Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Eser: Yazar, Linkler

Bazı eserlerin, kimi yazarların tanıtıldığı ve linklerin yer aldığı bölüm....

Sessiz Dünyadan Esintiler

5-Ocak-2008
İşitme engeline rağmen ısrarla vazgeçmeyen değerli Turan Yalçın´ı Tokat Gazetesinde benimle röportaj yapmak istediğinde tanıdım... Nihayet Diyanet Vakfı tarafından basılan kitabı elime ulaştı. Turan Yalçın, gösterdiği azim ve sabırla ortaya koyduğu bu eserle içten takdiri hak ediyor. Bize örnek olduğu için kendisini kutluyor, daha ince eserler üretmesini diliyorum. Muhammed Bozdağ
Sessiz Dünyadan Esintiler Kitabı Piyasada

 10 Ocak 1967 tarihinde Tokat’ın Pazar ilçesinde doğdu. İlkokulu Pazar’ da tamamladı. Ortaokula başladığı 1979 yılında menenjit hastalığı geçirdi. İşitme gücünü tamamen kaybetti. Pazar Ortaokulunu tamamladı.Pazar Lisesine başladığı 1982 yılında iki yıl üst üste sınıfta kalmasına rağmen azmederek Pazar Lisesinden mezun oldu 1987 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini kazandı.Daha sonra Tokatta GOP Üniversitesinde bir süre çalıştı.Uzman olamayınca Türk Telekom İl Müdürlüğüne memur olarak atandı. Memur iken ikinci öğretimden Tokat MYO Elektrik bölümünden mezun oldu. Halen Türk Telekom İl Müdürlüğünde memur olarak çalışmaktadır.

Turan Yalçın, işitme `engelli` bir yazar. Yalçın`ın kaleme aldığı hikâyeler, mektuplar ve şiirler de bulunuyor. Yalçın`ın bu kitabıysa, Türkiye`nin başarılı engellilerini anlattığı, çoğunluğu Tokat Gazetesi`nde yayımlanmış yazılarından oluşuyor. Buradaki engelliler, tüm zorluklara rağmen, üniversite eğitimini tamamlamış isimlerden oluşuyor. Yalçın, bu yazılarını kitaplaştırmasındaki amacının da, Türkiye`de bu konuda var Her türlü haberolan eksikliği gidermek, işitme engellilere kitap yoluyla ulaşmak olduğunu belirtiyor. Kendisinin en büyük temennisi de, kitabının İşitme Engelli ilköğretim okulları ile İşitme Engelliler liselerine kaynak kitap olarak önerilmesi. Yalçın`ın kitabı Diyanet İşleri Başkanlığı`nın desteğiyle basıldı, ayrıca ücretsiz dağıtılıyor. Kitabın genişletilmesi, buna gösterilen ilgiye bağlı.

Turan Yalçın, ülkemizdeki işitme engelli insanlarla yaptığı röportajları bir arada topladığı ilk kitabı `Sessiz Dünyadan Esintiler` ile okuyucularla buluştu.ilk kitabının büyük ilgi görmesinden mutluluk duyan yalçın "Kitabın 2.baskısı yolda sizlerin destegiyle ikinci baskıyıda çıkartabilecegimize inanıyorum" dedi..

"Sessiz Dünyadan Esintiler" Kitabını almak isteyenler e-mail yada msn olarak
umutcan_umut@hotmail.com adresinden ulaşabilirler."

- Sayın Yalçın kendinizden biraz bahseder bilirmisiniz?
1967 yılında Tokat`ta doğdum. 1979 yılında geçirmiş olduğum menenjit hastalığından dolayı işitme gücümü kaybettim. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü`nü tamamladım.Bir süre Tokat`ta GOP Üniversitesinde çalıştıktan sonra Türk Telekom`a memur olarak girdim.Türk Telekom`da çalışırken ikinci öğretimden Tokat MYO Elektrik bölümünden mezun oldum. Yazı yazmaya 1982 yılında başladım.Tokat yerel basınında yazı türünün her türlüsünden yazılar yazdım. Halen de Tokat yerel basınında gönüllü köşe yazarlığını yapmaktayım.

- Kitabınızın çıkarma öyküsünü bizimle paylaşır mısınız?
Üniversite okurken hocalarım, üzere işitme engelli olmama rağmen nasıl üniversite tamamladığımı şaşkınlıkla karşılanmakta idi. Bense işitme engelli olmama rağmen başarımın normal olduğunu başkalarının da işitme engelli olmalarına rağmen üniversite okumuş olabileceğime inanmaktaydım. Bu inançla benim gibi işitme engelli olmasına rağmen üniversite tamamlamış insanları araştırdım.Onlarla tanıştım. Röportajlar yaptım.Gazetemdeki köşemde yayınladım. Bu devam ederken insanlardan `Neden bunları kitap haline getirmiyorsun?` diye öneriler geldi. Bizde onları kırmayarak bu işe girdik.

-Bu kitabı çıkarırken topluma ne türlü bir mesaj vermek istediniz?
Kitabımın amacı şu, işitme engelliler genelde "Biz Üniversite okuyamayız , duymuyoruz"engelli ailelerin ise " Çocuklarımız işitme engelli ve üniversite okuyamaz " önyargılarından kurtularak, anne babalara " Onlar başarmışsa bizde çocuklarımızı teşvik edelim ve bizim çocuklarımızda başarsın" mesajı verebilmektir.

- İşitme engelli bir yazar olarak toplumdan neler beklemektesiniz ?
Toplumumuz şunu unutmasınlar; işitme engelliler sadece duymayan insanlar. Onlarda yazı yazabilir, farklı şeylerle yaratıcı fikirler üretebilirler. Hem kendilerini , hem çevresindeki insanları motive edebilirler. Duymamak dışında onlar da normal insanlardır
.Yayınevleri bizim kitaplarımızı yayınlayarak toplumla doğru bir şekilde iletişim kurmamızı sağlar.
Ropörtaj : Serkan Erol (Bugün Gazetesi)

Yetenek.com

Köşe Yazarları