Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Liderlik: İletişim, Öğrenme

Liderlik, iletişim, öğrenme yeteneklerine ilişkin haber ve yazılar...

ABD´li uzmandan mutlu evliliğin sırları...

21-Kasım-2007
Hiebert, evlilikte mutluluğu yakalamanın formüllerini anlattı.

ABD'li uzmandan mutlu evliliğin sırları...

ABD'de 30 yıldır evlilik ve aile terapisi konusunda çalışma yürüten Uluslararası Aile Terapi Derneği Genel Sekreteri Dr. William J. Hiebert, aile terapisi eğitimi için Türkiye'ye geldi. Hiebert, evlilikte mutluluğu yakalamanın formüllerini anlattı.

Dr. William J. Hiebert, günümüz modern toplumlarında evliliklerin ''işlerden arta kalan zamanlarda idare edilmesinden dolayı'' sorunlar yaşandığını söyledi. Çiftlere, sağlıklı bir ilişki için evliliklerine zaman ayırmalarını öneren Hiebert, ''Eşinizle baş başa zaman geçirin. İlişkinizi canlı tutmak için aktivitelerde bulunun'' dedi. ''Evlilik Öncesi ve Yeniden Evlenme Danışmanlığı'' ve ''Çift Terapisinin Dinamik Değerlendirmesi'' isimli kitapları bulunan Hiebert, aile terapisi eğitimi için geldiği Ankara'da "Türkiye'de büyük anne, büyük baba ve diğer akrabaların da yer aldığı, yakın mesafelerde yaşayan aileler söz konusuyken, ABD'de birbirinden uzakta yaşayan dağınık aileler yaygın. Bu nedenle biz daha çok çiftlerle ilgili veya ebeveynlik, iş ve meslek problemleri üzerinde çalışıyoruz. Türkiye'de 'kaynana-kayınpeder' sorunları daha çok görülüyor. Amerika'da ise bunun tam tersi bir durum söz konusu" dedi.

ÇİFTLERE ÖNERİLER

Hiebert, mutlu bir evlilik için çiftlere, şu önerilerde bulundu:

 1) Evliliğinize de işinize ayırdığınız kadar zaman ayırın.

 2) İlişkinizi canlı tutmak için eşinizle baş başa zaman geçirin.

 3) Sağlıklı bir ilişkide önce evlilik, sonra çocuklar gelmelidir. Eşinizle 'çocuklar nereye gidecek, ne yapacak' gibi konular dışında duygu ve düşüncelerinizi de konuşmalısınız.

 4) Ev ve aile ortamı dışında hobilerinizi geliştirebileceğiniz ya da gönüllü olarak çalışabileceğiniz alanlarla ilgilenin. Bunları da eşinizle paylaşın.

 5) Cinsel isteksizlik son yıllarda çiftleri tehdit ediyor. İlk çocuk gelinceye kadar bir sorun yok ama sonrasında şikayetler başlıyor. Bu nedenle çiftler yaptıkları her şeyi sürekli değerlendirmemeli ve birbirlerine zaman ayırmalı, ilişkileri için her hafta düzenli olarak uygulayabilecekleri program yapmalılar.

 6) Planladıkları program çok yorgun ya da endişeli oldukları bir dönem için düşünülmemelidir.''

Bugün

Yetenek.com

Köşe Yazarları