Yetişkinlerde beyin gelişimi için sürekli öğrenme

0
264

Unutkanlığı yeni bilgilerle yenin

21-Mayıs-2009 Hafızayı güçlendirmenin en iyi yolu kalbiniz için kötü olan gıdalardan uzak durmak Yeni şeyler öğrenerek, beyin jimnastiği yaparak hafızanızı güçlendirebilirsiniz…Unutkanlığın önüne geçmk kişinin elinde. Uzmanlar yeni şeyler öğrenmenin, her yeni bilgi ve becerinin hafızayı güçlendirdiğini söyledi.

Harvard Tıp Okulu Öğretim Üyesi Dr. Aoron P. Nelson, hafızayı güçlü tutmanın pek çok püf noktası olduğunu ifade ederek, temel kuralları şöyle sıraladı: “Hipertansiyonu ve kolesterol yüksekliği sorununu önleyin. Kalbiniz için kötü olanın beyniniz için de kötüdür. Alkolü bırakın. İyi ve kaliteli uyku uyuyun. Kaliteli uyku beynin yeni öğrenilenleri pekiştirmesini sağlar. Stresinizi iyi yönetin. Kontrolsüz, uzun süreli ve aşırı stres dikkati sürdürme kapasitesini yok etmekte, unutkanlığı tetiklemekte, kortizol hormonunu yükselterek beynin bellek için önemli bölümlerinde hasar geliştirmektedir”

EGZERSİZ YAPIN

 Yeni şeyler öğrenmenin unutkanlığı azalttığını kaydeden Nelson, “Her yeni bilgi ve beceri birer bellek egzersizidir. Yeni sporlar, hobiler, araştırma alanları, problemler, ezberlenen yeni şiirler ve yeni diller beyniniz için en güçlü vitaminlerdir. Tembelliği bırakın. Zihinsel faaliyetlerinizi sınırlamayın. Özellikle televizyon seyretmek gibi pasif faaliyetleri azaltın. Her gün egzersiz yapın.

Günde 30-45 dakika, haftada en az 4 gün yürümeye çalışın. Özellikle yürümenin beyin sağlığı ve yeniden yapılanma sürecini olumlu yönde etkilediğini gösteren çok sayıda kanıt var. Kullandığınız ilaçları gözden geçirin. Yeteri kadar B vitamini, özellikle B12 vitamini aldığınızdan emin olun” diye konuştu

bugün