Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Toplum: Siyaset, Gelecek

Toplumsal, siyasi sorunlar ve gelecek öngörülerine ilişkin yazılar...

ABD, 365 günde 6 parça olur mu?

5-Mart-2009
ABD’nin bölüneceğini ve 6 parçaya ayrılacağını söyleyen kişi İgor Panarin.

ABD, 365 günde 6 parça olur mu?

Günü gününe tarih vererek, coğrafi haritayı da çizerek, ‘bir yıl içinde tamam’ demek!.. Hayli iddialı. Ama söyleyen kişinin kimliği de öyle. Başkası olsa ‘zırvalık’ der geçerdik. İyi de Rus diplomatların hocası niye böyle söyledi? Niye şimdi söyledi? Var tabi bir nedeni! iyibilgi Ankara

ABD’nin bölüneceğini ve 6 parçaya ayrılacağını söyleyen kişi İgor Panarin. Konuya aşina olmayanlar için söyleyelim; Panarin ismi uluslararası ilişkiler alanında hayli bilinen biri.

Profesör. Ama onu asıl önemli yapan, Rus Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi Başkanı olması. Yani Rus diplomasisini yönlendiren ne kadar kalbur üstü diplomat varsa, hepsinin hocası.

Sadece bu nedenle değil, analizleri yüzünden de Rusya’nın en büyük uluslararası ilişkiler uzmanı kabul ediliyor.

Bir örnek verelim. Bundan 10 yıl önce, dünyanın büyük bir ekonomik krize doğru gittiğini, ABD'nin otoritesini kaybedeceğini söylemişti. Ferasetini buradan görebilirsiniz.

İşte bu adam şimdi Amerika'nın bölüneceğini söylüyor.

Cümleleri şöyle; “Ekonomik kriz daha da kötüleşecek. Milyonlarca insan tasarruflarını ve işini kaybedecek. İşsizlik ve hayat pahalılığı artacak. Büyük şirketlerin çökmesiyle kentler işsiz ordusuyla dolacak. Eyaletler şimdiden Federal Yönetimden para istiyor. Bir süre sonra paralar tükenecek. Zengin eyaletler ve fakirler arasındaki uçurum artacak. Bir süre sonra bağımsızlık lafları edilecek. Şimdi ABD'yi birlikte tutan tek nokta Obama. Ama onun da Mart ayında hiçbir şey yapamadığı ortaya çıkacak.”

Panarin üşenmemiş “dağılımı” da haritalaştırmış. Yani ABD’den doğacak 6 bağımsız ülke (!) şöyle;

1- Pasifik kıyısı: Artan Çinli nüfusu nedeniyle yeni süper gün Çin'den de destek alacak.
2- Güney kıyısı: Hispanikler kendi devletini isteyecek. Belki Meksika'ya bile bağlanabilirler.
3- Teksas: Petrol zenginleri. Bu eyalette zaten Obama'ya düşmanlar. Ayrıca yıllardır bağımsızlık istiyorlar.
4- Atlantik kıyısı: Buradaki eyaletler daha zengin daha entellektüel. Kendilerini ortalama bir ABD'li olarak görmüyorlar. Avrupa elitlerine daha yakınlar.
5- Kızılderiler ve etnik amerikalılar dünyanın da desteğini alıp kendi ülkelerini kuracaklar.
6- Kuzey eyaletler, özellikle Kanada'nın desteğini alacaklar.

Artık bu noktadan sonra söyleyecek fazla birşey yok. Bekleyip, “kehanetin” doğrulanıp doğrulanmayacağını görmek gerekiyor. Ama ince bir nokta daha var bu haberde.

Dediğimiz gibi kimi gazeteler bu bilgiyi okurlarına aşağı yukarı bu minvalde aktardılar. Fakat bir noktayı atladılar.

2011 yılında bu sürecin gerçekleşeceğini söyleyen Panarin, sözlerinin sonunda bu işin kime/kimlere yarayacağını söylüyor. Aktaralım; “Küresel krizden Rusya ve Çin güçlü çıkacak. Bu iki ülke yeni bir dünya düzeni kuracak.”

Burası kritik! Çünkü bir hafta kadar önce ABD’nin Çin politikasını geliştiren analizciler, Çin’le birlikte ABD’nin dünyayı yönetebileceği/yönetmesi gerektiği, sürecin bu vektörde geliştiği, ABD’nin de bu yolda destek sağlaması gerektiğini dillendirdiler.

Esasen ekonimik krizin Çin ve ABD’yi birbirine “mecburi dost” yaptığına ilişkin güçlü karineler de var. Çin için ABD’nin ayakta kalması gerekiyor.

Bu yüzden ABD bu ülke tarafından ekonomik açıdan destekleniyor. Hatta bu destek AB’ye de Çin tarafından yapılıyor. Panarin’in açıklaması da bu gelişmenin hemen üzerine geliyor!

Yetenek.com

Köşe Yazarları