Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Muhammed Bozdağ

Muhammed Bozdağ, Yazılar, Röportajlar, Duyurular, Açıklamalar, Haftanın Konusu...

Kadir gecesi kutlu olsun.

13-Ağustos-2012
“Rabbimiz, bize dünyâ hayatında da âhiret hayatında da iyilik ve güzellikler ver. Bizi cehennem azabından koru!”

Kadir gecesi kutlu olsun.

 Yüce Allah Kadir Suresinde şöyle buyurur: "Biz onu (Kur`an`ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin?  Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır. Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), o gece boyunca her iş için iner dururlar.  O gece, fecrin doğuşuna kadar esenlik doludur."

Kadir gecesi insanlığa cennetin yolunu gösteren Kuran-ı Kerim’in evren semasına indiği gecedir. Bu gece bin aydan, diğer deyişle seksen üç yıldan hayırlıdır. Bu bilgiden anlıyoruz ki bu bir tek yüce geceyi hayırlı amellerle geçirmek, seksen yıllık hayırlı amele eş tutuluyor.
Kadir gecesinde bu vesileyle melekler saflar halinde birbiri ardına semaların ötesinden yeryüzüne inip çıkarlar. Bu iniş çıkışlarda manevi iklim kalp gözü açık olanların algılayabileceği bir parlaklığa kavuşur.
Kadir gecesinin tam olarak Ramazan’ın hangi günü olduğunu kesin olarak bilmiyoruz. Yüce Allah bir hikmetle o gecenin tam gününü gizlemiştir. Rivayetlerde Ramazanın son on gününde aranması gerektiği bilgisi var. Bir rivayette de Ramazanın yirmi yedinci gecesi olduğu belirtiliyor.
Biz ortak koşmadan tek Allah’a,  ahirete ve bize bildirdiği gerçeklere inanan müminleriz. Çok yakında ansızın gelip bizi dünyadan götürecek olan ölüme hazırlanmanın öneminin idrakindeyiz. Dünya ötesini ihmal ederek tüketilen bir hayatın ne denli korkunç bir gaflet, bir vahim yazık olduğunun bilincindeyiz. Kadir gecesi ebedi hayat hakkında bilinçlenmemizi sağlayan en büyük fırsatlardan biridir.
Kadir gecesi boyunca,
·   -ihlasla tövbe eder ve günahlarımızın affını dilersek,
·   -bize, ailemize, müminlere ve milletimize esenlikli, imanlı, ahlaklı ve huzurlu bir gelecek lütfetmesini dilersek,
·   -dünya ve ahiret huzuru için dua edersek,
·   -hayatımızı ne yönde yürüttüğümüzü ve her yaptığımızın hesabını verip veremeyeceğimizi sorgularsak,
·   -tek gerçek, daimi ve kudretli dostumuzun, bizi yoktan yaratıp öldürüp diriltecek olan Yüce Rabbimiz olduğunu hatırlarsak, muhteşem bir başarıya ulaşmış oluruz.
Bu gece boyunca yapabileceğimiz en güzel dualardan birisi şu olabilir:
“Rabbenâ âtinâ fi’d-dünya haseneten ve fi’l-âhireti haseneten ve gınâ azâbe’n-nâr.  Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa`fü anni.Rabbimiz, bize dünyâ hayatında da âhiret hayatında da iyilik ve güzellikler ver. Bizi cehennem azabından koru!” “Allah`ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.”
Yüce Yaradan bizi azaptan, yalnızlıktan, cahillikten, çaresizlikten, kimsesizlikten, utançtan, alçalmaktan korusun. Bizi ve sevdiklerimizi imanla ve ahlakla temizlesin, onurlandırsın, yükseltsin.
Nice Kadir gecelerine sağlık ve esenlikle ulaşmak dileğiyle
Dr. Muhammed Bozdağ

 

Yetenek.com

Köşe Yazarları