Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Toplum: Siyaset, Gelecek

Toplumsal, siyasi sorunlar ve gelecek öngörülerine ilişkin yazılar...

Ay toprağıyla ilk bitki yetiştirildi

28-Ocak-2009
Avrupa Uzay Ajansı ESA Ay’da çiçeklerin açacağı günün yakın olduğunu söyledi. Esa’dan bir grup bilim adamı Ay toprağı ile yaptıkları çalışmada kadife çiçekleri yetiştirmeyi başardılar.

Avrupa Uzay Ajansı ESA bilim adamlarının gerçekleştirdiği bir çalışma kıtlık nedeniyle açlık savaşlarının başladığıgünümüz dünyasının geleceğine umut olacak nitelikte. Esa’dan bir grup bilim adamı Ay toprağı ile yaptıkları çalışmada kadife çiçekleri yetiştirmeyi başardılar.Ay’dan alınan bir kaya parçasının parçalanmasıyla elde edilen toprakla yapılan çalışmada bitkinin büyümesi için bazı yardımcı bakteriler kullanıldı. Sa’nın üst düzey bir yetkilisi Ay’da bitki yetiştirmenin bilim kurgu olmadığını bu deneyle ispatladıklarını söyledi.


Bilim adamlarının en geniş şekilde her yıl toplandığı bir organizasyon olan European Geosciences Union (EGU)’da yapılan toplantıda dünya araştırmaları ve uzaydaki komşularımız konusu işlendi. Hollanda’daki Avrupa Uzay araştırmaları ve Teknoloji Merkezi (Estec)’ten yapılan açıklamada Ay üzerinde bitki yetiştirilmesinin yaşamın ay koşullarına nasıl adapte olduğu sorusunun yanıtlamasına katkı sağlayacağını belirtti.

Rotahaber

Yetenek.com

Köşe Yazarları