Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Yazarlar

Yetenek.com köşe yazarlarımızın katkılarıyla zenginleşiyor. Yazarlarımıza değerli katkıları için teşekür ediyoruz.

Paranın Dini,

11-Ocak-2011
Kapitalizm esası gereğ, mideleri ve şehvetleri şişirirken insan ruhunu ve maneviyatı dikkate almadı.

 

Paranın Dini,

Gallup Şirketi tarafından düzenlenen,elliüç ülkenin yer  aldığı anketde insanlara 2011 yılının kendilerine iyimserlik ve umut vad edip etmedği hakkında sorular soruldu.

Sonuç bazılarına göre şaşırtıcı.Çünkü anket sonuçlarına göre gelişmiş ülkelerde yaşayan insanlar ,gelişmemiş ülkelerde yaşayanlara göre daha kötümser ve daha umutsuz.

 

En mutlu ve iyimser insanlar sırasıyla Nijerya,Vietnam ve Gana’da yaşarken,2011 e en umutsuz ve kötümser bakan millet  Fransızlar.Ondan sonra sırasıyla İzlandalılar ve Romenler geliyor.İngilizler ve Amerikalılar da kötümserlikte başı çekiyorlar.

Gelişmekte olan milletler onlara gıpta ile bakarken ekonomik olarak gelişmiş milletlerin gıpta edecekleri bir yer olmaması , doygunluk ve en önemlisi materyalizm bu sonucu ortaya çıkardı.

Halimize  şükredip mutlu olmak için kendimizden kötü durumda olanlara,mutsuz olmak için ise bizden yukarıda olanlara bakıp kendimizi kıyaslamamız gerek...Tabi bu felsefe, materyalizm mantığına ve dolayısıyla kapitalist fikirlere tamamen ters.Hal böyleyken varlık içinde mutsuz oluyorlar.

 

Kapitalizm esası gereği,mideleri ve şehvetleri şişirirken insan ruhunu ve maneviyatı dikkate almadı.Kapitalizmin kutsal kitabı sayılan İnquiry into the Nature and Causes of the Wealth of the Nations (Ulusların Zenginliklerinin Doğası ve Nedenlerine Dair İnceleme)isimli kitabında Adam Smith,  Dini ve vicdanı sermaye önünde engel  olarak görmekteydi.Adı üzerinde kapitalizm, kapitalin yani paranın ilah olarak görüldüğü sistemdir.Teșbihde hata olmazsa ,bir nevi monoteizmdir.Paradan başka ilah kabul etmez.Adam Simith paygamberleri,yukarıda zikrettiğimiz kitabı ise kutsal kitaplarıdır.Bankalar,fonlar ve Uluslararası Şirketler havarileri,Dev alışveriş merkezleri ise mabetleridir.Jet sosyete ise en dindarları olsa gerek!!!Tüketim ibadetleri,cihatları ise küreselleşme uğruna yaptıkları hizmetlerdir.

Şimdi esas itibarıyle bu dinin hüküm sürdüğü ülkelerde daha ziyade mutsuzluk ve umutsuzluk hakim.En çok intihar vakaları ise İsviçre ve Japonya’da görülmektedir.

 

Suyun ergeç mecraını bulacağı gerçeğinden hareketle,kanaatimiz odur ki, insanın maneviyatına ve ruhuna önem vermeyen komunizmin yok oluşu gibi Kapitalizm  de ansızın yok olacaktır.Komunizm maneviyatı askeri yöntemlerle yok etmeye çalışmıştır.Kapitalizm ise bunu yavaş yavaş farkettirmeden bünyeleri ele geçirmeye çalışan  kanserli hücreler gibi yapmaktadır.Hristiyan bir arkadaşım şöyle bir şey söylemişti:’’Haç  tahtayken gönüller altın gibiydi.Haç altına dönüştükce gönüller tahtaya döndü’’

sefa.safi@yahoo.co.uk

 

 

Yetenek.com

Köşe Yazarları