Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Aile: Evlilik, Gençlik

Aile, evlilik ilişkileri ve gençlik konulu haber ve yazılar...

´Kötü´ kızların sayısı artıyor

5-Temmıuz-2008
Genç kadınlar arasında suç işleme oranı son yıllarda yükselmeye başladı. Türkiye’de son zamanlarda medyaya yansıyan haberlerde genç kızların hem erkeklere hem de kendi cinslerine yönelik bıçaklı saldırının giderek arttığı gözleniyor.
Öz annelerini öldüren iki ayrı genç kadından başka, Taksim’de sokak kavgasında birbirlerini bıçaklayan genç kızların haberlerini hala hatırlıyor olmalısınız.

Benzer bir eğilim, İngiltere’de açıklanan istatistik sonuçlarla da destekleniyor. Youth Justice Board tarafından dün açıklanan rapor şaşkınlık ve dehşetle karşılandı. Buna göre son üç yılın suç istatistiklerine bakıldığında genç erkeklerin işlediği ‘saldırı’ suçlarında yüzde 3’lük bir azalma varken; genç kızlar tarafından işlenen saldırı suçlarında yüzde 25’lik bir artış kaydedilmişti.

RAKAMLAR NE ANLAMA GELİYOR?

Suç istatistiklerinde erkek suçluların oranı oldukça yüksek olmakla birlikte, 10-17 yaşları arasındaki gençler tarafından işlenen adi suçlarda kız faillerin oranı yüzde 20 düzeyinde. Şaşırtıcı olansa, yakın zamana kadar bu oranın çok daha düşük olmasıydı. Kızların suç işleme oranlarında çok keskin bir artış gözleniyor.

Polis yetkilileri bu rakamları yorumlarken şu noktaların altını çiziyorlar:

Alkol ve madde kullanımı, suç oranını tetikliyor. Kızlar da alkol ve madde kullanımı –erkeklere kıyasla hala düşük oranlarda olsa da- artmakta.

Eskiden sadece ‘uyarı’ cezası verilerek geçiştirilen durumlar günümüzde dava konusu olduğu için, suç istatistiklerinde artma var.

 

Yetenek.com

Köşe Yazarları