Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Liderlik: İletişim, Öğrenme

Liderlik, iletişim, öğrenme yeteneklerine ilişkin haber ve yazılar...

Tarladan çıkan ´Matematik Dehası´

12-Haziran-2008
Ekonomik anlamda Bursa´nın en geri kalmış ilçelerinden Orhaneli´nde doğup büyüyen öğrencinin dehası herkesi şaşırtıyor.

Ekonomik anlamda Bursa'nın en geri kalmış ilçelerinden Orhaneli'nde doğup büyüyen öğrenci, mayıs ayında ABD'de yapılacak ''Dünya Bilimsel Proje Yarışması''nda, matematik dalında birincilik için yarışacak...

Türkan Sait Yılmaz Anadolu Lisesinde, dersine girmediği bir sınıfın öğrencilerine iki yıl önce öğretmenleri hasta olduğu için karnelerini dağıtan matematik öğretmeni Osman Avcıoğlu'nun dikkatini, karnesindeki bütün derslerden tam not almasına rağmen takdir belgesi verilmemesine sesini çıkarmayan bir öğrenci çekti.

Bu öğrencinin adı, geceli gündüzlü çalışarak birlikte hazırladıkları projeyle bir yıl sonra TÜBİTAK tarafından düzenlenen ''Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması''nda birincilik kazanacakları Mehmet Yılmaz'dı...Mehmet Yılmaz'ın içindeki ''matematik cevheri''ni keşfeden Avcıoğlu, başarılı öğrenciye ABD'de düzenlenen ''Dünya Bilimsel Proje Yarışması''na katılmaya hak kazandıran süreci şöyle anlattı:

''TÜBİTAK'ın proje başvurularını görünce, 'Biz de acaba Mehmet ile bir şeyler yapabilir miyiz?' diye düşündüm. Mehmet ile çalışmalarımıza başladık, gecemizi gündüzümüze kattık, emek harcadık. Gece 02.00'lere kadar çalıştık, sabah erkenden yeniden başladık. Bu emeklerin neticesinde Mehmet, 'R2'de Maksimum Metriği ve Konikler' projesiyle TÜBİTAK'ın 2007 yılı Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Final Yarışması'nda matematik dalında birinci oldu.Mehmet'in projesi, ayrıca, 11-17 Mayıs tarihlerinde ABD'nin Atlanta kentinde yapılacak INTEL-ISEF Uluslararası Bilim ve Mühendislik Olimpiyatı'nda Türkiye'yi temsil edecek 3 proje arasında yer alıyor. Mehmet'in burada da bizi en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyorum.''

ANADOLU'DA NİCE MEHMETLER VAR

Mehmet Yılmaz'ın, TÜBİTAK'ın yarışmasında birincilik kazanan projeler arasında bir ilçede öğrenim hayatını sürdüren tek öğrenci olduğuna işaret eden Avcıoğlu, genç yeteneklerin ortaya çıkarılması konusunda meslektaşlarına şu tavsiyelerde bulundu:

''Bu iş sadece büyük şehirlerde olmaz. Bizim kırsal bölgelerimizde, nice işlenmemiş Mehmetlerimiz var. Hatta kırsal bölgeler, şehirlere göre avantajlı. Şehrin karmaşası içerisinde çocuklarımızın kafaları da karmakarışık olabiliyor. Ama kırsal bölgelerdeki Mehmetlerimizin zihinleri işlenmeye hazır bizi bekliyor.Öğretmenlik, sadece sabah 9'da okula gelip, derslere girip çıkmak değildir. Bizi bekleyen Mehmetleri bulup, onlar için bir şeyler yapmak lazım. Her öğretmenin, en azından öğretmenlik hayatları boyunca Anadolu'dan bir Mehmet'i keşfedip, onu gün yüzüne çıkarması gerekir.''

HEDEFİ, NANO TEKNOLOJİ KONUSUNDA EğİTİM GÖRMEK

Mehmet Yılmaz da TÜBİTAK'ın yarışmasına ilk hazırlanmaya başladıklarında derece elde etmek adına pek umudu bulunmadığını dile getirdi.

İlk başta tek düşüncesinin okulu temsil etmek olduğunu belirten Yılmaz, ''Ancak bölge finallerinden çıkınca ümidim arttı. Türkiye finallerinden de birincilikle ayrıldık. Dersime girmemesine rağmen beni keşfeden öğretmenim Osman Avcıoğlu'nun çok büyük katkıları oldu, bana hep destek verdi. Umarım bu destekle ABD'den derece alıp, geleceğiz'' diye konuştu.

Mehmet Yılmaz, yarışma öncesi üniversiteyi bitirip meslek sahibi olmayı hedeflediğini, fakat ABD'deki yarışmayla birlikte hedeflerinin değiştiğini belirterek, ''Bu yarışma, hayatımı olumlu şekilde değiştirebilir, üniversite eğitimimi, ABD'de alma fırsatı yakalayabilirim. Makine mühendisi olmak veya nano teknoloji konusunda eğitim almak istiyorum. Fakat yurt dışında eğitim de alsam, meslek hayatım Türkiye'de olacaktır'' dedi.

YAZLARI TARLADA ÇALIŞIYOR

Babası memur, annesi ev kadını olan ve bir kardeşi bulunan Mehmet Yılmaz, yaz aylarında hem ailesine ait bir tarlada hem de akrabalarının köydeki kahvehanesinde çalıştığını kaydetti.

Tatil dönemlerinde, çalışmaktan arta kalan zamanını arkadaşlarıyla geçirdiğini belirten Mehmet Yılmaz, ''Çalışmak gerekli ama çalışmanın dışında gezmek ve eğlenmek de gerekir'' diye konuştu.

Mehmet Yılmaz'ın ''Bana en çok inananlardan biriydi'' dediği annesi Hanife Yılmaz ise çocuğunun başarısıyla gurur duyduğunu ifade ederek, ''Bütün annelere benim oğlum gibi evlat vermesini diliyorum'' dedi.

AA

Yetenek.com

Köşe Yazarları