Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Forum, Defter, Üyelik

Muhammed Bozdağ'a danışabileceğiniz, üyelerle yazışabileceğiniz, yazılarınızı ekleyebileceğiniz forum, defter ve üyelik sayfası...
Ilaçlarda kullanilan jelatin maddesi
ahmet66 27/2/2011 21:45
Selamun aleyküm...
8 yasindaki oglumun devamli kullanmasi gereken bir hap var. Bu hapin içinde jelatin adinda bir madde var.
Jelatin hayvan kemiginden yapilan bir maddedir ve kullanim alani çoktur: Pastalar, sekerlemeler, ilaçlar, kapsuller...

Ben Avrupa'da yasiyorum ve içinde jelatin olan gidalari almamaya özen gösteriyorum. Bunun en baslica sebebi bu maddenin domuz kemiginden yapilmis olmasi ihtimali. Zira o hayvan sigir ve davara kiyasla çok daha ucuz.
Ikinci sebebi ise her hâlükârda murdar bir hayvanin kemiginin kullaniliyor olmasi. Malum Avrupa burasi.

Bundan dolayi o ilaci imal eden sirketi aradim ve hangi hayvanin kemiginden yapildigini sordum. Neyseki domuz kemiginden yapilmiyormus. Bir nebze rahatladim fakat yine de ikinci sebepten dolayi içim rahat degil.

Benim sorum her iki durum icin olacak; eger domuz kemiginden yapiliyor olsaydi ne yapmaliydim, simdiki durumda ne yapmaliyim?
Endisem yersiz mi, degil mi?

Tesekkürler.
mbozdag 28/2/2011 12:57
Aleykum selam,

Ben bir vakit yurt dışından bir hap sipariş etmiştim. Sonradan jelatinden şüphelendim, bitkisel mi hayvansal mı diye sordum, hayvansal cevabını alınca da çöpe attım...

Sizinki domuzdan değilmiş. Bu iyi haber. Bitkiden de üretilebiliyor... Bizim dinimizde fetva olarak bakılırsa, hıristiyanın kestiği de yenilebiliyor... Ayrıca hem bu bir rafine, tam olarak et değil ve hem de sağlık için başka çareniz yoksa, zorunluluk hükümleri geçerli olmalı... Bu konu fetva konusu...

Benim kanaatim kullanılabileceği yönündedir. Ama içinizin tam rahat olması için diyanet işlerinin böyle bir fetva bölümü var. Oraya sormanızı öneririm.

Selamlarımla.Yetenek.com

Köşe Yazarları