Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Muhammed Bozdağ

Muhammed Bozdağ, Yazılar, Röportajlar, Duyurular, Açıklamalar, Haftanın Konusu...

Regaib Kandiliniz kutlu olsun

3-Temmıuz-2008
Hayat kısacık. Başladığı gibi bitiyor. Hiç kimse hiç bir lezzete doyamadan hayat tükeniveriyor. Zira insan sonsuzluk için yaratılmıştır. İslam insanlığı sonsuzluğa çağırıyor. Kandiller bilincimizde hayatın faniliğini canlandırması itibariyle kaçırılmaması gereken fırsatlardır.

Regaib kandilini kutluyoruz.

Yüce yaradan şöyle buyurur: "Ey iman edenler! Size ne oldu ki, “Allah yolunda seferber olun” dendiğinde yerinize yapışıp kaldınız? Yoksa âhiret yerine dünya hayatına mı razı oldunuz? Fakat âhiretin yanında dünya menfaati pek az birşeydir." (Kur`an Tövbe 38)

 Kandil günleri bizim için uyanma vesilesi oluyor. Hayatın faniliği ve her hangi bir günde ansızın ayrılıp gidebileceğimiz bilincimizde yeniden canlanıyor.  Bize ötelere uzanan büyük misyonumuzu hatırlatıyor.  Hz. Peygamber`in (asm) şöyle buyurduğu rivayet edilir:

 "Bir zaman gelecek, ümmetim beş şeyi sevip beş şeyi unutacak: 1) Dünyayı sevip ahireti unutacak, 2) Hayatı sevip ölümü unutacak, 3) Saray ve köşkleri sevip kabirleri unutacak, 4) Dünya malını sevip kabir hesabını unutacak, 5) Yaratılmışları sevip Yaradan`ı unutacak."

 Unutmayalım ki sinema, televizyon, teknoloji, zenginlik, servet ne düzeye ulaşırsa ulaşsın temel gerçeğimiz asla değişmeyecek:

 Dünyada misafiriz. Buraya Rabbinizi tanıyıp keşfetmek, sevmek ve emrettiği yüksek ahlak üzerinden sonsuzluğu kazanmak üzere gelmiş bulunuyoruz. Bu alemde attığımız her adımın ve yaptığımız her işin hesabını vereceğiz.

Çağımızın maddi heyulası ruhaniyetimizi neredeyse tamamen fani dünyaya hapsediyor. Uğrunda göz yaşı döktüğümüz, kazanmak için çırpındığımız dünyaya ait her şeyi yakında kaybedeceğimizi görmezlikten gelmeyelim.  En akıllı insan gafletten kurtulur ve ne yaptığını, hayatını nereye sürüklediğini düşünerek tedbir alır.

 Bizler ölümlüyüz, yolcuyuz, esas yurdumuza hazırlanıyoruz. Burada ebedi hayatı kazanmak ya da kaybetmek durumuyla karşı karşıyayız.

 Öyleyse bize düşen yüce ruhaniyetli kimselerin yolundan gitmeye çalışmaktır. Onlar gibi yaşadığınızda melek üstünlüğüne ulaşırsınız. Ölümü sıklıkla hatırlar, hazır olup olmadığınızı sorgularsınız. Her gününüzü bir ömür gibi sevinçle, şükürle, dopdolu yaşarsınız. Her insana Allah`ın kurtuluş yolu arayan garip bir kulu gözüyle bakarsınız. Akrabanıza, komşunuza ve çevrenizdeki insanlara elinizden geldiğince destek olursunuz. İlgili, duyarlı, sevgi ve şefkat dolu yaşarsınız. Çevreye zarardan çekinirsiniz. Zerre israf etmezsiniz. Dua edersiniz, Allah`ı şükürle anarsınız. Kulluğunuzun gereklerini yerine getirmeye çabalarsınız. 

Regaib Kandili gibi gecelerin en önemli değeri bize ebedi gerçeğimizi hatırlatması, bizi manevi olarak uyarmasıdır. Bu gün ve gece, kendi hayatımız, yolumuz ve yönümüz üzerindeki nefis muhasebesi fırsatımız olsun. Bu gün rotamızı tazeleyelim. Maneviyatımızı hatırlayalım. Geleceğe yeni ve üstün hedefler koyalım.

 Nice kandillerde buluşmak üzere...

 Yetenek.Com

Yetenek.com

Köşe Yazarları