik eder, yeni eserlere imza atmanızı Allah’tan dilerim. ”
Emine TOKULLU, İstanbul: “Yazarın keşke daha çok kitabı olsa dedim bu kitapları okurken. İnsana farklı bakış açıları sunuyor. Bu kitaplarda hayatı idrak edebilmeye dair çok şey var.”
Pelin BENLİ İzmir: “Yürüyüşe çıktığım günlerden birinde her zamanki gibi yolda çevremi gözlemliyordum. Ağaçlara, hayvanlara, insanlara bakarak Allah’ın ne kadar büyük olduğunu aklımdan geçiriyordum. … Ruhsal Zekayı iki kez okudum ve ikincisinde size çok dua ettim. .. Bu duaları sıklıkla tekrarlayacağım; çünkü sizin bana ve benim aracılığımla da tanıdığım bir çok insana çok faydanız dokundu. Allah da sizin ve tüm sevdiklerinizin yardımcısı olsun. ”
Suna OKUR, İstanbul: “İnanamıyorum. Benim duyduğum, hissettiğim, yaşadığım fakat bilinçli olarak bir araya getiremediğim her şey bu kitapta. Ayrıca tam da bu konularda bir şeyler okuma ihtiyacı hissederken oğlumun okul kütüphanesinin raflarında sanki elime geldi. Hemen birkaç tane alıp bu kitabı sevdiğim insanlara hediye edeceğim. Sıklıkla ailemin fertlerine kitaptan cümleler, paragraflar okuyorum. ”
Nihat ÖZTÜRK, Sivas: “‘Yedi renk yedi sesten sayısız belirişler’ dizesinin sırrını ruhsal zekada keşfettim. Kitabı ulaşabildiğim herkese tavsiye ettim. İçtenlikle söylüyorum ki Ruhsal Zeka bir şaheser.”
Fayik DEMİR, Elazığ: “Başarı alanında yazılan kitapların çoğunu okudum. Gerçekten beni en çok etkileyen kitaplarınız oldu. Kitaplarınızı okuduğumda önemli gördüğüm yerleri not aldığımda neredeyse yarım kitap kadar oldu. Bu da yazılan her cümlenin hatta her kelimenin ne kadar anlamlı olduğunu gösteriyor. Başarı konusunda bir kitap ancak bu kadar yazılabilir. Bunun için size çok çok teşekkür ederim.”
Esra DOĞAN, Bolu: “Bu kitap tam anlamıyla bir hazine. Tekrar tekrar okuyor ve gözden geçiriyorum. Her defasında beni ateşlemesine izin veriyorum. Sonuç müthiş, kendimi harika hissediyorum. ”
Hakan POLATER, Van: “Bundan önce okuduğum kişisel gelişim kitaplarında genellikle insanın enaniyeti ön plana alınıp sizin tabirinizle perde ardındaki gizli el hep ihmal ediliyordu. Bu da ruhumda bir boşluk bırakıyordu. Fakat bu kitabı okuduktan sonra Sınırsız bir Güce dayanıp harekete geçiyorsunuz… Çok sevdiğim bir insan şunu söylüyordu: ‘Elinize çok değerli bir şey veriliyor ve siz bu değerli şeyin farkına bu kitapla varıyorsunuz.’.. Teşekkürler.”
Vehbi ARSLAN, Van: “Dersleri öğrenciler için angarya yapmaktan çıkarmak, daha kalıcı bir öğrenmeyi sağlayacak yöntemleri öğrencilere ikna edici bir şekilde anlatmak gerekiyor.”
H. Özcan TEK, Koyna: “Dini konulara meraklı olduğumdan, imani ve islami eserleri çok fazla olmasa da okudum. Belki de bundan dolayı kitabınız çok da orijinal gelmedi. Eğer Risaleleri ve hadis ansiklopedisini biraz daha okumuş olsaydım, kitabınızı yarıda bırakacaktım. Üzgünüm; ama ruhsal zeka çok basit geldi.”
Fatih YILDIZ, Kahramanmaraş : “Elime alırken, ‘diğer başarı kitaplarından pek farkı yoktur’ diye düşünüyordum. Ama yanılan ben oldum. Kitaplarınız bu alanda muazzam ve fevkalade müthiş eserler. Okurken kanımın harekete geçtiğini hissediyordum. İlk kez yazı yazmaya kitabınızdaki teşvik üzerine başladım. Beni kalemle buluşturduğunuz için teşekkür ediyorum. İmkanım oldukça kitabı herkese tavsiye edeceğim. ”
Gülsen ATLI, Samsun: “Gençlik yıllarını kendine güvensizlikle ziyan etmiş biri olarak, kitabınızdan çok etkilendim. On yıldır kendi değerlerimi takdir ediyor ve çabalıyordum. Kitabınız bana, doğru yolda olduğumu ve geç kalmadığımı hissettirdi. Etkim altındaki insanlara mutlaka alıp okumalarını söylüyorum. Benden emanet alıp okumak isteyenlere hem kitaplıkta bulunması ve hem de tekrar tekrar okunması gerektiğini söyleyerek satın almalarını öneriyorum. Böylece mümkün olduğu kadar çok kişiye okutmayı amaçlıyorum. ”
Oğuz KÖKER, Ordu : “Hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan bir tanesi, inanıyorum ki en önemli kaynaklardan bir tanesi, örnekler ve can alıcı cümleler gayet doyurucu. Keşke kitabından bir sayfacık da olsa çıkardığınız diğer kitapların listesi olsaydı. Allah gayretlerinizi arttırsın.”
Yasemin DEMİRSOY, İstanbul: “Hocam, kitabınız tek kelimeyle süper. Okuduğum kişisel elişim kitapları arasında en iyisi. Bunu TÜYAP kitap fuarında sizinle tanışırken de dile getirebildiğim için mutluk duyuyorum. … Öğrencilerim de sizin kitabınız vasıtasıyla hayata daha farklı bakıyorlar artık. Kısa zamanda sizden haber alabilmek ümidiyle size kolaylıklar diliyorum. ”
Ummuhan ARDA, Kütahya : “Kitabınızda kendi hayatıma dair çok şey buldum.”
Tuğba DUYURUCU, Konya: “Kitabınızı Amerika’da yaşayan bir arkadaşımın vasıtasıyla tanıştım. Bütün cümleler benim için yazılmıştı sanki. Yeni kitaplarınızda gerçek hayat hikayeleriyle örnekleri çoğaltmanızı ve seminerlerinizi Türkiye’nin her yerinde vermenizi istiyorum. ”
Hüdaverdi HATİPOĞLU, Konya: “Kitabınızla kafamdaki bir çok soruya cevap buldum. ”
Muhsin DALGIÇ, Manisa: “Kitap çok güzel. Yalnız her bölümde verdiğiniz somut örnekleri çoğaltırsanız, eminim ki daha mükemmel olacak. Seminerlerinizin kaset ve CD halinde Türkiye’nin her tarafına dağılması çok yerinde olur.”
Ayşe GILIÇ, Ankara: “Kitap şimdiye kadar benzer konuları işleyen kitaplar arasında benim için eşiz bir yere sahip. Bu eşsizlik, yazarın kitaba samimi duygularını katmış olmasından kaynaklanıyor olsa gerek. Büyük çabaların sonucunda ortaya çıkan bu şaheseri bizlere kazandırdığınız için size çok teşekkür eder, yeni eselerinizi büyük bir heyecanla beklediğimizi bilmenizi isteriz. Dualarımız daima sizimle olacak. ”
Aysun TAŞ, Osmaniye: “Kitapla karşılaştığımda beni adeta kendine çekti. Kitapla tanıştığımda ise kitaba sahip olmak için çok geciktiğimi yürek sızısıyla hissettim. Kitabı hala okuyorum. Bu kitabın kuyularda bekleyen nice Yusuflara bir ışık olduğuna yürekten inanıyorum.”
Zeynep Dilek OĞUZ, İstanbul: “Kitaplarınızı çok eğitici ve öğretici buldum. Sıkılmadan ve bıkmadan mutlulukla okudum. Sizi gönülden tebrik ediyorum. Böyle kitaplar yazmanızı ve devamını bekliyorum. İstanbul’da etkinlikleriniz olursa bilgilendirilmek isterim.”
İbrahim KARADAĞ, Ankara : “Kurulan cümlelerin pozitif enerjili kelimelerden oluşması kitaba inanılmaz bir enerji yüklemiş. Her okuduğumda eyleme geçmek için bir coşku kaplıyor içimi. Geçmişi düşündüğümde Yaratıcı Kudretin gizli müdahalelerinin farkına vardım: Daima iyi yola sevk ettiğini fark ettim. Bana bu kusursuz sistemde rolümü en iyi şekilde oynamak düşüyor.”
Fatma DEMİRCİLER Kahramanmaraş: “Mezun olmaya bir ay kalmıştı ve bursum yatmamıştı. Çok ihtiyacım vardı. O anlarımda çok içten dua ediyordum bursun yatması için. Bursum yatarsa çok yararlı olacağına inandığım bir işi yapacağım diye dua ediyordum. Bursum gönderildi. Nil kitap kırtasiyeye girdim ve kitap raflarına bakıyordum. Sizin isminizi ve kitaplarınızı duymuştum, ama ayrıntılı bilgim yoktu. Rafta Ruhsal Zeka kitabınızı gördüm. O anda ilgimi çeken başka kitap olmadı ve bu kitabı aldım. Daha önce de çeşitli kişisel gelişim kitapları okumuştum. Ama hiçbiri de her satırı dönüp dönüp okunacak güzellikte değildi. Bütün kısımları beni inanılmaz derecede etkiledi. Ama en çok, “Bizi azıcık seven birini bulsak, ‘konuş, bana beni anlat deriz de bizi evrenden çok seven Yaratıcımızı hatırlayınca salonumuzdaki çiçeği hatırlamak kadar sevinmeyiz’ cümlesi beni çok etkiledi. En pişmanlık duyduğum nokta, neden bu kitabı daha önce okumadığım, o duayı neden daha önce yapmadığım sorusunda gizlenmiştir. Bana ve bu kitabı okuyan tüm ayrıcalıklı insanlara başarının, iyiliğin ve diğer tüm güzelliklerin kapısını araladığınız için teşekkürlerimi sunuyorum. ”
Gülseren KARAGİŞİ, Kayseri: “Okuduğum en etkileyici kitaplardan biri. Artık daha büyük ve ulvi hedeflerim var.”
Şahin ATABEY, Kars : “Okuduğum kişisel kitapların arasında en mükemmeli. İkinci kez okumayı düşündüğüm ilk kitap. Kitapta kullanılan materyaller bize ait. Kısacası bizi bizimle anlatan mükemmel bir eser. ”
Betül DOĞDU Ankara: “Ruhsal Zekası çok yüksek, dualarıyla yardımıma koşan Deniz ablam bir gün heyecanla telefon etti. Bu kitap senin için, hemen koş, al ve oku dedi. Fırlayıp Kızılay’a gittim. Kitap ilk girdiğim kitapçının rafında bekliyordu. Hemen aldım ve dönüş yolunda Metroda okumaya başladım. Gözümden yaşlar süzülüyordu. Okurken yaşadığım coşkuyu bu satırlara sığdıramam. Size nasıl dua edeceğimi bilmiyorum. Sonsuz teşekkürler.”
Hüseyin ŞEKER, Adıyaman: “Kitabı okuduktan sonra bütün beyin hücrelerimin harekete geçtiğini hissettim. Her şeye bakışım daha da derinleşti.”
Süleyman PEKER, İzmir: “Hayatımı şekillendirmeye karar verdikten sonra önce niyet ettim, sonra da dua ettim. Sonra da ilahi takdir ile taşları tek tek yerine koymaya başladım. Son bir taş kalmıştı ve ilahi takdir o taşı bana sunmuştu ve o taş bu kitaptı. ”
Kemalettin YILMAZ, Giresun: “İnanan ve düşünebilen insan için harika bir eser. Kitabı yeniden okuduktan sonra çok daha etkili olacağına inanıyorum.”
Tuba ALİBAL, Kayseri: “Ruhsal Zeka her kesimden insanın rahatlıkla anlayacağı bir kitap. Her okuyuşta insana farklı ufuklar açıyor; adeta kendini bir sonraki okumaya değiştiriyor. Hocam, başarılarınızın devamını diliyorum ve yeni kitaplarınızı da en kısa sürede piyasada görmeyi diliyorum. Allah’a emanet olun.”
Fatma TEMEL, Bursa: “Ruhsal Zeka hayatımı öylesine değiştirdi ki, adeta bana yeni kapılar açtı. Yaşamayı, canlı cansız her şeyi seviyorum. Beni mutlu edecek o kadar çok şey varmış ki... Artık hayal kurmaktan korkmuyorum. İstiyorum ki bu kitabı herkes okusun. Ben herkese anlatıyorum. Ama okumayanların çoğunluğu beni masal dinler gibi dinliyorlar. Her gün Güneşin bizim için doğduğunun farkında değiller. Onlar adına üzülüyorum.”
Fatma TEMEL, Bursa: “Ruhsal Zeka hayatımı öylesine değiştirdi ki, adeta bana yeni kapılar açtı. Yaşamayı, canlı cansız her şeyi seviyorum. Artık hayal kurmaktan korkmuyorum. İstiyorum ki bu kitabı herkes okusun. Ben herkese anlatıyorum. Ama okumayanların çoğunluğu beni masal dinler gibi dinliyor. Onlar adına üzülüyorum.”
Selcen Ve Gökçen ÖZDEMİR, Konya: “Kitabınızı okumadan önce hedefimiz yüksek lisans yapmaktı. Ama kitabınızı okuduktan sonra fikrimiz değişti: Kesinlikle yüksek lisans yapacağız. Sizin de kitabınızda yazdığınız gibi, hakkımızda yaptığımız bir değerlendirme anında duaya dönüşüyor zaten.. Bu iki kıymetli eserden daha büyük bir kitle haberdar olmalı. Çünkü insanlarımızın yazdıklarınıza ihtiyacı var.”
Ertekin IŞIK, Ankara: “Kitabınız güzel yazılmış; fakat konular anlatılırken kendinizdeki eminlik beni biraz tedirgin etti. Anlattığınız konuları sanki bizzat şahit olmuş gibi yazıyorsunuz. Kendinizde bir bilmişlik havası sezinliyorum. Bütünlük olarak kitabınızı faydalı buluyorum.”
Kadir AKBULUT, Aksaray: “Kitabı okuduğumda içimde müthiş bir enerjinin canlandığını hissettim. Sebepler dairesinde başaramayacağım bir işim olamayacağı kanaatine vardım. Kitabınız insana cesaret veriyor; girişimci bir kişilik kazanmama yardımcı oluyor. 1994 yılında Van sınıf öğretmenliğini kazandım. Sağlık Bakanlığının yayınladığı bir genelge doğrutusunda meslekle ilgili olmayan okulları okumamıza izin verilmedi. Hevesim kaçtı, okumaktan vazgeçtim, cesaret edemedim. Kitaplarınızı okumuş olsaydım şimdi başarılı bir öğretmen olabilirdim.”
Özkan ÖZER, İstanbul: “Kitaplarınızı okuduktan sonra tüm arkadaşlarıma bu kitapları tavsiye ettim. Bu tavsiyeyi yaparkenki heyecanımı gören, kitabı alıp okuyan arkadaşlar da benim gibi heyecan ve mutluluk içerisinde idiler. 24 yaşındayım ve bu yaşa kadar sanki birileri düşüncelerimizi, eylemlerimizi sınırlamış olduğunu anladım. Bu kitap sayesinde gelişmemi engelleyen tüm engelleri yıktığımı hissediyorum. … Hayatı seviyorum, insanları seviyorum, mutluyum. Size teşekkür ediyorum.”
Tayfun TÜMER, Ankara : “Kitabınızı büyük bir keyifle okudum. Okurken okuyana coşku patlamaları yaşatan müthiş bir eser. Sizi tebrik ediyorum.”
Ayhan KESKİN, Gaziantep: “Anket formunu doldurmak amacı ile yazmıyorum. Gerçekten çok harika bir eser, bunu kelimelerle izah yeterli olmaz zannederim. Kitabınız gerçekten beni çok etkiledi teşekkür ederim. ”
Aslıhan ÖZBEK, İstanbul: “Mutluluk verici, öğretici, Yaradanı daha çok sevdiren, çok iyi bir kitap. Ruhsal Zeka, çok zor bir dönemimde karşıma çıkması ve beni düşünebileceğim kötü durumlardan uzaklaştırması büyük bir lütuftur. Bu zor dönemimde bana bu kitabı gönderen Allaha ne kadar şükretsem azdır. Sizden ricam Ruhsal Zeka 2’yi de piyasaya sürmeniz..”
Havva TAŞ, Konya: “Ruhsal Zeka ‘her şey bitti, ben işe yaramaz bir insanım ve kimse beni sevmiyor, değer vermiyor dediğim veya böyle düşündüğüm bir dönemde elime ulaştı…. Kitabınız hayatta asla üzülmemeyi ve hiçbir zaman insanın kendisini küçümsememesi gerektiğini öğretti…. Kitabınızda şu sözü işaretlemiştim: ‘Başarının sırrı içtenliktedir, istemektedir. Sınırsız Kudrete derin bir muhtaçlık hissine kavuşmaktadır.’ Ruhsal Zeka, ümitsiz kalanların ümit ışığı, mutluluk arayanların mutluluk kaynağı kesinlikle…”
Zuhal GEDİK, Kütahya: “Ayaklarım kesildi yerden, ulaşmayı hayal edemediğim bulutlar parmaklarımın arasından dökülüverdi sanki. Fırtınalar koptu, kasırgalar çıktı. Buzdağlarına gömdüğüm hedeflerime kıvılcımlar çaktı heyecandan parlayan gözlerimden. Geçmişte hoyratça yok ettiğim saatlerin affı için gelecekteki dakikalara bir gül uzattım, onları iyi kullanacağıma dair. Daha nasıl anlatabilirim ki sizin satırlarınızı size? İşte beni böylesine etkiledi kitabınız. Öylesine güzel bir mutluluk yakaladım ki kitabınızla, bu mutluluğu daha çok kişinin tatması için tanıdıklarıma okumaları konusunda ısrar ediyorum. Kitabı bitirir bitirmez aklıma ilk gelen düşünce şu oldu: Keşke elimde olabilseydi de bu kitabı Türkiye’deki gençlerin en azından yarısına okutabilseydim. İşte o zaman Türkiye’deki sorunların pek çoğu kendiliğinden çözülürdü. … Kitabınızla tanışık olmamı Allahın bir lutfu olarak görüyorum. … Eğer bir gün bir güzelliğin, bir iyiliğin, bir başarının altına imza atarsam, bunda kitaplarınızın büyük payı olacak.”
Sedat KILIÇ, Ankara: “İnsanı o kadar güzel anlatıyorsunuz ki kendime hayran kaldım. Bana hayatı sevdirdiniz ve başka dünyalara götürdünüz.”
Fatih Rüştü TOPALOĞLU, İstanbul: “Okurken hiç bitmesini istemediğim tek kitap diyebilirim. Faydalı bilgilerle dolu bu kitap için binlerce teşekkür.”
Muhlis İŞKAR, Diyarbakır: “Her okuduğumda teşvik edici olduğunu gördüm. Sonuç bölümü biraz daha detaya girip bütün konuları tekrar mahiyetinde olursa daha güzel olacağını zannediyorum. Birazcık daha orta okul ve lise mezunlarına da hitap edecek derecede olursa daha faydalı olacağı kanısındayım.”
Gülseli YEŞİL, Denizli: “Kitabınızda daha önce aklımın ucundan bile geçmeyen konularla karşılaştım. Özellikle son bölüm olan ‘ilahi irade gücü’ bir çok soruma cevap oldu. … Balıkesir Üniversitesinde sınıf öğretmenliğini kazandım. Dualar sayesinde kazandığımı biliyorum. … Kitabınızı okurken kararlar aldım; ama sabah olunca kararlarımı uygulayamıyorum. Bununla ilgili kitapları okuyorum; inanıyorum; ama sonra her şey değişiyor. İçimdeki coşku sönüyor ve ben aynı oluyorum. … Bunları size beni anlayabilir ve yargılamadan çözüm üretebilirsiniz diye yazıyorum… Bu kitabı ulaştırabildiğim kadar insana ulaştırmaya çalışacağım. ”
Selda BALLAS Austria: “Bu kitaba başlamadan önce bir bunalımdaydım. Okuduktan sonra, işte aradığım bilgiler dedim. Zira ne istediğimi biliyordum ama nasıl yapacağımı bilmiyordum. Gelecek kitabınızı merakla bekliyorum.”
Fatih GÜL, İzmir: “Her insanın sürekli başucunda bulundurması gereken, vecizlerinizin ruhumu derinden etkilediği bir eser. Son zamanlarda mutsuz doyumsuz olarak yaşarken, namaza başlamaya çalıştığım günlerde tanıştığım akıcılığı ve kolay anlaşılırlığı sayesinde bana okumayı sevdiren, hayatımın gerekçesinin gerçek anlamını hatırlatan kitabınız, imanlı birisi olarak yaşamamı sürdürmeme vesile olduğu için size çok teşekkür ederim. ”
Mevlüt AÇILAN, Almanya: “İnsanın farkına varamadığı özellikleri uygulamalı biçimde ve değişik bir anlatımla ortaya koymuşsunuz. Çalışmanız nedeniyle sizi tebrik ediyorum.”
Cemalettin KURAM Isparta: “Muhterem hocam, her iki kitabınızda Risale-i Nurlar gibi adeta ilhamen yazdırılmış gibi tek kelime ile mükemmel. Bize tavsiye edebileceğiniz esma, ayet vb zikir var mı? Seminer ve motivasyon kasetlerinizden hazırda varsa adresine ödemeli olarak hemen gönderir misiniz? İsmen dualarınıza alacağınız ümidiyle selamlarımı sunarım.”
İlyas ALMACI, Malatya: “Ruhsal Zeka kitabınız çok akıcı bir şekilde hazırlanmış. Kendi düşünce ve deneyimlerimi bu kitapta buldum. Sanki beni tasdik ediyormuş gibi algıladım. Bakışım güçlendi. Teşekkürler. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. ”
Bahri İÇAL, İstanbul: “Başarı yolculuğuna Düşün ve Başar ile başladık, Ruhsal Zeka ile yol kat ediyoruz. Diğer kitaplarınızı da başarı yolundaki kilometre taşları olarak bekliyorum.”
Ercan AYTAÇ, İstanbul : “Hizmetinizin çok önemli olduğuna inanıyorum. İnşallah takipçiniz olacağım. ”
Hasan Basri AKSOY, Bursa: “Okuduğum her iki eserinizde de zaman zaman hüzünlendim ve en önemlisi hayatın gerçekleriyle yüzleştim.”
Mürşide DEMİRHAN, Uşak: “Bu kitapla en fazla ihtiyacım olduğu sene, yani ÖSS’ye hazırlandığım sene tanıştım ve tanıştıktan sonra hep masamın üzerindeydi. Okuduktan sonra, sadece kitaba bakmak bile istediğim şeyleri elde etmede sahip olduğum gücü nasıl kullanacağımı göstermeme yeterliydi. Şu an istediğim bölümdeyim. Bana çok şey öğrettiniz ve bunun için sonsuz teşekkür ediyorum. Yeni çıkacak eserlerinizi merakla bekliyorum. ”
Volkan BAYDI, İstanbul: “Bu kitap iç dünyamda çok büyük değişiklikler meydana getirdi. Bu kitap sayesinde şu anda tıp fakültesinde okuyorum. Arkadaşlarıma tavsiye ediyorum. Bu kitaptan sonra kişisel gelişim kitaplarına merak sardım. Okulu bitirdikten sonra psikoloji okumaya karar verdim.”
Zekeriya SEVİNDİK, İzmit: “Bence kitap harika. Ben kitabı bağlanarak okudum. Bir müddet sonra tekrar okumayı düşünüyorum. ”
Nuhin ÇAKIR, İzmir: “Kitabınızdaki insan ve kainat modelini ve birbirleriyle etkileşimini çok beğendim. İnsanlığın fikir tarihinin başaramadığı çok önemli bir konuyu, insan ve evrenin fiziki ve ilahi yapısındaki bütünlüğü, etkileşimli bir şekilde derinliğine incelemiş ve mükemmel bir model ortaya koymuşsunuz. Bunun yeni bir model olduğuna ve insanlığa ışık tutacağına inanıyorum. Ayrıca bu kadar genç yaşta böyle bir bilgeliğe ulaştığınız için sizi kutluyorum.”
Seyhan DUMAN, Kütahya: “Adı konulmamış çocuklarım misali... İnançlarımın hem adını koyuyorsunuz; hem izah ediyorsunuz. Örneklerle ve hem de harika bir şekilde. Daha derin manalar çıkarma kapasitesi olanlara şifreler sunuyorsunuz.... Ruhsal Zekanın her sayfasında ya altı çizilmiş ya kenarına not düşülmüş satırlar var. ”
Nermin ÇÜLES, İstanbul : “Kitabınızdaki ‘olağanüstü insanların hayatı zor geçer’ sözünüzü anlayamıyorum. Kolay ve rahat yaşamak için olağanüstü iyi olmayalım o zaman. Açıklamaya ihtiyacım var.”
Sunay CİN, Muğla: “Çok etkilendim. Hayatımda tesadüfi olduğumu sandığım bir çok şeyin basit bir tesadüf olmadığını öğrendim. Yeni kararlar aldım. Sıkı sıkıya bağlanarak neler başarabileceğimi düşünmek beni müthiş heyecanlandırıyor. ”
İbrahim AKA, Erzurum: “Kitabınızı okumaktan çok memnun kaldım. ”
Zülküfl SARIGÜZEL, Antalya: “Bu güne kadar okuduğum en akıcı kitap gerçekten. Bir öğretmen adayı olarak kitap çok işime yarayacak.”
Mehmet YANAR, Malatya: “Kitaplarınızın içeriği kadar kapak kompozisyonu da enteresan. İlk bakışta bile insanı uhrevi bir aleme sürüklüyor. ”
Ayşe ÇETİNKAYA, İstanbul: “Kitabınızın ilk bölümlerinde sıkıldım; ama birden kitabın esiri oldum. Hayatımdaki en zor günleri yaşarken, birden yeniden doğduğumu hissettim. İmkanım olsa binlerce kişiye bu kitaptan almak isterdim.”
Şeyma ALIM, Manisa: “Bu kitapla, hedeflerimde daha ısrarlı olmayı öğrendim ve hayatımdaki değişiklikleri hayretle izlemeye başladım.”
Şule EBRAR, Ankara: “Tahminimden çok daha güzel bir kitap. O sıkıcı psikolojik kitaplara hiç benzemiyor. Kitaplarınız okunurken çok büyük tevafuklar oluyor. O an yaşadığım sorunlara kaldığım sayfalarda cevaplar buluyorum, çok seviniyorum. Annem de kitabınızı okuyor ve tanıdıklara tavsiye ediyor.”
Göksu BİÇER, Muğla: “Bence kitapta insanın okuduğu kitaba güvenmesini yeterince sağlamamışsınız. “Bu yazılanlar hayal ürünü değil” gibi cümlelerle okuyucuların güvenlerini sağlayabilirsiniz.”
Yasemin ŞAHİN, Ankara: “Bu kitabın her paragrafında, neredeyse her cümlesinde düşündüm ve gerçeklerle yüzleşme fırsatı buldum.”
Mesut ÜNAL Sakarya: “Baskıcı bir zihniyetle yetişen insanımızın kendini tanıması ve gelişimini sağlaması açısından kitaplarınızın ikisi de ideal. ”
Tuba GÜMÜŞ, Eskişehir: “Kitaptaki her cümle o anda harekete geçmesi yönünde insanda istek uyandırıyor.”
Aynur TOPÇU, Samsun: “Arkadaşım, kitabınızı gerçekten güzel ve etkileyici diyerek bana önerdiğinde küçümsemiştim. “Bir kitabın benim şu andaki duygularıma etkisi ne olabilir ki? Düşüncelerimi değiştirip mutlu olmamı sağlayabilir mi? Her şey bitti de beni bir kitap mı teselli edecek?” Demiştim. Birkaç hafta sonra kitabınızı şehir dışında bir arkadaşımda da görünce o zaman alıp okumaya başladım. Şimdi anlıyorum ki beni şehir dışına çıkaran etmenlerden biri kitabınızdaki o mükemmel enerji, o doyumsuz sohbet havası ve o her satırda görülebilen alınteriyle yoğrulmuş emekmiş.””
Sultan ÇETİNKAYA Manisa: “Sizin kitabınızdaki ısrarı kullanarak bugün bir şeklide Bülent Arınçla buluştuk ve onun sayesinde dershaneye başladım.”
Nevzat ÇİFTÇİ, İzmir: “Hayatta yeni bir hayat felsefesi ararken sizinle tanıştım. Ruhsal Zeka kitabınızı bir rehber olarak kullanacağım. ”
Zehra AKYAR, Karaman: “Kitabınızı bütünüyle olmasa da çok beğendim. Bazı kısımları sanki bir öncekinin tekrarı gibiydi.”
Tuba KARAGÖZ, Gebze: “İnsanın ruhunda saklı olan kıvılcımı alevlendiren bir kitap. Sayfalar ilerledikçe içindeki inanç da ilerliyor ve gitgide kuvvetleniyor. Hayat çok daha anlamlı ve aynı zamanda sevgi yüklü oluyor. Cümlelerde gezinirken ruhu hissediyorsunuz.”
Ayşe KÖSE, Mersin: “Benim hayata daha sıkı bağlanmama ve inancımın katlanmasına vesile oldunuz.”
Habibe YILDIRIM, Bursa: “Şimdiye kadar onca kitap okumama rağmen hiçbir yazardan ve hiçbir kitaptan bu kadar etkilenmemiştim. Sizden yeni çalışmalar bekliyorum.”
Fatma YILDIZ, Afyon: “Kitap tekrar tekrar okunabilecek kadar güzel. Bir gün moralim bozulmuştu. Ruhsal Zekayı aldım ve birkaç satır okudum. Düşünce tarzım birden değişti ve kendimi daha iyi hissettim. Bir eczacı olarak, kitabınızın ilaç gibi olduğunu söyleyebilirim.”
Bayram ALTINTAŞ, Ankara: “Şimdiye kadar başarı, kendini geliştir gibi temaları işleyen kitapların hep aynı olduğunu düşünürdüm. Öneri üzerine aldığım bu kitabın da diğerlerinden pek farklı olacağına inanmıyordum. … Oysa bu kitapta dini duygularla bilimsel veriler çok güzel bir şekilde harmanlanmış. Kitapta çok güzel bir denge söz konusuydu. Sizi tebrik eder, eserlerinizi merakla beklediğimi bildirmek isterim.”
Gülşen SARI, Denizli: “Kitabınız tek kelimeyle harika. Okudukça insan huzur buluyor. İçinde bulunduğum karamsarlıktan sayenizde kurtuldum ve arkadaşlarıma okumalarını söylüyorum. Size çok teşekkür ederim.”
Yetenek.com

Köşe Yazarları