Enerjinizi artırmak için altın öneriler

0
257

Enerjinizi artırmak için altın öneriler

2-Aralık-2008 Her sabah halsiz güne başlamanızın nedeni sadece uykusuzluk değildir! En basitinden yanlış kahvaltı seçimi, bol kahve tüketimi ve monotonluk bile halsizliğinize etki edebilir. Cosmopolitan dergisi bu yanlışları anlattı..

* Kötü kahvaltı
Sabah kahvaltısını atlamak metabolizmayı yavaşlatır ve vücudu, en doğru şekilde çalışması için gerekli olan yakıttan yoksun bırakır. Ama kahvaltıda ne yediğiniz de çok önemlidir. Simit veya ekmek gibi unlu gıdalardan alacağınız karbonhidratlar, en zinde olmak istediğiniz sabah saatlerinde beynin serotonin hormonu salgılaması nedeniyle enerjinizi alır. Vücudunuz basit karbonhidratları hızlıca sindirir, kan şekerinizi yükseltir ve arkasından düşürür ama bütün bunlar enerji kaybına yol açar.

Ne yapmalı?
Güne en az 5 gram protein içeren bir kahvaltıyla başlayın. Protein, kalp atışını hızlandıran ve dikkati artıran bir kimyasal içerir. Proteinler yavaş sindirildiği için, kan şekerini ve enerji seviyesini sabit tutar. Bir kahve fincanı mısır gevreği (porsiyonu 120 kaloriden fazla olmaz ve 3 gram fiber içerir) ile yağsız süt alabilirsiniz. 30 gram az yağlı peynir ile iki yumurtanın beyazından yapılmış omlet (porsiyonu 22 gram protein içerir) de sağlıklı bir seçimdir.

* C vitamini eksikliği
Kadınların yüzde 30’u yeterli C vitamini almaz. Bu vitaminin eksikliği enerji seviyesini düşürür. C vitamini, yağ asitlerinin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olan karnitin adlı molekülü üretir. Karnitin eksikliği, vücudun enerji yerine, karbonhidrat ve proteinleri kullanmasına neden olur. Bu da kasları yoran laktik asit üretimine yol açar.

Ne yapmalı?
Portakal, kivi (her biri 70 mg), brokoli (doğranmış bir kahve fincanı, 70 mg) veya çilek (1 kahve fincanı, 90 mg) gibi meyve ve sebzeleri tercih edin. Günlük olarak almanız gereken 75 mg C vitaminini tamamlayın.

* Kafein tüketimi
Saat 15.00’te içeceğiniz bir fincan kahve, sizi günün geri kalan kısmında idare eder, hatta tüm gece boyunca da… Kafein, sekiz saat veya daha fazla vücudunuzda kalır, o yüzden öğleden sonra geç bir saatte içeceğiniz kahve uykunuzu kaçırır ve ertesi günkü enerjinizden çalar.

Ne yapmalı?
Kahve tüketiminizi günlük olarak, iki ya da üç fincanla sınırlayın (200-300 miligram kafein içerir). Bu, fazla kafeinin sebep olduğu gereksiz baş ağrılarına ve sinirli hissetmeye engel olur. Yatmadan sekiz saat öncesinden başlayarak, kahve içmemeye özen gösterin. Hâlâ akşamüstü uykunuz geliyorsa enerji veren barlar veya bir avuç badem yemek bu noktada işinize yarayabilir.