Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Sağlık: Beyin, Hafıza

Sağlıklı hayat, beyni ve hafızayı güçlendiren yollara ilişkin haber ve yazılar...

Hafızada tıbbi yöntemler

24-Temmıuz-2006
Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ´´Beynimizi ya kullanacağız ya da kaybedeceğiz, kullanmak onu çalıştırmakla gerçekleşecektir´´ diyor.

Hafızada tıbbi yöntemler

Dilek KAYKILAR

Aksam gazetesi /İnci eki

 

Dünyanın hızla gelişmesi ve değişmesiyle birlikte daha da artan stres, depresyon, alzheimer gibi rahatsızlıklar artık beyin haritası yöntemiyle tespit edilip tedavisi yapılıyor. Memory Centers of America''nın Türkiye şubesi olan “İstanbul Hafıza ve Öğrenme Merkezi”nin kurucusu Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ''Beynimizi ya kullanacağız ya da kaybedeceğiz, kullanmak onu çalıştırmakla gerçekleşecektir'' diyor.

 

''Beynin de yaşı var''

 

Psikiyatri Profesörü Nevzat Tarhan, insan beyninin de bir yaşı olduğunu söyleyerek çıkardıkları haritayla bu yaşı ortaya çıkardıklarını vurguladı:

 

''İnsanların yaşına göre beyin veri tabanı bulunmaktadır. Bize gelen insanların beyin haritasını çıkartıyoruz ve bunun sonucunda kişi kaç yaşında olursa olsun beyninin gerçek yaşı ortaya çıkıyor. Özellikle kişide unutkanlık, dalgınlık, dikkat toplama bozukluğu gibi sorunlar varsa bunların gerçek nedenlerini ortaya çıkartıyoruz.''

 

Geliştirme programı

 

Birtakım testlerle bu sonuca ulaştıklarını açıklayan Tarhan, beynin hangi bölümünde eksiklik varsa onu tamamladıklarını vurguluyor: ''Örneğin kişide aileden gelen alzheimer varsa bunun önlemini alıyoruz. Bizim yaptığımız vücut geliştirme programı gibi bir beyin geliştirme programı.''

 

10 seansta...

 

İstanbul Caddebostan''da bulunan merkezde hem çocuklara hem de yetişkinlere hizmet veriliyor. Çocuklarda dikkat eksikliği, derslere karşı konsantre olamama gibi durumlarda bu yöntemin çok etkili olduğunu belirten merkezdeki uzmanlar, on seansta hem çocuklarda hem de büyüklerde başarının yakalandığını belirtiyorlar.

 

 

Yetenek.com

Köşe Yazarları