Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Aile: Evlilik, Gençlik

Aile, evlilik ilişkileri ve gençlik konulu haber ve yazılar...

Çocuğunuza yaşına göre oyuncak alın

2-Aralık-2008
Bebeğim ve Ben dergisinde anne-babaların çocuklarının gelişimiyle ilgili sorularını yanıtlayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Bahar Salihoğlu Kural, çocuğa yaşına göre oyuncaklar alınmasını tavsiye ediyor..

Her yaştaki çocuk için becerilerini geliştirecek oyuncak seçimi çok önemlidir. 3 yaşındaki çocuklar büyük kağıtlara boya kalemleri ile resim yapmaya, yaptığı resimleri adlandırmaya, anlatmaya başlar. Eğitici kitaplarla nesneleri, renkleri, sayıları, zıtlıkları öğrenmelidirler.

Ona hikaye kitapları okuyun. Sonrasında resimleri göstererek hikayeyi size anlatmasına yardımcı olun. Yap-bozlar, yerine eksik parçaları yerleştirecekleri oyuncaklar, üst üste konulan küpler el becerilerini geliştirir. Müzik aletleri dinleme, taklit etme becerileri için faydalıdır. Bu şekilde şarkı söyleme ve melodileri hatırlama yeteneğini de pekiştirir. Minyatür oyuncaklar, yani ev eşyaları, tamir aletleri, doktor aletleri gibi oyuncaklar gerçek yaşamı taklit etmeye, hayal gücünü geliştirmeye yardımcı olurlar.

Yetenek.com

Köşe Yazarları