Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Bilgelik Kitapları

En değerli tarafınız ruhani yönünüzdür. Dr. Muhammed Bozdağ'ın kaleminin özgün, ilginç, şaşırtıcı, ruhani, duygusal ve sürükleyici üslubunu keşfedin: Yüzlerce baskıya ve yüz binlerce okuyucuya kavuşan kitaplar... Düşün ve Başar, Ruhsal Zekâ, İstemenin Esrarı, Yeni Sonsuzluk Yolculuğu ve Yeni Sevgi Zekâsı...

Sevgi Zekası Yakamoz Yayınlarından çıktı

27-Mart-2007
Muhammed Bozdağ´ın 5 inci gelişim kitabı Sevgi Zekası büyük ilgi gördü...

       

Sevgi Zekası-Kitap Tanıtımı

Sevgi Zekası Dr. Muhammed Bozdağ’ın büyük ilgi gören gelişim kitaplarından beşincisini ve sonuncusunu oluşturuyor. Yakamoz Yayınlarından Nisan 2007’de çıkan 290 sayfalık kitap kısa sürede 30 baskıya ulaşmış.

 Bozdağ kitabında fiziksel ve psikolojik sağlığın ve bu ikisinin ürettiği başarının erdemli ve

dengeli sevgiyi keşfetme temeline dayandığını iddia ediyor. İnsanın heyecan, motivasyon, çalışma azmi ve zekasının tüm öz sistemlerinin iyi işlemesine bağlı olduğunu belirtiyor. Bu çerçevede sevgi kavramını, rahatlatıcı, öz güven verici ve ilişkilerin sağlıklı yapılanmasında yol gösterici bir anahtar olarak öneriyor. Bu çerçevede sevgiyi eşlerarası ilişkiler boyutu ötesinde, insan-evren boyutlarında temellendiriyor.

Kitabın ilk bölümünde Sevgi Zekasının teorik çerçevesini çizerken ileri sürdüğü zekanın geliştirilmesi için dört araç sunuyor: Esere göre sevgi, sebeplerin algılanması, dengelenmesi, ifade edilmesi ve beslenmesi araçları üzerinden geliştiriliyor.

Yazar bu çerçeveyi esas alarak çeşitli sevgi unsurlarını tek tek işliyor. Anne baba sevgisiyle başlayan diğer bölümler, öz-ben, eş ve çocuk, kazanç, arkadaş-dost, hayvan, bitki-doğa, vatan-millet, Allah ve Peygamber sevgisi bölümleriyle son buluyor.

Eserden dikkat çeken bazı cümleler: “Doğada sevgiden doğmayan bir kaynaşma gösterilemez. Herkes herkesi unutabilir de sadece anne baba evladını sayıklar. Onurlu eşlerden birinin derdi varsa, acısını öteki de çeker. Bu sabah son güneşi görseydiniz, bu gününüz dopdolu geçerdi. Yanında kendimizi önemli hissettiğimiz kişinin yakınında yaşamak isteriz. Dünyanın zorluklarından bunalan, hayvanların sabırlarından ders alsın. Her bitki Yaradan’dan aldığı mesajı doğaya yayma yarışındadır. Ticari ahlakını yitirmiş bir milletin ekonomisini diriltemezsiniz. Asıl kimsemiz odur ki, darlıkta dirlikte, varlıkta yoklukta bizimle birlikte olsun. İnsan ahlaka hayrandır, peygamberini tanıyınca sevememesi imkânsızdır.

Yetenek.com

Köşe Yazarları