Sağlıklı olmanın 4 temel köşe taşı

0
372

Sağlıklı olmak için neler yapmamalıyız

17-Eylül-2006 Doğal tıp uzmanı Dr. Murray, “Sağlıklı olmanın 4 temel köşe taşı var. Ancak sağlığın en üst düzeyde olabilmesinin asıl temeli, pozitif tavra sahip olmaktır” dedi.

Dünyaca tanınan doğal tıp uzmanlarından Dr. Michael Murray, sağlıklı olmanın 4 temel köşe taşının “Pozitif zihinsel tavır, beslenme, yaşam tarzı ve takviyeler” olduğunu bildirdi. Vitamin üreticisi Solgar Türkiye’nin davetlisi olarak İstanbul’a gelen Dr. Murray, sağlık profesyonellerine “Sağlıklı yaşam keyfi için temel takviyeler” konulu sunuş yaptı. Toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Dr. Murray, bir masanın ayakta durabilmesi için 4 bacağa ihtiyacı bulunduğunu, bunun sağlık için de geçerli olduğunu söyledi. Murray, “Sağlıklı olmanın 4 temel köşetaşı var.

Pozitif zihinsel tavır, beslenme, yaşam tarzı ve takviyeler. Bunların hepsi de önemli. Ancak sağlığın en üst düzeyde olabilmesinin asıl temeli, pozitif bir zihinsel tavıra sahip olmaktır” diye konuştu. Düşünce ve duyguların, sağlık düzeyini ve yaşam kalitesini belirlemede büyük rol oynadığına dair kanıtların her geçen gün arttığına işaret eden Murray, pozitif bir zihinsel tavır geliştirme ve bunu korumanın 7 önemli adımını şöyle sıraladı:

• “İyimser olun
• içsel konuşmalarınızın farkına varın

• daha iyi sorular sorun
• olumlu ve onaylayıcı ifadeler kullanın

• pozitif hedefler koyun

• zihninizde pozitif olaylar canlandırın
• uzun uzun ve sık sık gülün.”

AZ TUZ BOL SU

Kişilerin beslenmelerinde havuç, yeşil yapraklı sebze, kayısı gibi gökkuşağı rengindeki meyve ve sebzelere yer vermelerini öneren Murray, abur-cubur gıdalar ile tütsülenmiş ve salamura edilmiş etlerin beslenmeden çıkarılması gerektiğini kaydetti. Murray, ayrıca yağ ile katkı maddesi ve renklendirci madde eklenmiş gıda tüketiminin azaltılması, rafine edilmiş şeker kullanımının sıfıra indirilmesi, az tuz ve bol potasyum tüketilmesi ve bol bol su içilmesi gerektiğini bildirdi.

Sağlıklı bir yaşam tarzının insanın yaşam kalitesi ve uzunluğunu olumlu etkilediğini anlatan Murray, sigaradan uzak durmak ve düzenli egzersiz yapmak gerektiğini söyledi.

Dr. Murrray ayrıca, multivitamin ve mineral desteği ile omega 3 gibi takviyeler de alınmasını önerdi.