Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Bilgelik Kitapları

En değerli tarafınız ruhani yönünüzdür. Dr. Muhammed Bozdağ'ın kaleminin özgün, ilginç, şaşırtıcı, ruhani, duygusal ve sürükleyici üslubunu keşfedin: Yüzlerce baskıya ve yüz binlerce okuyucuya kavuşan kitaplar... Düşün ve Başar, Ruhsal Zekâ, İstemenin Esrarı, Yeni Sonsuzluk Yolculuğu ve Yeni Sevgi Zekâsı...

Sevgi Zekası Giriş

14-Nisan-2007
Sadece sevgisiz olan yalnızdır. Gülümseyenle, sevenle herkes iş yapmak ister.

Giriş bölümü

Sevginizi yönetme beceriniz tüm hayatınızı, rollerinizi, kazanımlarınızı, izlerinizi ve eserlerinizi şekillendirir. Sevgi varlığın ve yapmanın; nefret yokluğun ve yıkmanın çekirdeğidir. İyiliklerin temeli sevgi, kötülüklerin temeli nefrettir. Ruhunuzu ceset hapishanesinden sonsuzluğa parlak bir gelecekle taşımanız sevgi becerinize bağlı olacak. Sevgi hayatı hareketlendiren en önemli enerji kaynağımızdır. Sevgi zekasını neden geliştirmeliyiz? Sevgisiz yaşasak ne olurdu? Cevapları şu önemli sevgi alanlarında aramalıyız:

Anneniz-babanız: Sizi dünyaya getiren anne babanızı severseniz, ömrünüzün en güzel yılları sevinçle renklenir; sizi hayata tutunduranlara vefanın harika örneklerini sunar ve onları tekrar buluşmak üzere sonsuzluğa uğurlarsınız.

Öz varlığınız: Kendinizi severseniz varlığınızla barışık yaşarsınız. Yüzünüzü gözünüzü aynada görmekten mutluluk duyar, insanların karşısına huzur ve güvenle çıkarsınız. Varlığınızın değerli yönlerini keşfettikçe heyecana kapılırsınız.

Eşiniz ve çocuğunuz: Eşinizi severseniz, hayatınızı en değerli ortağınızla paylaşmanın mutluluğu içerisinde muhteşem ilişkiler geliştirir, sever ve sevindirirsiniz. Evinize sevinçle koşar, döneceğiniz saatin sabırsızlığında yaşarsınız. Çocuğunuzu severseniz onunla onur duyar, ahlaklı yetiştirmek için her türlü fedakarlığa zevkle ve severek katlanır, topluma hayırlı bir eser yadigar bırakırsınız.

Kazanımlarınız: Hayat boyu kazanacağınız makam, eşya, bilgi, yetenek gibi maddi ve manevi değerlerinizi severseniz, daha istekli ve mutlu çalışır, üretir, geliştirir, mutluluk saçar, paylaşır, iz ve eser bırakırsınız.

Bitki-doğa ve hayvanlar: Bu türden çevresel değerleri severseniz, muhteşem düzenle ve estetik güzelliklerle bezenmiş bir evrenin parçası olarak, sayısız dostlarla geçirilmiş bir dünya misafirliği yaşarsınız. Canlılar dünyasından ruhunuza sevgi sevinçleri yayılır.

Vatan-millet: Vatanınızı ve milletinizi severseniz, üzerinde yaşadığınız topraklarda mutluluk hisseder, sokaklarda huzurlu yürür, tatilleriniz, gezinmeleriniz, heyecanlı keşif yolculuğuna dönüşür ve tüm bireylerin kaynaşmasına katkı sağlarsınız.

Dost-Arkadaş: Hayatınız paylaştığınız dostlarınızla anlam ve yön kazanacak, dost çevrenizin yönünde ilerleyeceksiniz.

Allah-peygamberler: Bu değerler sizi dünya ötesine güvenle taşıyacak, kabir kapısından çekinmeden girmenizi sağlayacak en önemli  dostlarınızdır. Fani dünyadan, servetinizden kopma endişesine düşmeden cennetin kapısına uçmanız, Yaradanı ve dostlarını sevmenize bağlıdır.

Tüm bu sevgiler hayatınıza yüksek değerler biçiminde yansıyacaktır. Ne istediğinize bakın: Hepsi de ilgi ve adanmışlık gerektiriyor ve hiçbir değere sevgisiz adanamazsınız.

Yetenek geliştirmek istiyorsanız yetenekleri sevmelisiniz ki çalışabilesiniz. Yetenek sabırla ve ilgiyle tekrarlamayı gerektirir. Sevmediğiniz bir yeteneği zorlayarak geliştiremezsiniz.

Üretimi arttırmak üretime odaklanmayı, bu da üretimden zevk duymayı gerektirir. Zevk almazsanız işten kaçmaya çalışır, oyalanır, zaman tüketirsiniz.

Saygınlığınız da sevginize bağlı: Yüksek insanlar sevgisize saygı duymazlar. Sevgiyse, ilişkilerinizi nezaketle yapılandıracak, hoşgörünüzü, erdeminizi ve saygınlığınızı besleyecektir.

Zenginlik her şeyden önce iyi ilişkilerin ürünüdür. Sadece sevgisiz olan yalnızdır. Gülümseyenle, sevenle herkes iş yapmak ister.

Dostluklarınız sevginizin eseri olacak. Herkes hayatını mutluluk duyacağı dostlarla paylaşmak ister ve sadece sevgi sunanla paylaşılan hayatta mutluluk vardır.

Sağlığınız en fazla sevginizden etkilenir. Sevginin verdiği güven ve rahatlık sizi gerilimden uzaklaştıracak, savunma sisteminizi güçlendirecektir.

Kim mutlu bir hayat yaşamak istemez? Terk edilmekten, nefrete uğramaktan, ilgisiz, yardımsız, sevimsiz bir zavallı haline düşmekten kim hoşlanır? Kim kaçılan, statüsü çökmüş, nefret ve intikam küpü bir insan olarak hayatını heba etmek ister?

İşte size Sevgi Zekasının muhteşem yolculuğu. Sevgi Zekasının temel mantığı ve her sevgi unsurundaki sevgi değerlerini nasıl açığa çıkarabileceğimizi yansıtan yaklaşımlar. Yeni ve şaşırtıcı bilgilerle karşılaşmaya hazır mısınız?

Yetenek.com

Köşe Yazarları