Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Sağlık: Beyin, Hafıza

Sağlıklı hayat, beyni ve hafızayı güçlendiren yollara ilişkin haber ve yazılar...

Beynimiz hatalardan ders alıyor

6-Ocak-2009
İngiltere’nin Exeter Üniversitesi Psikoloji Bölümü araştırıcıları insan beyninin geçmişteki hatalarından nasıl ders çıkarttığını keşfetti.

Eğer küçük yaşlardayken birisinin banyoya bıraktığı naftalini şeker zannedip yediyseniz, şu anda burada ve yaşıyorsanız, emin olun bir daha bunu yapmayacaksınız. Çünkü beyniniz o gün öyle bir şey öğrendi ki bugün sizin bunu yapmanıza izin vermeyecek.

İngiltere’nin Exeter Üniversitesi Psikoloji Bölümü araştırıcıları insan beyninin geçmişteki hatalarından nasıl ders çıkarttığını keşfetti. Daha önce bunu karmaşık akli işlemleri yöneten beynin ön lobunun yaptığına inanılırdı ancak yeni test yöntemleri başka türlü olduğunu kanıtladı.

Şakakların yanındaki daha zayıf geçici bölgeler, saniyenin onda biri kadar bir zamanda kişiye geçmişte bu hatayı yaptığına dair bir mesaj yolluyor. Tam anlamıyla bilinçli bir şey olmamasına karşın, kişinin genelde iki kere düşünmesini sağlıyor.

Araştırma aynı zamanda tanıma ile çoğu zaman ilişkili olan geçici alanın kişinin normal düşünmesinden daha etkili olduğunu gösteriyor.

Yetenek.com

Köşe Yazarları