Başarılı bir iş görüşmesi nasıl yapılır

0
275

İş görüşmesinin “püf” noktaları… Milliyet

İş görüşmelerinde dış görünüm ve davranış biçimlerinin, sonucu belirleyici etken olduğunu belirtiyor.
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Samsun İl Müdürlüğü’nde görevli İş ve Meslek Danışmanı Ömür Demircioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iş bulmanın giderek zorlaştığı günümüzde işveren üzerinde bırakılacak ilk izlenimin son derece önemli olduğunu vurguladı.
İş bulmada sahip olunan bilgi, deneyim veya okul başarısının çoğu zaman tek başına yeterli olmadığını belirten Demircioğlu, iş arayan kişinin bu özellikleri dışında çalıştığı kurumda nasıl bir eleman olacağı konusunda vereceği ipuçlarının da son derece belirleyici olduğunu kaydetti.
İş görüşmesinde işverenler tarafından genellikle hoş karşılanmayan bazı davranışlar olduğuna dikkat çeken Demircioğlu, bunların başında işe geç gelme olduğunu söyledi.
Bu nedenle iş görüşmelerine vaktinde gidilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Demircioğlu, iş görüşmesine giderken aşırı derecede süslenmenin veya tam tersi özensiz bir giyim tarzının da hoş karşılanmadığını belirtti.

İŞVEREN ’OTUR’ DEMEDEN

İşveren izin vermeden oturmanın veya konuşmaya başlamanın da karşı taraf üzerinde rahatsız edici bir izlenim bırakacağının altını çizen Ömür Demircioğlu, işveren karşısında bacak bacak üstüne atmak, koltuğa iyice yerleşerek oturmanın da aşırı kendine güven izlenimi vereceği için tercih edilmeme nedeni olabileceğini söyledi.
Aşırı kendine güven veya güvensizliğin de her zaman işveren için istenmeyen bir özellik olduğunu ifade eden Demircioğlu, çay örneği vererek, “Örneğin iş görüşmesi esnasında ikram edilen çayın tamamının bitirilmesi kişinin aşırı derecede rahat olduğu, hiç içilmemesi ise kendine güvensizliğin bir göstergesi olarak yorumlanır” diye konuştu.

SİGARA ŞANSI AZALTIYOR

Sigara konusunda yasal düzenlemelerle işyerlerinde sigara içilmemesi için yeni önlemlerin alınmaya çalıştığını ve işverenlere de yeni sorumluluklar getirilmeye çalışıldığını anımsatan Demircioğlu, artık işverenlerin mülakat sırasında ’sigara içiyor musunuz” sorusunu yönelttiklerini ve sigara içmenin istenilmeyen bir durum olduğunu söyledi.
İş görüşmesinde ücret konusu üzerinde gereğinden fazla durulması, soruları anlamada güçlük çekilmesi, kaçamak yanıt verilmesi gibi durumların da işveren tarafından beğenilmeyen davranışlar olduğunu belirten Demircioğlu, iş görüşmesinde önceki işvereni kötüleme, hedef ve plan sunamama ve kötü bir okul başarısı göstermenin de karşı taraf üzerinde olumsuz izlenim bırakacağını sözlerine ekledi.
Kurumları başarıya taşıyan sorular
İşte dünyasında başarısız olmanın telafisi çok zordur. İş dünyası, işi şansa bırakmaz ve garantili başarı ister. Belirlenen hedeflere ulaşabilmek için çağdaş zeka ve doğru sorular sormak gerekir. Peki nedir bu doğru sorular?
Kuruluşları başarıya götüren bu soruların yanıtlarıdır:
Yöneticiler bu sorulara cevap verirler veya üzerlerinde kafa yorarlarsa Ferrari’lerini satmaktan vazgeçip çalışmalarına devam edebilirler.
**Bugün neredeyiz?
**Aslında nerede olmalıydık?
**Nereye ve kime ulaşmak istiyoruz?
**Mesajlarımız ne olmalı?
**Hangi haber kanallarını kullanmalıyız?
**İletişim kanallarının tümünü kullandık mı?
**Ne gibi sorunlarımız var?
**Karşımıza ne gibi fırsatlar çıkabilir?
**Amaçlarımızı belirlesek dahi onlara en geç ne zaman ulaşabiliriz?
**Bütçemizi yaptık, kaynaklarımızı gözden geçirdik mi?
**Kuruluşumuzdaki tüm bölümleri bir amaç uğruna harekete geçirebilir miyiz? Başarı istenilenin elde edilmesidir. Bu bir servet, ün veya unvan olabilir. Başarı nihayet istenilen sonuca varmak veya bir zafer kazanmakla da eş anlama gelebilir.
**Sizce başarılı geçen bir yılın sonunda müşterinin yeri, kuruluşunuzun neresindedir?
Gelin bir amaç belirleyelim: 2007 yılının aralık ayına kadar ülkemizde okuma yazma bilmeyen kalmasın.