Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Eser: Yazar, Linkler

Bazı eserlerin, kimi yazarların tanıtıldığı ve linklerin yer aldığı bölüm....

Okulda ve Sınavlarda Başarı

5-Ocak-2008
“Etkili Öğrenme, Ders Çalışma, Motivasyon Artırma ve Sınav Stresini Azaltma Yöntemleri” Ayrıca, okul ve sınav başarısıyla ilgili taktikler...

 

OKULDA VE SINAVLARDA ADIM ADIM BAŞARI

“Etkili Öğrenme, Ders Çalışma, Motivasyon Artırma ve Sınav Stresini Azaltma Yöntemleri”

Yrd. Doç. Dr. M. Oğuz KUTLU

Uzm. Psikolog Mükafat C. BOZKURT

ÇİZGİ KİTABEVİ YAYINLARI / KONYA / Tlf: 0 332 353 62 65

(2. Baskı)

230 sayfa

Ebatlar: 13,5 x 21 cm

 

 Yapılan araştırmalar, başarılı ve başarısız öğrenciler arasındaki temel farkın doğrudan doğruya zeka, yetenek, hırs ve hız gibi özelliklere bağlı olmadığını, başarının bu özelliklerden çok, öğrencilerin nasıl daha iyi öğreneceklerini, nasıl daha verimli ders çalışacaklarını, zamanlarını nasıl daha etkili kullanabileceklerini, ders çalışma motivasyonlarını nasıl artırıp, sınav streslerini nasıl azaltacaklarını bilip bilmemelerine bağlı olduğunu göstermektedir.

Bu kitap beş ana bölümden oluşmuştur;

1.Başarının Temelleri Nelerdir?

2.Beyin, Zeka ve Bellek Nasıl Geliştirilebilir?

3.Etkili Ders Çalışma ve Öğrenme Yöntemleri Nelerdir? Nasıl kullanılabilir?

4.Ders Çalışma Motivasyonu Nasıl Artırılabilir?

5.Sınav Stresi Nasıl Azaltılabilir?

Kitabın yazarları bu çalışmalarıyla toplam “40 yıllık” akademik bilgi ve deneyimlerini, öğrencilerle ve onların okullarında, sınavlarında, hatta hayatlarında daha başarılı ve mutlu olabilmeleri için, her türlü fedakarlığı yapmaya hazır olan ana-babaları ve öğretmenleriyle paylaşmayı hedeflemişlerdir.

Bu önerileri dikkate alıp  ısrarla kullanmaya başlayan öğrenciler, sadece birkaç hafta sonra  çalışmalarının nasıl daha etkili hale geldiğini, okul ve sınav başarılarının nasıl yükselmeye  başladığını, okul dışı etkinliklere nasıl daha fazla zaman ayırabildiklerini, öğrenmenin gerçekte ne kadar kolay ve eğlendirici olduğunu fark edeceklerdir.

 *******************************************************************************

OKUL ve SINAV BAŞARISINI YÜKSELTMEK İÇİN

 

Ana-Babalara ve Öğrencilere “Stratejiler-Taktikler-Öneriler”

Yrd. Doç. Dr. M. Oğuz Kutlu

Yrd. Doç. Dr. Ali Temel

3. Baskı)

110 Sayfa

Ebatlar: 13,5 x 20 cm

ADANA NOBEL KİTABEVİ / Tlf: 0 322 233 00 29 / Fax: 0 322 234 99 56

Hiçbir konu sıkıcı değildir ve herkes her şeyi en iyi bir şekilde öğrenebilir, okul ve sınav başarılarını üst düzeylere yükseltebilir. Yeter ki öğrenciler nasıl öğrenebileceklerini ana-babalar ise çocuklarının öğrenmelerine nasıl katkıda bulunabileceklerini bilsinler.

Bu kitapta yazarlar orta ve yükseköğretimde toplam 50 yıla yaklaşan öğretmenlik, uzmanlık, bilim adamlığı deneyimlerinin yanı sıra baba olmalarının da verdiği sorumlulukla öğrencilere, okulda ve sınavlarda nasıl daha başarılı olabilecekleri; ana-babalara ise, çocuklarının daha başarılı olabilmeleri için neler  yapmaları gerektiğine ilişkin bilimsel öneriler sunmaktadırlar. Bu önerilerin her biri öğrenme ve öğretme teorilerini temel alarak geliştirilmiş olup, birçok öğretmen ve eğitim bilimcisi tarafından titizlikle gözden geçirilmiştir. Ayrıca bu önerilerin mümkün olduğu kadar somut, ana-baba ve öğrenciler tarafından kolayca uygulanabilir nitelikte olmasına da özellikle dikkat edilmiştir.

Sevgili öğrenciler; unutmayın ki sınavlar, sınav anında değil sınava hazırlanırken kazanılır. Başarılı öğrenciler rahatlarını hiç çekinmeden ve acımasızca ellerinin tersiyle iterek bilinmeyenleri bilinen yapmak için cesaretle savaşırlar. Kendi ışıklarını- yani insan ruhunu- karanlıklara çevirerek onları aydınlatırlar.

 

Yetenek.com

Köşe Yazarları