Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Sağlık: Beyin, Hafıza

Sağlıklı hayat, beyni ve hafızayı güçlendiren yollara ilişkin haber ve yazılar...

Kanserli hücre ölüme böyle götürüyor

13-Ocak-2009
Çin’de yapılan bir araştırma kanserli hücrelerin, normal hücreler gibi ölmediğini ortaya koydu
Hong Kong’taki Çin Üniversitesi araştırmacıları, kanserli hücrelerin, normal ömrünü tamamlayan sağlıklı hücrelerin intihar etmelerini sağlayan mekanizmayı bozarak yaşadıklarını ortaya çıkardı.
Bilim adamları, “ölüme çalım atan” kanser hücresinin normal hücrelerde intihar sürecini tetikleyen çok güçlü ilaçların kokteyline dahi direndiğini belirledi. Kanserli hücrelerin bu yeteneğinin, kemoterapi ilaçlarının etkisini bloke edebileceği kaydedildi.  

Ölmezse çoğalıyor

“British Journal of Cancer” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, hücrelerin önceden intihara programlanması, işlevini yitiren ya da hasar gören hücrelerin vücuttan atılması sağlıklı kalmanın temel taşlarından biri. Eğer bu hücreler imha edilmezse bölünerek çoğalmaya devam ediyor ve sonuçta tümör oluşuyor.
Araştırmada deri, karaciğer, meme ve rahim kanseri hücrelerine intihar sürecini tetikleyen 3 farklı ilaç verildi. Deney sonucunda, kanserli hücrelerin ilaçların kesildiği andan itibaren tekrar canlandığı görüldü. İlaçların verilmesi kesilince, kanserli hücreler eski şekillerini ve işlevlerini tekrar kazanarak bölünmeyi sürdürdü.
Prof. Ming Chiu Fung, kanser hücrelerinin bu yeteneklerini kemoterapi ilaçlarına karşı kullanarak hayatta kaldığını, bu nedenle daha güçlü ilaçlar geliştirilmesi gerektiğini savundu.
Yetenek.com

Köşe Yazarları