Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Aile: Evlilik, Gençlik

Aile, evlilik ilişkileri ve gençlik konulu haber ve yazılar...

11 yaşındaki çocuğun ortaya çıkardığı dram

1-Kasım-2008
Adı Ayşe veya Aslı. Türkiye´de birçok çocuk, ailelerinin sorumsuzluğu yüzünden ağır yük taşımak zorunda kalıyor. 11 yaşındaki A.A. da onlardan biri.

 

Omuzlarında kendisinden küçük üç kardeşinin de sorumluluğu var. Dün Diyarbakır'da biri 5 aylık 3 kardeşine bakmak zorunda kalan küçük kız, polise sığındı. Henüz adı dahi konulmamış minik kardeşini büyütmekte zorlanan A.A.'nın başvurusu, büyük bir aile dramını ortaya çıkardı. İsimsiz bebek ve diğer çocuklar Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı. Savcılık, evlatlarına bakmayan anne Ş.A. ile baba M.A. hakkında, 'aile bireylerine kötü muamelede bulundukları' gerekçesiyle işlem başlattı.

A.A., ailesi tarafından okuldan alınmış. Biri bebek 3 kardeşine bakmak zorunda bırakılmış. Bağlar'da kucağında kardeşiyle polis merkezine gelen A.A., ailesi çalıştığı için kardeşlerine bakmak zorunda bırakıldığını belirtiyor. İçinde bulunduğu durumu, "Annem ve babam bana, 'artık okula gitme, bu bebeğe bak' dedi. Geceleri dahi bebeğe ben bakıyordum. Ben de kardeşlerimi alıp karakola geldim." sözleriyle anlatıyor.

Çocukların yaşadığı dramı anne ve babası da doğruladı. Duruma el koyan Diyarbakır Sosyal Hizmetler İl Müdürü Oktay Taş, "Uzman ve psikologlarımızın yardımıyla öncelikli olarak ailenin dağılmasını önleyici çalışmalar yapacağız. Bunlara rağmen çocukların istismarını önleyemiyorsak çocuklara 18 yaşına kadar biz bakacağız." dedi.

Artık bu ağır yükün altından kalkamadığını vurgulayan 11 yaşındaki A.A., anne ve babasının evde sürekli tartıştığını, bebeğe de bakmadıklarını söyledi. Kardeşine bakması için ilkokul 4. sınıfta okuldan alındığını anlatan küçük çocuk, yaşadığı dramı şöyle özetledi: "Annem birkaç gün annesinin evinde kaldı. Sadece süt parası getirip bırakıyordu. Geceleri dahi bebeğe ben bakıyordum. Bebek 5 aylık olduğu için ben bakımda yetersiz kalıyorum. Anneme durumu anlattım. O, bebeğe bakmayı kabul etmedi. Ben de kardeşimi alıp karakola geldim. Onu yuvaya yerleştirmek istiyorum."

Karakola çağrılan ve günübirlik işlerde çalıştıklarını belirten anne Ş.A. ile baba M.A. da ifadelerinde, kızlarının anlattıklarını doğruladı. Anne-baba, "Biz ayrılmayı düşünüyoruz. Bu nedenle çocukların yuvaya yerleştirilmesi en doğru karar olur." diye konuştu.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, anne Ş.A. ile baba M.A. hakkında, 'aile bireylerine kötü muamelede bulundukları' gerekçesiyle işlem başlattı. Savcılık, 4 çocuğun da yuvaya yerleştirilmesine karar verdi.

Diyarbakır Sosyal Hizmetler İl Müdürü Oktay Taş da söz konusu 4 çocuğu bir aylık acil koruma altına aldıklarını belirtti. Çocukların anne ve babasının boşanma noktasına geldiğini ifade eden Taş, şöyle konuştu: "Eğer boşanmaktan vazgeçirirsek çocukları bir aydan sonra onlara vereceğiz. Şayet aile ekonomik sıkıntı nedeniyle çocuklarına bakamıyorsa onları ekonomik noktada destekleriz. Çünkü bizim asıl hedefimiz, çocukları aile ortamında büyütmek." Diyarbakır, Zaman

Yetenek.com

Köşe Yazarları