Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Sağlık: Beyin, Hafıza

Sağlıklı hayat, beyni ve hafızayı güçlendiren yollara ilişkin haber ve yazılar...

7 adımda beyin sağlığı

17-Ocak-2007
Hayatınızda yapacağınız basit değişikliklerle zihinsel gücünüzü artırmanız mümkün. İşte, beyin sağlığı için yedi temel adım...

Dr. Joseph Mercola’nın, zihinsel faaliyetlerimizi en iyi şekilde yürütebilmemiz için verdiği tavsiyeler şöyle:

1. Hareketli bir yaşam sürün: Hareket etmek sadece vücut için değil, beyin için de son derece faydalı... İş yaparak, spor yaparak, yürüyerek, koşarak yaptığımız hareketler, beynimize kan ve oksijen gitmesini sağlıyor. Bu sayede zihnimiz daha iyi çalışabiliyor. Hareket etmek yeni beyin hücrelerinin gelişimine de yardımcı oluyor.

2. Dışarıya çıkın: Dışarı çıkmak derken, kastedilen barları gezmek değil elbette. Açık havayı soluyabileceğiniz, güneş ışığı alabileceğiniz sokağa çıkın. Güneş ışığından faydalanmak için özellikle gündüz saatlerinde sokağa çıkmaya çalışın.

Büyük şehirlerde yaşayan çoğu insan, penceresi camı olmayan, temiz hava girmeyen iş yerlerinde çalışıyor. Zamanının çoğunu kapalı ortamlarda geçirenlerin günde en az yarım saatlerini güneş ışığını görebilecekleri şekilde dışarıda dolaşmaları veya yemeklerini dışarıda yemeleri gerekir.

3. Uykunuzu alın: Gece yarısından önce yatağa girip günde 6-8 saat arası uyumak beyin faaliyetlerini olumlu yönde etkiliyor. Hangi saatler arasında uyunduğu da çok önemli. Saat 22:00’den hatta 21:00’den sonra uykuya yatmak vücudumuza daha iyi gelecektir.

Uykunun daha azı veya daha fazlası ise zarar. Günde altı saatten az uyumak diyabet gibi çeşitli rahatsızlıklara neden olabiliyor. 8 saatten fazla uyumak sağlık için iyi değildir.

4. İşlenmiş gıdalardan uzak durun: Gofret, cips, çikolata, hazır çorba, bisküvi, puding, gazlı içecekler gibi işlenmiş gıdalar beyin sağlığımız için tehdit oluşturuyor. Taze, işlenmemiş, çiğ, mümkünse organik gıdaları tercih edin. Son senelerde ortaya çıkan yeni bir tehlike var: genleriyle oynanmış yiyecekler (GDO’lar). Organik / ekolojik gıdalar yiyerek bu tehditten uzak durabilirsiniz.

Ayrıca, zihin sağlığı için şekeri azaltmanız, hatta hayatınızdan tamamen çıkartmanız da çok önemli. Şeker kullanmamak Alzheimer hastalığı gibi rahatsızlıkları engelleyebiliyor.

5. Daha fazla yağ yiyin: Beynimiz büyük oranda yağdan oluşmuştur. Yağlı yiyecekler yemek beyin fonksiyonlarımızın daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Yağ ihtiyacınızı karşılamak için her gün balık yağı içebilirsiniz. Fındık, ceviz, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, antep fıstığı gibi yağlı tohumlar veya dövülmüş keten tohumu gibi kaliteli yağ kaynaklarını tüketebilirsiniz.

6. Zihninizi canlı tutun: Kaslarımızın kuvvetli olması için nasıl çalıştırılmaları gerekiyorsa, beynimizin kuvvetli olabilmesi için de zihinsel aktivitemizin devam etmesi gerekli. Hafıza oyunları, puzzle gibi oyunları oynamak bu jimnastiği yapmanıza yardımcı olur.

7. Daha olumlu düşünün: Hayatınızdaki olumsuz gelişmeleri düşünerek bunlar için kahrolmayı bırakın. Başarmak istediğiniz hedeflerinizi, yapmak istediğiniz güzel şeyleri düşünün. Daha olumlu düşünceler üzerine odaklanın. Hayatınızda sevgiyi daha fazla hissetmeniz çok önemli.

http://www.mercola.com

 

Yetenek.com

Köşe Yazarları