Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Sağlık: Beyin, Hafıza

Sağlıklı hayat, beyni ve hafızayı güçlendiren yollara ilişkin haber ve yazılar...

Prof. Dr. Öz´den sağlık önerileri...

22-Nisan-2008
İşte Öz´ün sofrasından eksik etmedikleri: Zeytinyağı, semizotu, roka-marul, 1 diş sarımsak, her gün 1 muz ve enginar! Bir de sofradan asla tok kalkmamak!


İşte Öz'ün sofrasından eksik etmedikleri: Zeytinyağı, semizotu, roka-marul, 1 diş sarımsak, her gün 1 muz ve enginar! Bir de sofradan asla tok kalkmamak!

Bu reçete
kaçmaz

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz, sağlıklı yaşamın püf noktalarını açıkladı. Mutfağınızda bulunduracağınız doğal gıdalarla sağlıklı ve uzun yıllar yaşamanız mümkün.

Amerika'da yaşayan tanınmış kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, kalp sağlığının mutfaktan geçtiğini söylüyor. Mehmet Öz'e göre, buzdolabınızdaki şifalı besinler, sizin en önemli koruma kalkanınız. Öz'e göre, sağlıklı vücut için spor ve sağlıklı gıda da şart. Mehmet Öz, "Bir vücudu güçlendirmenin tek yolu, sağlıklı besinlerden geçiyor. Bunu yapmak Türkiye'de daha kolay. Çünkü burada her şeyin doğal ve sağlıklı olanını bulmak mümkün" diyor. Mehmet Öz'ün sofrasındaki en önemli besin zeytinyağı. Öz, zeytinyağlı en az bir çeşit yemeğin muhakkak sofraya konulması gerektiğini belirtiyor. Öz "Dünyanın büyük bir kısmında böyle sağlıklı yağlar yok. Türkiye'de şanslıyız çünkü zeytinyağı kolay bulunuyor ve pahalı değil" diyor ve ekliyor: "Köydeki zeytinyağının içinde çok faydalı yağlar mevcut ve bunlar fasulye, domates gibi doğal besinlerle karışınca, vücuda muhteşem bir etkisi oluyor."

Sarımsak tansiyona yararlı

Mehmet Öz'ün sofradan asla eksik etmediği en önemli besinlerden biri sarımsak. Kötü kokusuna rağmen günde 1 diş sarımsak yiyenlerin tansiyon problemi olmuyor. Kalp Cerrahı Öz, yüksek tansiyonu olanlar için sarımsağın şart olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Tansiyonu normal olanlar da bu uyarıyı dikkate alsın. Çünkü ortalama tansiyon olarak bilinen 14/8, aslında bizim için yüksek bir tansiyondur. Bu nedenle normal tansiyon değerlerine sahip olduğunu varsayanlar da günde 1 diş sarmısak yemeli."

Enginardan vazgeçmeyin
Öz, sofradan asla eksik edilmemesi gereken besinler arasında enginarın da önemli yer tuttuğuna dikkat çekiyor: "Enginar, karaciğeri koruyor, içinde bol miktarda B vitamini var. Ayrıca vücut enginarı çok kolay hazmediyor. Bütün sağlıklı gıdalar için bu geçerli. Doğal gıdaları vücut hemen tanıyor ve hazmediyor. Böylece içindeki sağlıklı kimyasal maddeler gidecekleri yere hemen varıyor. Beslenme budur."

Her gün 1 muz yiyin
Mehmet Öz, her gün muhakkak en az 1 muz yenilmesi gerektiğini söylüyor. Öz, "Muzdaki potasyum tansiyonu düşürür. Sağlıklı kalp için düşük tansiyon şart. Bu nedenle ben hergün 1 tane muz yiyorum" diyor.

Sofradan tok kalkmayın
Sofradan asla tıka basa doymuş olarak kalkmayın. Öz, bunun nedenini şöyle açıklıyor: "Midede çok önemli bir hormon var. Mide bu hormonu, doluyken salgılayamıyor. Bu nedenle yavaş ve az yiyin. Mide boşken salgılanan bu madde böylece vücuda gönderilecek, beyninize ulaşacak ve daha çabuk doyacaksınız."

Spor yapın
Ünlü Kalp Cerrahı Mehmet Öz'ün 1 günlük beslenme programı ile sağlıklı beslenme, kalp sağlığı için tek başına yeterli değil. Bu nedenle her gün 20 dakika egzersiz ve haftada 1 saat terleten bir spor yapmanız da çok önemli.

Sağlıklı beslenmenin püf noktası: seviyorsan ye
Tanınmış cerrah, sağlıklı beslenmenin birçok kişiye antipatik gelmesini, sevmedikleri yiyecekleri yemek zorunda kalmalarına bağlıyor. Bu nedenle de sağlıklı beslenmek isteyenlere altın değerinde bir öğüt veriyor: "Sağlıklı gıdanın püf nokası, 'İstiyorsan, seviyorsan ye' yaklaşımıdır. Yani ben 5 besin sayıyorsam, bunların hepsini yemek zorunda değilsiniz. Aralarından sevdiklerinizi yeterli miktarda yemeniz yeter."

Kalbe fındık...
Mehmet Öz, kalp sağlığı için herkese günde 1 avuç fındık yemelerini tavsiye ediyor: "Fındıktaki faydalı yağlar, kalp için bulunmaz nimet. Bu yüzden ben hergün bir avuç fındık yiyorum. Hatta ofisimdeki buzdolabımda bile bulunduruyorum. Ancak fındıktan hoşlanmıyorsanız bunun yerine badem ya da ceviz de yiyebilirsiniz."

Topraktan çıktığı gibi...
Bir yemeğin daha sağlıklı olması için içindeki besinlerin, meyve-sebzelerin topraktan çıktığı gibi olması gerekiyor. Topraktan çıktıktan sonraki hali ile sofranızdaki hali arasında büyük farklar olmamalıdır.

Yeşillikten uzak durmayın, semizotunu ihmal etmeyin
Öz'ün sofrasından yeşillik asla eksik olmuyor. "Mesela roka ile marul, zeytinyağı ve sirke ile karışınca, çok daha güçlü birer antioksidan oluyor" diyen ünlü kalp cerrahı, özellikle semizotu üzerinde duruyor. Atların semizotu yiyince ağrılarının azaldığını söyleyen Öz, semizotunun faydalarını saymakla bitiremiyor:
Semizotu Omega-3 zengini
"Semizotunun içinde bol miktarda omega-3 var. Tıpkı balıkyağı gibi bir etkisi oluyor. Hem kalbi koruyor, hem kansere karşı koruyor. Öyle ki, balık yemeyenler ya da balık yağı tüketemeyenler, her gün semizotu yiyerek bu eksikliği kapatabilirler."

Her gün 7 avuç sebze faydalı
Kişinin yediği besinlerin miktarı da önemli. İşte Mehmet Öz'ün sağlık reçetesi: "Meyve şart ama hangi meyveyi tercih edeceğiniz çok önemli değil. İstediğiniz çeşit ama hergün 5 avuç meyve yemelisiniz. Sebze miktarında da sınır var. Hergün istediğiniz çeşit 7 avuç sebze yemelisiniz. Bu sebzeler çiğ değilse muhakkak zeytinyağında pişirilmelidir."

Her şeyin doğalını yiyin
Vücut, kızartma ve hazır gıda gibi doğal olmayan yemekleri hazmetmesini bilmiyor. Mide, karaciğer ne yapacağını şaşırıyor. Metabolizmabir anda altüst oluyor. Bu yüzden kesinlikle doğal gıdaları sofranızdan eksik etmeyin."


RENGİN ALAN

Yetenek.com

Köşe Yazarları